Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος νόμος για ΤΣΜΕΔΕ;


maria2005

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι νέα μηχανικός και δεν έχω εγγραφεί ακόμα στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ. Πρόσφατα άκουσα σε μια συζήτηση ότι πρόκειται να ψηφιστεί νόμος κατά τον οποίο οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ θα διαμορφώνονται ανάλογα με το εισόδημα. Σε περίπτωση δηλαδή που κάποιος είναι άνεργος, δεν θα χρειαστεί να πληρώνει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την εγγραφή του στο ΤΕΕ;

 

Να σημειωθεί ότι δεν ξέρω αν όντως ισχύουν τα παραπάνω. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό, να με ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώνει το ελάχιστο πάνω κάτω κανα 1000ρικο το εξάμηνο ίσως λιγότερα δεν ξέρω... Έχει ψιλό παγώσει το θέμα πάντως

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, θα εξακολουθήσει να ασφαλίζεται η ιδιότητα & όχι η εργασία.

Το παραπάνω ποσό που αναφέρει ο ikaros13 θα προκύπτει βάσει του κατώτατου μισθού και των κατ' αναλογία ελάχιστων εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

 ότι πρόκειται να ψηφιστεί νόμος κατά τον οποίο οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ θα διαμορφώνονται ανάλογα με το εισόδημα. Σε περίπτωση δηλαδή που κάποιος είναι άνεργος, δεν θα χρειαστεί να πληρώνει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την εγγραφή του στο ΤΕΕ;

 

 

έχει ψηφιστεί ο νόμος και θα ισχύσει από το 1/1/2017

 

https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/4387/year/2016/article/39

 

https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/4387/year/2016/article/98

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πχ εδώ http://www.capital.gr/oikonomia/3141065/nea-metanasteusi-epaggelmation-logo-katrougkalou ότι:

 

"Τα "μπλοκάκια" Ο εργαζόµενος µε δελτίο παροχής υπηρεσιών πρέπει να καταβάλλει το 6,7% του εισοδήµατος ως εισφορά για την κύρια σύνταξη. Το υπόλοιπο 13,3% θα πρέπει να το καταβάλλει ο εργοδότης του.

"

 

Εγώ είμαι με μπλοκάκι (και ΦΠΑ 23%) σε ΑΕΙ, αλλά σταθερά φορολογούμαι στην κλίμακα των μισθωτών κάνοντας χρήση της σχετικής δυνατότητας.

Ποιος θα υπολογίζει τις ασφαλιστικές εισφορές που μου αναλογούν και πώς; Ο εργοδότης μου (πχ ΑΕΙ); Εγώ; Το ΥΠΟικ στο τέλος της χρονιάς ή ανά τρίμηνο με το ΦΠΑ;

 

Μήπως υπάρχει κίνδυνος να χαρακτηριστώ αμιγώς ελεύθερος επαγγελματίας και να ασφαλίζομαι με 29% επί του εισοδήματος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν δεν δούμε πως θα εφαρμοστεί ο νόμος πότε δεν θα είμαστε σίγουροι , απο τα δεδομένα που μας έχουν πετάξει απο 2000/ΕΤΟΣ (καλό σενάριο) εως 2800/ΕΤΟΣ (το κακό σενάριο)

Edited by mantsos
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δούμε πως θα εφαρμοστεί ο νόμος πότε δεν θα είμαστε σίγουροι , απο τα δεδομένα που μας έχουν πετάξει απο 2000/ΕΤΟΣ (καλό σενάριο) εως 2800/ΕΤΟΣ (το κακό σενάριο)

Άρα μιλάμε για κακό σενάριο και για ακόμα χειρότερο σενάριο... Ο άνεργος θα πρέπει να μην πληρώνει τίποτα ή στη χειρότερη μόνο τον κλάδο υγείας απο το επίδομα ανεργίας που θα λαμβάνει...

Link to comment
Share on other sites

Kάποιοi συνάδελφοi έχουν φτιάξει ένα excel ώστε να υπολογίσει ο καθένας τα δικά του.

 

Αν ψάξετε στο google θα το βρείτε.

 

(Δεν δίνω link για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.