Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόσβαση τρίτου σε φάκελο οικοδομικής άδειας


panospsychogios

Recommended Posts

Αν σου τα δώσουν τα σχέδια του φακέλου, φαίνεται πουθενά ότι τα πήρες? ειδοποιείται ο ιδιοκτητης του ακινητου? δεν νομιζω εε; και εγω θέλω να τσεκάρω τι εχει δηλώσει ο γείτονας μου σαν όριο μεταξύ μας διοτι δεν υπάρχει υλοποιημενο φυσικο όριο, απο την άλλη όμως δεν θα ήθελα να μαθει στην παρούσα φάση ότι ψάχνομαι.

Υποψιάζομαι επειδη εχει αφήσει πολυ μικρό ακάλυπτο ότι πρεπει να έχει δηλώσει στο τοπογραφικό του ότι και τμήμα της αυλής μας σαν δικό του, γεγονος που ελπίζω να μην του το νομιμοποιεί κιολας, αφου τα όρια είναι κατα δήλωση του ιδιοκτητη και αρα με θρασος δηλώνει και ότι θέλει! Τα παραχωρητήρια του γείτονα που βρήκα δειχνουν ένα σκαρίφημα που αμα το μετρησεις βγάζει λιγότερα τετραγωνικά (κατα πολύ) από το νούμερο που γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι όλοι λιγο ή πολύ έχουμε αντιμετωπίσει παρόπμοια προβλήματα. Το θέμα έχει δημιουργηθεί στη Δ/νση πολεοδομίας Σπάρτης. Μέχρι τώρα μπορούσαμε να έχουμε πρόσβαση σε οποιονδήποτε φάκελο με μια απλή αίτηση στην οποία δηλώναμε ότι ζητάμε τα στοιχεία για λογαριασμό του πελάτη μας, για τον οποίο όμως δεν εξεταζόταν άν είναι ο ιδιοκτήτης, ο γείτονας ή οποιοσδήποτε άλλος. Τώρα, ύστερα από κάποιο θέμα που δημιουργήθηκε με έναν ιδιοκτήτη, θα πρέπει να αποδεικνύουμε ότι ο πελάτης μας είναι ο ιδιοκτήτης ή έχει έννομο συμφέρον. Όμως η έννοια "έννομο συμφέρον" είναι σχετική, και συχνά δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδοποιείται ο ιδιοκτήτης αλλά καταγράφεται στο αρχείο της Πολεοδομίας ποιός πήρε τι.

 

Εκτός και αν ο ιδιοκτήτης είναι κολλητός με τον υπάλληλο της πολεοδομίας!

Τότε το βλέπεις και στον τοπικό τύπο!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία Περιστερίου, ο υπάλληλος του αρχείου δίνει αντίγραφα φακέλων μόνο σε ιδιοκτήτη ή υπογράφων μηχανικό της άδειας...

Σχετικό και παρανοϊκό είναι αυτό που συμβαίνει στην Πολεοδομία του δήμου Πειραιά, απο το αρχείο της οποίας μπορείς να ζητήσεις οτιδήποτε, αλλά ο υπάλληλος δεν σου δίνει τα σχέδια για να μην τα παραποιήσεις και τα βγάζει φωτοτυπία ο ίδιος σε δικό του φωτοτυπάδικο... Καλό ε;

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: ναι καλό

 

ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

Πάντα ένιωθα σαν δικηγόρος σε υποθηκοφυλακείο.

 

ότι ήθελα το πήρα.

 

Μπορεί κάποιος που του αρνήθηκαν να ζητήσει τη διάταξη που το υπαγορεύει ?

 

Έχει ενδιαφέρον .....

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι:

ανάθεση-ανάληψη μεταξύ του μηχανικού και του ιδιοκτήτη και

υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι το όμορο είναι δικό του???

 

theo: έχω υπόθεση που σηκώνει την πρόταση σου αλλά από βδομάδα ελέω.. εξεταστικής (στα γεράματα..χεχεχεχε)

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία Περιστερίου, ο υπάλληλος του αρχείου δίνει αντίγραφα φακέλων μόνο σε ιδιοκτήτη ή υπογράφων μηχανικό της άδειας...

Σχετικό και παρανοϊκό είναι αυτό που συμβαίνει στην Πολεοδομία του δήμου Πειραιά, απο το αρχείο της οποίας μπορείς να ζητήσεις οτιδήποτε, αλλά ο υπάλληλος δεν σου δίνει τα σχέδια για να μην τα παραποιήσεις και τα βγάζει φωτοτυπία ο ίδιος σε δικό του φωτοτυπάδικο... Καλό ε;

 

Μάλλον επειδή δεν είσαι γυναίκα , γιατί εμένα μια χαρά με εξυπηρέτησε πριν κανά χρόνο ο συγκεκριμένος στο Περιστέρι .

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτοί που δεν χορηγούν σχέδια ,κάποια εγκύκλιο , έγγραφο κάτι τέλος πάντων δεν πρέπει να έχουν ?

 

 

Μάλλον επειδή δεν είσαι γυναίκα ...

Μπορώ να περάσω μία περούκα στα βιβλία μου ως έξοδο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.