Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κτίσμα προ 1955 χωρίς Ο.Α. σε αγροτεμάχιο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Και εφόσον υπάρχει αυτή η απόφαση πιστοποίησης από πολεοδομία και υπάρχουν 1)περαιτέρω αυθαίρετες κατασκευές κατ'επέκταση καθώς και 2)για το ίδιο το νόμιμο περίγραμμα της πολεοδομίας για το κτίσμα προ 1955 υπάρχουν αυθαίρετες επισκευές, αντικατάσταση στέγης, ενισχύσεις, διάνοιξη παραθύρων κλπ, εντάσσουμε όλα αυτά σε δήλωση του Ν.4178/2013.

Όμως στην ύπαρξη Ο.Α. τι δηλώνουμε Ναι ή Όχι Οικοδομική άδεια? Στην προκειμένη περίπτωση με βολεύει να δηλώσω όχι άδεια. Μπορώ να το δηλώσω έτσι? Άλλωστε είναι και η δυσμενέστερη επιλογή. Απλά δε θέλω να μπλέκω με όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή κλπ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνουμε ΝΑΙ στην Οικοδομικη αδεια. Γιατι σε βολευει να δηλωσεις οχι στην προκειμενη περιπτωση?? δε καταλαβαινω (αν και δεν παει με το τι μας συμφερει)

 

ορους δομησης που ισχυουν σημερα στη περιοχη??? δε νομιζω οτι πας ετσι...Εφοσον εχεις προ 55 κτισμα συγκρινεις τη δομηση/καλυψη των αυθαιρετων σου με αυτα του προ 55 (νομιμο περιγραμμα). Για τον υπολογισμο της κατηγοριας

Edited by soulis13pao
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα πού παίζει ρόλο, σε οικισμό είναι, βάζω όχι άδεια που είναι ''θεωρητικά δυσμενέστερο''. Πού θα κολλήσει μελλοντικά? Το ότι έχει κτίσμα προ 55 = άδεια είναι άλλη μια μεγάλη κοτσάνα. Δηλαδή σου λέει αρκεί να πεις ότι είναι προ 55 έστω και χωρίς πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος= ναι άδεια. Δεν έχει και καμιά σημασία.Τα αυθαίρετα τακτοποιεί με το δυσμενέστερο συντελεστή. Πού να μπλέκω με όρους δόμησης έχουν αλλάξει εκατό φορές, το να γνωρίζεις τους όρους δόμησης για να τακτοποιείς αυθαίρετα που πάλι θα ξανααλλάξουν σε λίγα χρόνια σε δουλειά να βρισκόμαστε και για κάποιον που δεν έχει να σε πληρώσει. Εδώ αυτοί που έχουν δεν θέλουν να σε πληρώσουν. Λεφτά δεν υπάρχουν.

 

Έχει ένα αξιοπρεπές τοπογραφικό, δεκαετίας περίπου από τον φάκελο πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος, ε δε θα του κάνω άλλο, έλεος. Έχω τους όρους δόμησης αλλά δεν θέλω να αρχίζω τις ερμηνείες. Χρειάζεται κάποια έρευνα για να πω ότι είναι έτσι ή αλλιώς. Είναι και μια υπόθεση από το 4014 και ακόμα εκρεμμεί.

 

Για οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων ισχύει το Δ για πλάγιο όριο 2,50μ.

Επί της πλευράς προσόψεως σε τι βάθος μπορεί αρχίζει το κτίριο? Δηλαδή προκήπιο θα το λέγαμε. Δεν υπάρχει, σωστά? Δε λέει κάτι το έντυπο όρων που έχω. Υποθέτω ''Δ'' είναι μόνο το πλάγιο. 

Στο έντυπο που έχω πάρει από πολεοδομία έχει τμήμα με εγκεκρ. Ρ.Σ. και τμήμα στερούμενο Ρ.Σ. και σε καμία περίπτωση δεν αναφέρει προκήπιο. Φοβάμαι ότι μπορεί να έχει παραλήψεις. Εδώ έχει ελεύθερο ύψος 2,40. Επίσης το οικόπεδο είναι πάνω από 500τ.μ. και είναι σε στερούμενο Ρ.Σ. Μπορεί να μην έχει προκήπιο στους όρους αλλά ίσως είναι υποχρεωτικό. Γιατί να το πάρω πάνω μου? Γι αυτό πήγα με το δυσμενέστερο. Ένα μικρό τμήμα είναι εντός των 2,50μ σε προκήπιο αν και δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο εκεί.

Για όλα αυτά που έγραψα και το χρόνο που έχασα που δεν έχουν νόημα όλα αυτά γι αυτό θα ήθελα να αποφύγω το ΝΑΙ ΑΔΕΙΑ. Και για το χρόνο που θα χάσει όποιος διαβάσει και απαντήσει στο μήνυμά μου στερουμένου νοήματος και σκοπού νομίζω. Τέλος πάντων ευχαριστώ πάντως. Μάλλον θα το βάλω ΝΑΙ αν και δεν αλλάζει κάτι στην πληρωμή έχουν πληρωθεί. Και μάλλον χωρίς καταπάτηση προκηπίου.

Σόρρυ αλλά τώρα παρατηρώ ότι γράφω σε θέμα για εκτός σχεδίου. Η περίπτωσή μου είναι εντός οικισμού.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ως προ '55 αφορά σε ισόγεια κατοικία 70τμ και ισόγεια αποθήκη 60τ.μ.

Η προσθήκη κατ' επέκταση είναι 45τ.μ.

- Αφού λέμε ΝΑΙ άδεια, για το % υπέρβασης συγκρίνω με : ''για τον υπολογισµό του προστίµου εφαρµόζονται οι συντελεστές που προκύπτουν από τη σύγκριση των αυθαιρέτων επιφανειών προς τις επιτρεπόµενες επιφάνειες από τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα στην περιοχή του ακινήτου.''

 

- Για την κατηγορία όμως συγκρίνω με: ''Ο έλεγχος για την επιλογή της κατηγορίας 4 ή 5 γίνεται µε τα πολεοδοµικά µεγέθη που προβλέπονται να υλοποιηθούν βάσει της οικοδοµικής άδειας.''

Επομένως συγκρίνω τα αυθαίρετα 45τμ με τα 70 της κατοικίας προ 55 ή τα 130? Λογικά με τα 130τμ => άρα Κατ.4?  ή αφού δεν έχει άδεια αλλά προ 55 => ΝΑΙ άδεια αλλά κατηγ.5?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ως προ '55 αφορά σε ισόγεια κατοικία 70τμ και ισόγεια αποθήκη 60τ.μ.

Η προσθήκη κατ' επέκταση είναι 45τ.μ.

- Αφού λέμε ΝΑΙ άδεια, για το % υπέρβασης συγκρίνω με : ''για τον υπολογισµό του προστίµου εφαρµόζονται οι συντελεστές που προκύπτουν από τη σύγκριση των αυθαιρέτων επιφανειών προς τις επιτρεπόµενες επιφάνειες από τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα στην περιοχή του ακινήτου.''  ΑΥΤΟ

 

- Για την κατηγορία όμως συγκρίνω με: ''Ο έλεγχος για την επιλογή της κατηγορίας 4 ή 5 γίνεται µε τα πολεοδοµικά µεγέθη που προβλέπονται να υλοποιηθούν βάσει της οικοδοµικής άδειας.''

Επομένως συγκρίνω τα αυθαίρετα 45τμ με τα 70 της κατοικίας προ 55 ή τα 130? Λογικά με τα 130τμ => άρα Κατ.4?  ή αφού δεν έχει άδεια αλλά προ 55 => ΝΑΙ άδεια αλλά κατηγ.5? ΑΥΤΟ

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά Ιάσονα έχεις δίκιο.

Απλώς επειδή η ερώτηση ήταν αν είναι 4 η 5 θεώρησα αυτονόητο ότι μιλάμε για κατασκευή μετά το 75.

Εννοείται ότι αν έχεις κατοικία

Link to comment
Share on other sites

Εσύ καλώς απάντησες, οι συνάδελφοι δεν το 'χαν βάλει το θέμα στη "σωστή βάση" από την αρχή....  :smile:  :smile:  :smile:

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.