Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ 1512


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ψάχνω πληροφορίες σχετικά με ένα ακίνητο του οποίου η οικ.άδεια (1964) φέρει ακυρωτική απόφαση ΣτΕ. Το ακίνητο τακτοποιήθηκε από μηχανικό εξ ολοκλήρου το Δεκέμβρη του 2015 με το ν.4178/2013, δηλαδή μετά την τροποποίησή του. Ωστόσο, η πολεοδομία μού έκρινε άκυρη τη νομιμοποίηση βάσει της υπ' αριθμόν 1858/2015 απόφασης της ολομέλειας ΣτΕ και μου πρότεινε την ένταξη και νομιμοποίηση του ακινήτου με το ν.1512. Έχω βρει το ν.1512/1983 αλλά δεν είμαι σίγουρη αν αναφερόταν σε αυτόν η υπάλληλος της πολεοδομίας (καθώς δε θυμόταν τη χρονολογία έκδοσης του νόμου).

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να εντάξω το ακίνητο σε αυτόν το νόμο και τι απαιτείται;; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη καθώς είμαι νέα μηχανικός.  :shock:

Link to comment
Share on other sites

ο  ν. 1512 ειναι του 1985

αλλα δεν βλεπω να μπορει να γινει εφαρμογη του σημερα

Μαλιστα ο 4178  αναφερει, οτι απο τις διαταξεις του εξαιρουνται οσα εχουν  ηδη εξαιρεθει απο την κατεδαφιση συμφωνα με τις παρ. 8 και 10 του αρθρου 9 του 1512.

 

δες τα ΠΜ

 

υγ

μου κανει εντυπωση οτι η ΥΔΟΜ εφαρμοσε την αποφαση του ΣτΕ.

Αυτο, μαλλον, οφειλεται στο γεγονος οτι ειχε εκδοθει η αποφαση του ΣτΕ και ειχε ηδη   τροποποιηθει ο 4178

οπότε ..."αργησες"

 

αρθρο 23

7. Στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου υπάγονται κτίσματα που έχουν ανεγερθεί με άδεια που εκδόθηκε από την αρμόδια αρχή και που μεταγενέστερα ανακλήθηκε λόγω υποβολής αναληθών στοιχείων ή ανακριβούς αποτύπωσης της υπάρχουσας κατάστασης. Για τα κτίσματα αυτά υποβάλλονται όλα τα δικαιολογητικά του άρθρου 11 και καταβάλλεται το σχετικό παράβολο, καθώς και το ενιαίο ειδικό πρόστιμο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος. «Δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και του παρόντος άρθρου κτίσματα που κρίθηκαν αυθαίρετα με αμετάκλητη απόφαση του αρμόδιου δικαστηρίου. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζεται και στις περιπτώσεις εκκρεμών υποθέσεων για τις οποίες δεν έχει εκδοθεί πράξη υπαγωγής και δεν έχει καταβληθεί το σχετικό παράβολο.»

 

[τα μπλε με τον ν. 4307/2014 ΦΕΚ Α 246/15.11.2014].

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και την άμεση απόκριση! 

 

Το ιστορικό του ακινήτου συνοπτικά είναι το εξής: 

Η οικ.άδεια εκδόθηκε το 1964 και η ακυρωτική απόφαση του ΣτΕ το 1965. 

Η νομιμοποίηση με το ν.4178/2013 έγινε το Δεκέμβριο του 2015 ενώ η απόφαση της ολομέλειας του ΣτΕ με αριθμό 1858/2015 ανακοινώθηκε νωρίτερα, το Μάιο του 2015.

Η αγοραπωλησία του ακινήτου έγινε τον Ιανουάριο του 2016.

 

Με βάση το ν.1512, πώς είναι δυνατή η σύνδεση του ακινήτου στα δίκτυα κοινής ωφέλειας; Κινδυνεύει η αγοραπωλησία;;

Κινδυνεύει ο μηχανικός που έκανε την τακτοποίηση του αυθαιρέτου με ν.4178/2013 με κάποιο τρόπο;;

Υπάρχει τρόπος να νομιμοποιηθεί τώρα πια το συγκεκριμένο ακίνητο;;

 

Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.