Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράλληλη σύνδεση Ηλιακου θερμοσίφωνα με μποιλερ στο πατάρι


MYLOPOTAMOS

Recommended Posts

Καλημέρα σας Βρίσκομαι σε μια πολυκατοικία 4 ορόφων εκ τον οποίων δουλεύουν μόνο οι τρεις.

Έχουν ένα ρολόι παλιά η πολυκατοικία...Τον ηλιακό το έχουν μόνο συνδεδεμένο στον 3 όροφο.

Πρέπει να τον κατεβάσω στον δεύτερο και πρώτο που έχουν ήδη και αυτοί θερμοσίφωνα στο πατάρι...

Καταρχάς κατεβάζω μόνο ζεστό 2ο και 1ο αφού είναι κοινό το ρολόι...

Τώρα όμως πρέπει να βάλω οπωσδήποτε τριόδι βάνα Η' αλλιώς θα έχουν χλιαρό νερό χειμώνα-καλοκαίρι αν το συνδέσω με ταφ στην παροχή του ζεστού....

σκέφτηκα και κάτι άλλο αν συνδέσω το ζεστό του ηλιακού που κατεβαίνει από την ταράτσα  στην παροχή κρύου στο θερμοσίφωνα του παταριού τουλάχιστον  δεν θα έχει χλιαρό νερό τον χειμώνα...    

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεμένα λίγο τα πράγματα μάστορα.....

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου και άκουγα πολυκατοικία με 3 διαμερίσματα με κοινό ρολόι και έναν ηλιακό θα την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια.....

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που θα τυχαίνει να κάνουν μπάνιο δύο μαζί, θα σε βρίζει ο ένας που θα μένει με τις σαπουνάδες (αυτός που θα είναι στον πιό πάνω όροφο).

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω παιδιά πριν λίγο έμαθα ότι ο 3ος (ιδιοκτήτης πολυκατοικιας)ανάβει ρεύμα στο ηλιακό όποτε τον επησα οτι το χειμώνα θα πληρώνεις ρεύμα για να κάνουν οι ενικοί μπανιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.