Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόσβαση τρίτου σε φάκελο οικοδομικής άδειας


panospsychogios

Recommended Posts

Πολύ χρήσιμα αυτά που μας είπες roka. Είναι όμως βάσει κάποιας νομοθεσίας, ή απλά από προσωπική σου εμπειρία. Πάντως μου ακούγεται πολύ λογικό και έτσι θα πρέπει να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Άσε, που καμιά φορά διαβάζουμε αυτά που γράφεις και καταλαβαίνουμε πόσο ευέξαπτος είσαι... Λυπάμαι τον υπάλληλο που θα αρνηθεί να σου δώσει σχέδια....!!! :smile:

 

επ επ επ .....κάτσε γιατί έχω παρεξηγηθεί !!!

 

Πρώτα τους πιάνω με το καλό.....

 

Μετά πάλι με το καλό.....

 

και αν δω ότι δε νοιώθουν από τίποτα τότε το γυρνάω.

 

Κλασικές ατάκες μου:

"στο παιδί σου έτσι θα συμπεριφερόσουν ρε ?"

"τι θα γίνει ρε συνάδελφε? Αόρατος είμαι το φελέκι μου μέσα.....?"

"Μου έχετε κάνει τα νεύρα βιολιά.....δώστε λύση ειδάλλως θα μας δείχνουν οι κάμερες":mad:

 

 

Έχω και εγώ αισθήματα ....αλήθεια!!

:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Να' ναι η πανσέληνος ή καμιά ευθυγράμμιση? Διότι μόλις σήμερα το πρωί έπαθα το ίδιο. Πολεοδομία Νομαρχίας Κοζάνης (παραδόξως στην Πολεοδομία του Δήμου ποτέ δεν είχα πρόβλημα... ikarnaris σε ποια απ'τις δύο πήγες?). Και εμένα μου είπαν για έννομο συμφέρον. Η δικαιολογία είναι ότι παλιά χάθηκαν κάποια σχέδια, οι ιδιοκτήτες δημιούργησαν θέμα και τώρα προσέχουν.

 

Βέβαια εγώ είμαι της άποψης (κάπου το έχω διαβάσει...νομίζω) ότι άπαξ και μια άδεια εγκριθεί είναι δημόσιο έγγραφο και ουδείς μπορεί να σου απαγορεύσει να τη δεις. Τώρα το αν πρέπει ή όχι να στη δώσουν για αντίγραφο το συζητώ. Αλλά αν επικαλεστούν λόγους ασφάλειας (το χαρτί δεν πρέπει να βγει από το κτήριο) οφείλουν οι υπηρεσίες να βάλουν φωτοτυπικό για να σε εξυπηρετήσουν.

 

Από την άλλη τα στοιχεία της αίτησης που συμπληρώνεις μπορεί να διασταυρωθούν επιτόπου με την επίδειξη της ταυτότητας. Αν τώρα εξαφανίσεις τα σχέδια ας σε μπουζουριάσουν ισόβια.

 

Δευτέρα θα κάνω ένα τηλέφωνο στο ΤΕΕ να σας πω τί θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Στα σοβαρά μιλώντας ............

 

Εννοείται ότι είναι δημόσιο έγγραφο σε όλους ανοικτό και ελεύθερο προς μελέτη και αντιγραφή. Δεν έχω βρει ή ψάξει για εγκύκλιο ή οδηγία καθώς είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι είναι υποχρέωσή τους να μου το δώσουν.

Και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

Έννομο συμφέρον έχουν όλοι.

 

Δεν ξέρω αν ορίζεται άμεσα συνταγματικά αλλά είναι τέτοιου επιπέδου και μη αμφισβητήσιμο κατά τη γνώμη μου.

 

Πολίτης της χώρας και δημότης της πόλης.

 

Εγώ βλέπω έννομο συμφέρον.......:rolleyes:

 

 

 

Και το έχουμε πει χίλιες φορές βρε παιδιά.

 

Σε όποιον αρνούνται να του δείξουν παρακαλώ έγγραφο. Να ζητήσει εγγράφως απάντηση.

 

Τι είναι ρε παίδες Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ?:confused:

 

ΕΙΣΣΑΓΕΛΙΑ να ορίζει το μέγεθος και την ποιότητα του συμφέροντος ?

 

Ή μπας και είναι ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ που θα τους πω κιόλας τι και πως θέλω να κάνω με τις άδειες και μελέτες.:roll:

 

"να φτίαξω ένα 3D χάρτη της περιοχής και να τον προτείνω στο goolge θέλω" κε πολιτσμάνε ελεγκτή.....:-x

 

Βγείτε από το καβούκι συνάδελφοι και αναλογιστείτε ότι σε αυτά που αναλωνόμαστε .....χαραμιζόμαστε.....οπότε σπεύσατε να τελειώνετε με τέτοιες χαζομάρες !!!

 

 

Και με αυτό που λέτε περί ταυτοτήτων κλπ δεν πιστεύω να τα πιστεύετε ??

 

Ζητάω το στέλεχος χχχχ / ΥΥ από το αρχείο παλιάς άδειας που είναι .....ας πούμε σε μικροφίλμ που δεν φαίνεται τίποτα και μετά από scan - photoshop 1000scaling + filters.

 

Μου δίνει το βιβλίο και εγώ εξαφανίζω από μέσα την χχχχ-10 / ΥΥ που είχα προσχεδιάσει καθώς αυτή με ενδιέφερε.

 

Μην μιλήσω για επαρχιακές πολεοδομίες που μπαίνει μέσα και ο περιπτεράς να πιουν ούζα με τον υπάλληλο.

 

Θα πω περίπτωση μεγάλης πολεοδομίας .......σε μεγάλο δρόμο των Αθηνών και άλλων Δήμων.

 

 

Ο πελάτης μου δίνει αντίγραφα μελετών με ημ/νια 2008. Όχι όλα....οπότε λέω ας πάω να τα πάρω όλα.

Σημειωτέον:

Ζητάω φάκελο πολ/κιας με 1000 παρανομίες κραχτές που ποτε δεν έκλεισε και είχε εργοταξιακό 24 χρόνια.

Ο πελάτης τσακωμένος με τον μηχανικό καρχαρία της περιοχής που έχει πληρωθεί πριν 24χρ. την επίβλεψη αλλά για ρεύμα ζητάει κάτι χιλιάρικα.

 

Πάω πολεοδομία

"Δεν υπάρχει κύριε."

Και εγγράφως.

 

"Μα πριν 2 μήνες την είχατε"

Σοκ!!!

 

Τιν ξαναζητάω προς επικαιροποιήση της βεβαίωσης μη ύπαρξης 3 μήνες μετά.

 

"Δεν υπάρχει" ξανά εγγράφως με άλλες υπογραφές.

Φτάνω Δ/ντη. "Πολύ σοβαρό....πρέπει να ξαναδούμε" .......μου λέει

 

Ξανά τα ίδια. Παραιτούμαι από την υπόθεση (καθώς ούτε σε 3 χρόνια δεν τελειώναμε) σπρώχνωντας τον πελάτη στον 1ο μηχ/κο.

 

Πήγε λοιπόν.....τον βρήκε.....τα ακούμπησε......και ως δια μαγείας.......

 

ΕΥΡΗΚΑ !!!!!

 

Ο φάκελος υπάρχει !!!!

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

 

Σε αυτή τη χώρα (δεν μου αρέσει να το λέω ) ....τα πάντα όλα γίνονται.

 

Τέλος το οφτοπικ.

 

Οντόπικ.

 

Ας σταματήσουμε να ξοδεύουμε κι άλλο απ' τον υπερπολύτιμο χρόνο μας παιδιά με το να γινόμαστε κυνηγοί φαντασμάτων και ας αφοσιωθούμε σε σπουδαιότερα και σοβαρότερα πράγματα σαν μηχανικοί....

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω καποια νεα,

Εστειλα την φουκαριαρα τη μανα μου στην πολεοδομια Μαρκοπουλου για την οικογενειακη μας υποθεση, (εγω δουλευω σε εταιρεια οποτε...)

Δεν αρνηθηκαν να τα δώσουν αλλα:

1) Αρχικά ζητησαν αρθμό άδειας ή τουλαχιστον ημερομηνια τα οποια δεν ξέρουμε

2)Οταν επιμειναμε να τα βρουν με τον όνομα και τον αριθμό οδού, προεκυψε το θέμα του εννομού συμφεροντος που ξεπερασαμε με τα συμβολαια που ειχαμε μαζι

3)Μετα προέκυψε το θέμα ότι αν ειναι προ του 84 να απευθυνθούμε στην Αγ.Παρασκευη γιατι τα έχουν εκει!

Παει η φουκαριαρα η μανα και στην Αγ.Παρασκευη, για να της πουν ότι στο Μαρκοπολου βαριουνται να ψαχνουν και να ζητησουμε να μας το κανουν εγγραφως ότι δεν το εχουν εκει και να τους το παμε για να τους απαντησουν!!!!!!

Οποτε επομενη κινηση είναι να μπω με καπελο και γυαλια στην αυλη του γείτονα (από ότι ξερω δεν εχει σκυλια ή όπλο) και να δω τον αριθμό ΔΕΗ και να πεθανω στο γλειψιμο καποιον υπαλληλο της ΔΕΗ να μου πει αριθμο αδειας.

¨Η να ψαξω πιο αξιοπρεπως στο υποθηκοφυλακείο για καποια πραξη μεταγραφης κτλ.

 

Υ.Γ αν τα διαβαζει αυτα και κανενας εμπλεκομενος υπαλληλος και δεν του αρεσουν ας μας εξυπηρετησει την επόμενη φορα καλυτερα και θα τον ευχαριστησω και δημοσιως την επομενη φορα που κανει τη δουλεια του!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

ss_sk: πολεοδομία του Δήμου. Να δώ την οποιαδήποτε άδεια εννοείται πως ποτέ δεν είχα πρόβλημα, στις φωτοτυπίες τοπογραφικού, μελετών κλπ είναι το θέμα τους.

 

theo: συμφωνώ . Κ απ' τα λίγα που έχω δει απογοητεύομαι. (offtopic: σαν να ηρέμησα κάπως που βλέπω ότι κ άλλοι συνάδελφοι τρέχουν με υποθέσεις μήνες ολόκληρους με 0 αποτέλεσμα γιατί νόμιζα ότι ίσως κάποιος εμπειρότερος θα' βγαζε το φίδι απ'την τρύπα...τραγικό.έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

τραγικο???

 

Οταν σε λιγο ημαστε ολοι με μια μασκα σαν το TheoTDM900 τοτε δε θα ειναι απλως τραγικο..

 

Ο μηχανικος που εκανα τα πρωτα μου επαγγελματικα βηματα, πολυ συχνα μονολογουσε μπροστα στην τζαμαρια του γραφειου.. Εχω αρχισει να καταλαβαινω το γιατι................

Link to comment
Share on other sites

panospsychogios: Ν2690/99 -κώδικας διοικητικής διαδικασίας θέμα 1ο "προσβαση σε διοικητικά έγγραφα" άρθρο 5.

(πάνω σ΄ αυτόν έχουν βγει διάφορες γνωμοδοτήσεις γιατί επιτρέπει ερμηνείες)

-γενικά στο δικαίωμα του αιτούντα γίνεται διάκριση ανάμεσα στο "εύλογο ενδιαφέρον" και στο "ειδικό έννομο συμφέρον" ενώ στα έγγραφα γίνεται διάκριση ανάμεσα στα "διοικητικά έγγραφα" και τα "ιδιωτικά έγγραφα"

-όταν μιλάμε για διοικητικά (δημοσια) έγγραφα το πράγμα είναι απλό. Στα ιδιωτικά, ζορίζει.

-Η μεγάλη συζήτηση γίνεται για το αν "διοικητικά έγγραφα κατά τον ΚΔΔ θα πρέπει να θεωρηθούν και τα μη προερχόμενα μεν από δημόσιες υπηρεσίες, αλλά χρησιμοποιηθέντα ή ληφθέντα υπόψη για τον καθορισμό της διοικητικής δράσης, ή τη διαμόρφωση κρίσεως του διοικητικού οργάνου." (πχ σχέδια)

-Στο παραπάνω απαντάει η 243/00 γνωμοδότηση του νσκ : "ναι, κι αυτά είναι δημόσια έγγραφα"

-Ωραία. όμως σε συνδυασμό με απόφαση του ΣΤΕ που λέει ότι το ενδιαφέρον ή συμφέρον του αιτούντα, θα πρέπει να προκύπτει κατά τρόπο αντικειμενικό από την υπαρξη μιας συγκεκριμένης, έννομης σχέσης που συνδέεται με το περιεχόμενο των διοικητικων στοιχείων που ζητά, θα πρέπει να απαντηθεί κατά πόσο συνδέεται ένα τέτοιο συμφέρον με το πώς ο άλλος έχει λύσει την κάτοψη του σπιτιού του. Η προφανής απάντηση σ΄ αυτό είναι, όχι δεν αφορά κανέναν το πως θέλει ο άλλος το σπίτι του. Τον αφορά όμως, το ύψος του σπιτιού (τομές) το οικόπεδο που δείχνει, και η θέση του κτιρίου στο οικόπεδο.

-αυτά, κι αν θές το πιστεύεις, πάλι περιληπτικά σου τα 'πα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...πάντως για να παρέχω feedback, στην υπόθεσή μου ο πελάτης μου -χωρίς βέβαια να με ρωτήσει πρώτα- έστειλε δικηγόρο να πάρει τον φάκελο (Πολεοδομία Νομαρχίας) και δεν είχε πρόβλημα. Ως τώρα στην Πολεοδομία του Δήμου έχω συναντήσει το πρόβλημα..να'ναι που το ταγιέρ δεν είναι του γούστου μου??χεχεεχε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.