Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός Φορτίου Αντλιών


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω την εξής απορία έχουμε μια δεξαμενή νερού υπόγεια (περίπου 500μ^3) και από πάνω της το αντλιοστάσιο με τις αντλίες και τον μηχανολογικό εξοπλισμό για την άντληση.Με ποίον τρόπο υπολογίζουμε τα φορτία των αντλιών όταν είναι σε λειτουργία για τα στατικά της δεξαμενής .Υπολογίζετε σαν κινητό φορτίο η σαν μόνιμο ?Υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα ?

 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν με το συγκεκριμένο ερώτημα, ως τρόπο προσέγγισης θα έλεγχα:

 

1) Κατά πόσο η συχνότητα λειτουργίας των αντλιών (ως εξωτερικό αίτιο) επηρεάζει/τι σχέση έχει με τη συχνότητα της κατασκευής μου (δεξαμενη)

2) υπ'όψιν ότι η συχνότητα της κατασκευής μου ΔΕΝ μένει σταθερή αλλάζει συν τω χρόνω λόγω αδειάσματος/γεμίσματος νερού (μάζα) οπότε το φαινόμενο γίνεται πιο σύνθετο και ίσως απαιτεί προσεκτικότερη μελέτη

3) η επιρροή της απόσβεσης λόγω του νερού και του υλικού (σκυρόδεμα) 

4) η επιρροή της απόσβεσης λόγω του γύρωθεν χώματος

 

Σε κάθε περίπτωση θα ρωτούσα παλαιότερους συναδέλφους που έχουν ξαναασχοληθεί με τέτοια ερωτήματα και θα τσέκαρα και την διεθνή βιβλιογραφία.

 

Ελπίζω να βοήθησα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω την εξής απορία έχουμε μια δεξαμενή νερού υπόγεια (περίπου 500μ^3) και από πάνω της το αντλιοστάσιο με τις αντλίες και τον μηχανολογικό εξοπλισμό για την άντληση.

Αποκλείεται να εναι οι αντλίες πάνω της + η/μ εξοπλισμός!!!

(στην πλάκα επικάλυψης συμπεραίνω)

Γίνε πιο σαφής σχετικά με την διάταξη άντλησης συνάδελφε.

Πάντα τα φορτία στα δίνει ο μηχανολόγος (Fx, Fy, Fz, Mx, Mx, My,Mz)

Edit (πάνω στο ακριβές σχέδιο διάταξης και ξυλοτύπου, απαραίτητα)

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενή είναι δεξαμενή πυρόσβεσης οπότε είναι πάντα γεμάτη και το αντλιοστάσιο είναι στην επάνω από την μία γωνία της δεξαμενής προφανώς έχει επικάλυψη η δεξαμενή απλά το ερώτημα μου είναι είναι δυνατόν η αναταράξεις της λειτουργίας των αντλιών να επηρεάσουν την στεγανότητα της δεξαμενής ακόμα και αν είναι καθόλα σωστά κατασκευασμένη?Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παράγραφος για τον υπολογισμό αυτό η είναι κάτι το οποίο αλλάζει από μελέτη σε μελέτη.?

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντα τα φορτία στα δίνει ο μηχανολόγος (Fx, Fy, Fz, Mx, Mx, My,Mz)

Edit (πάνω στο ακριβές σχέδιο διάταξης και ξυλοτύπου, απαραίτητα)

Συγκεκριμένα, σου έδωσα την απάντηση

 

Η δεξαμενή είναι δεξαμενή πυρόσβεσης οπότε είναι πάντα γεμάτη και το αντλιοστάσιο είναι στην επάνω από την μία γωνία της δεξαμενής προφανώς έχει επικάλυψη η δεξαμενή απλά το ερώτημα μου είναι είναι δυνατόν η αναταράξεις της λειτουργίας των αντλιών να επηρεάσουν την στεγανότητα της δεξαμενής ακόμα και αν είναι καθόλα σωστά κατασκευασμένη?Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παράγραφος για τον υπολογισμό αυτό η είναι κάτι το οποίο αλλάζει από μελέτη σε μελέτη.?

Να σου δώσει τα φορτία (που ανέφερα) ο Μηχανολόγος Μηχ. (μόνο αυτός μπορεί) και βάσει αυτών προχωράς σε στατικό + δυναμικό υπολογισμό της δεξαμενής!

Σοφόν το σαφές! Τι δεν καταλαβαίνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.