Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υδρορροες - Ταμπελακια αριθμησης πολυκατοικιων


Clemenza

Recommended Posts

Για υδρορρόες από τη στιγμή που δεν έχεις κάποιον, γκουγκλάρεις "τοποθέτηση υδρορροών".

Για τον μαρμαρά, αν δεν έχεις κάποιον μπορείς να πας στο κοντινότερο νεκροταφείο. Εκεί θα έχει 5-6 μαγαζά, που μπορούν να σου κάνουν ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Για υδρορρόες από τη στιγμή που δεν έχεις κάποιον, γκουγκλάρεις "τοποθέτηση υδρορροών".

Για τον μαρμαρά, αν δεν έχεις κάποιον μπορείς να πας στο κοντινότερο νεκροταφείο. Εκεί θα έχει 5-6 μαγαζά, που μπορούν να σου κάνουν ότι θέλεις.

 

Περισσοτερο εμπιστευομαι το φορουμ, παρα το γκουγκλαρισμα.

Οσο για τα μαρμαρα, εισαι κυνικος. 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να πάρω τον δικό μου να δω αν έχει κανέναν στην Αθήνα. Τι να σου κάνω...

 

Για μάρμαρα, δοκίμασε και θα με θυμηθείς...

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις, αλλα δεν θελω να ποσταρω οψη κτιριου.

.... πας πχ. στα Ανω Λιοσια στον ταδε"  :mrgreen:

....

σεβαστό αυτό που λες.... αλλά αν θες αισθητική άποψη (αρχιτεκτονική δηλαδή) ... τότε χωρίς τα ελάχιστα δεδομένα πας στον μπάρμπα γιάννη που λες.... και ότι έχει.  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συντονιστη, ειδες οτι ειμαι Πολιτικος Μηχανικος που θελει να κανει τον Αρχιτεκτονα και με σφυροκοπεις ανελεητα...

Θυμαμαι, καποτε, ενας καθηγητης μου, ειχε πει:  

"Εμεις, σαν πολιτικοι μηχανικοι, δεν εχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο "ωραιο". Εχουμε ΧΡΕΟΣ στο "ακριβες".

Link to comment
Share on other sites

Συντονιστη, ειδες οτι ειμαι Πολιτικος Μηχανικος που θελει να κανει τον Αρχιτεκτονα και με σφυροκοπεις ανελεητα...

Θυμαμαι, καποτε, ενας καθηγητης μου, ειχε πει:  

"Εμεις, σαν πολιτικοι μηχανικοι, δεν εχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο "ωραιο". Εχουμε ΧΡΕΟΣ στο "ακριβες".

...Πάντως, δεν είσαι ιδιώτης, οπότε το θέμα θα μεταφερθεί...

Από πλευρά μου μπράβο που κοιτάς "το ωραίο"...

Link to comment
Share on other sites

....ειδες οτι ειμαι Πολιτικος Μηχανικος που θελει να κανει τον Αρχιτεκτονα και με σφυροκοπεις ανελεητα...

 

Όχι μπρε συ… καμία διάθεση για σφυροκόπημα… ισα ισα, η επιθυμία μου ήταν αν μπορούσα μέχρι να βοηθούσα στο σχεδιασμό της λύσης ΣΟΥ. Για αυτό έγραψα πέραν Φώτο και όψεων «την σκέψη σου» δηλαδή τι έχεις κατά νου κι εσύ αν μπορούσα να συμβάλω.

 

Πέρα απ αυτό και σε σχέση με αυτό που σου είπε ο καθηγητής σου και με κάθε σεβασμό στον καθηγητή είπε μια αερολογία η οποία και δεν έχει βάση και δεν στέκει…

Άπαντες έχουν δικαίωμα και γνώμη στο ωραίο. Όχι μονο εμείς οι άνθρωποι αλλα και όλα τα θηλαστικά που με βάση και την επιλογή του «ωραίου» ζευγαρώνουν και εξελίσσεται το είδος…

Άλλο όμως το «ωραίο» που δημοκρατία έχουμε κι ότι αρέσει στον καθένα κι άλλο σχεδιασμός αξιοποιώνταν μεθοδολογίες δημιουργίας και αρμονίας και σύνθεσης.

Διότι το «ωραίο» ή μη είναι σχετικό… το αν το αποτέλεσμα θα έχει αρμονία ή όχι αυτό δεν είναι υποκειμενικό…

Οπότε στοχεύουμε σε αρμονική ένταξη όγκων, σχηματισμών, ακόμα και χρωμάτων… και το όμορφο προκύπτει, δεν είναι ο στόχος.

 

Σε κάτι σαν αυτό είχα πρόθεση φιλικά να συνεισφέρω (στον ελεύθερο χρόνο μου) χωρίς να ζητάω τίποτα φυσικά. Θεωρώντας λογικό εγώ στη δική μου πορεία να έχω ασχοληθεί με εκατοντάδες μεθοδολογίες και συνθέσεις αυτής της τεχνικής ενώ εσύ ας πούμε δεκάδες….

Όπως και τα ανάλογα θέματα της δικής σου ειδικότητας λογικό είναι εσύ να έχεις ασχοληθεί εκατοντάδες φορές κι εγώ μερικές δεκάδες…

Οπότε κι εγώ κι εσύ έχουμε τα ανάλογα εκατοντάδες εργαλεία  (στο μυαλό μας)  προσέγγισης και επίλυσης αυτών των ζητημάτων.

 

Αυτά και σίγουρα δεν ήταν σφυροκόπημα… αλλα επιθυμία για βοήθεια (το οποίο δεν με αφορά πια).

 

Καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα να έχεις στο έργο αυτό.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Υδρορροές χαλκού η ψευδαργύρου παράγει η Halcor και θα βρεις σε όλα τα μεγάλα υδραυλικάδικα.

http://www.halcor.gr/el/products/rolled/roufing/udroroes/

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ αυτό και σε σχέση με αυτό που σου είπε ο καθηγητής σου και με κάθε σεβασμό στον καθηγητή είπε μια αερολογία η οποία και δεν έχει βάση και δεν στέκει…

Άπαντες έχουν δικαίωμα και γνώμη στο ωραίο. 

 

Προφανως και ηταν υπερβολη αυτο που ειπε και ηταν κατι που ειπωθηκε στα πλαισια μιας ευρυτερης συζητησης με σκοπο να τονιστει η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του πολιτικου μηχανικου να μην κανει λαθη γιατι ειναι υπευθυνος για ανθρωπινες ζωες...

Αν κατι δεν βγει ωραιο, μπορεις να το αλλαξεις.

Αν κατι δεν μελετηθει-κατασκευαστει σωστα και κοστισει ανθρωπινη/ες ζωη/ες, δεν μπορεις να το αλλαξεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.