Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λέβητας πελλετ μέσα σε διαμέρισμα


saradis1

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Με ρώτησε ένας φίλος αν μπορεί να μπει λέβητας πέλλετ μέσα σε διαμέρισμα και αν επιτρέπεται αν είναι από κάποια ισχύ και πέρα. Η απάντηση μου ήταν ότι δεν νομίζω ότι επιτρέπεται και ότι οι λέβητες πρέπει να είναι σε λεβητοστάσια που πληρούν τις προδιαγραφές παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας. Σκέφτηκα όμως να κάνω και μια ερώτηση εδώ αν γνωρίζετε κάτι διαφορετικό.

Υπάρχει κάποια οδηγία σχετικά με το που μπορούν να τοποθετηθούν λέβητες ανάλογα το καύσιμο τους?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον κτιριολογικό για λεβητες<25kw δεν ισχυουν οι προδιαγραφες για τα λεβητοστάσια, οποτε πρακτικα μπορεις να βαλεις λεβητα και στο σαλονι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι αλλά από θέματα ενεργητικής πυρασφάλειας θα πρέπει να ισχύουν οι προδιαγραφές? Ή δεν θα έχει καμία προδιαγραφή, π.χ πυροσβεστήρα οροφής κλπ.

Που το γράφει φίλε μου αυτό στο κτιριολογικό κανονισμό?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε.

Λέει την ουσία ότι αν είναι πάνω από 45Kw πρέπει να είναι σε ξεχωριστό χώρο κλπ κλπ. Άρα εξυπακούεται ότι αν είναι λιγότερο δεν υπάρχει αυτή η υποχρέωση. Αυτό που διάβασα είναι του 1997. Φαντάζομαι ότι δεν έχει αλλάξει κάτι.

Edited by saradis1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πέραν της νομοθεσίας των κανονισμών κλπ. υπάρχει και η κοινή λογική.

Προσωπικά δεν θα έβαζα ΠΟΤΕ λέβητα μέσα στο σπίτι μου! Είτε καίει πετρέπαιο,είτε αέριο,είτε πέλλετ.

Αν υπάρχουν και παιδιά στο σπίτι ειδικά, είναι ολίγον εγκληματικό.

Link to comment
Share on other sites

 Άρα εξυπακούεται ότι αν είναι λιγότερο δεν υπάρχει αυτή η υποχρέωση.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος αλλά (παρακάτω ο κανονισμός γράφει) συνίσταται να λαμβάνωνται όλα τα μέτρα που έχει ένα λεβητοστάσιο (αποστάσεις. αερισμός, κλπ) !

Αλλά αυτό αποτελεί προσωπική απόφαση-ρίσκο του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Με ρώτησε ένας φίλος αν μπορεί να μπει λέβητας πέλλετ μέσα σε διαμέρισμα και αν επιτρέπεται αν είναι από κάποια ισχύ και πέρα. Η απάντηση μου ήταν ότι δεν νομίζω ότι επιτρέπεται και ότι οι λέβητες πρέπει να είναι σε λεβητοστάσια που πληρούν τις προδιαγραφές παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας. Σκέφτηκα όμως να κάνω και μια ερώτηση εδώ αν γνωρίζετε κάτι διαφορετικό.

Υπάρχει κάποια οδηγία σχετικά με το που μπορούν να τοποθετηθούν λέβητες ανάλογα το καύσιμο τους?

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

υπάρχει και σομπα πέλλετ που συνδέεται με τα καλοριφέρ.Μήπως τον βολεύει μια τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.