Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση Ν.1337/1983


CHRIS_M

Recommended Posts

Σε οικόπεδο, το οποίο ευρίσκεται εντός περιοχής, η οποία έχει ενταχθεί στο σχέδιο με το Ν.1337/83 μου ζητήθηκε να κάνω το Τοπογραφικό. Η πράξη εφαρμογής έχει κυρωθεί. Ειδικότερα, το εμβαδό της αρχικής ιδιοκτησίας ήταν 350τ.μ. και της τελικής 265τ.μ. (άρα μιλάμε πλέον για ιδιοκτησία εμβαδού 265τ.μ.)

 

Στη δήλωση του Ν.1337/83 δήλωσα:

"Το ακίνητο εντάχθηκε στο σχέδιο πόλης σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.1337/83. Η πράξη εφαρμογής κυρώθηκε με την ΧΧΧΧΧ/ΕΕ απόφαση. Το ακίνητο δεν οφείλει εισφορά σε γή."

 

Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να συμπληρώσω στη δήλωση εαν έχει εισφορά σε χρήμα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Α) Στη δήλωση του Ν1337/83 πρέπει να συμπληρώσω ότι εμβαδόν αρχικής 350τ.μ. και της τελικής 265τ.μ. (θεωρώ πως όχι, επειδή έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής)

Β) Σχετικά με την εισφορά σε χρήμα: Αρκεί να φέρει ο ιδιοκτήτητης βεβαίωση από το Δήμο ότι το ακίνητο δεν οφείλει εισφορά σε χρήμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α)'Οχι μην το συμπληρώσεις . Αν θες να το αναφέρεις μπορείς να το γράψεις σε άλλο σημείο αλλά τότε πρέπει να δείξεις και την αρχική αποτύπωση του οικοπέδου.

Β)Φαίνεται στην πράξη εφαρμογής αν οφείλει και σε χρήμα . Μπορείς να το αναγράψεις και να συμπληρώσεις πχ πως πληρώθηκε με την τάδε απόδειξη του τάδε δήμου.

Link to comment
Share on other sites

γραψε

1.οτι ειναι οικοπεδο που προεκυψε απο κυρωμενη πραξη εφαρμογης αρ.... και δεν οφειλει εισφορά σε γη

2. Πριν απο οποιαδηποτε χρηση του παροντος Τοπογραφικου πρεπει να εχουν εξοφληθει

ολες οι υποχρεωσεις σε χρημα οπως αναγραφονται στους πινακες της πραξης εφαρμογης

αρ...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο πρεπει να γραφτούν ολα αυτά?Δεν αρκεί πλέον το εντός σχεδίου πόλεως?Αν δεν ειχε κυρωθεί η πράξη εφαρμογής,τότε σίγουρα θα έπρεπε να φαινόταν αν και πόση εισφορά οφείλει...Σκέψη κάνω,δεν ειμαι σίγουρος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου συναδελφε Γιαννη Γ

ειναι η δηλωση πληρης και ο συναδελφος απολυτα καλυμμενος χωρις να τον ζαλιζουν

δυο γραμμες ειναι

το εχω ψαξει αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή υπάρχει παραπληροφόρηση σχετικά με τη δήλωση το λέω για τελευταία φορά:

 

ΔΕΝ δηλώνουμε στη 1337 αν εκκρεμεί οφειλή σε χρήμα,αλλά εάν το συγκεκριμένο ακίνητο ΥΠΑΓΕΤΑΙ Η ΟΧΙ στις διατάξεις του 1337 για εισφορά σε γη ΚΑΙ σε χρήμα.

 

Απο τη στιγμη που έχει ενταχθεί σε σχέδιο πόλεως μετά το 1983,ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ,άσχετα αν ο ιδιοκτήτης του έχει εξοφλήσει τις εισφορές του.

 

Με λίγα λόγια,όποιος τρέχει στους Δήμους για να βρει αν έχουν εξοφληθεί οι εισφορές σε χρήμα,ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ δουλειά,που ελπίζω να έχει την αξιοπρέπεια να την πληρωθεί,για το καλό των υπολοίπων μας που ΔΕΝ το κάνουμε ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΟ.Διαβαστε όποιο βιβλίο επικουρικό για μηχανικούς σχετικά με τη δήλωση 1337 θέλετε και αν βρείτε τέτοιο σημείο που να ορίζει ότι ο μηχανικός πρέπει να βεβαιώσει αν ο ιδιοκτήτης έχει εξοφλήσει ή όχι τις εισφορές του,να μου τρυπήσετε τη μύτη.

 

Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΥΠΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΕ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΠΕΡΙ ΓΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΧΡΗΜΑΤΟΣ.

ΤΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

 

Πόσο πιο απεγνωσμένο avatar να βρώ με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα??????????????????????????????

Το τοπογραφικό είναι ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΟ και ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΛΕΟΝ άσχετα εαν ο ιδιοκτήτης έχει εξοφλήσει τις εισφορές του.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΜΙΣΘΙ.

 

Από κει και πέρα,ο συμβ/φος ή ο υπάλληλος της Πολεοδομίας θα ζητήσει ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ βεβαίωση εξόφλησης εισφορών και ιδιοκτησίας.Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του ιδιοκτήτη να την έχει,όχι δική μας.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Zavi.... τι φωνάζεις ????

Σ' ακούσαμε!!!

 

Αν υπάρχει τεκμηριωμένα (με απόδειξη είσπραξης) η πληροφορία απο τον ιδιοκτήτη, τότε μπορούμε να αναφέρουμε (προαιρετικό) ότι έχουν τακτοποιηθεί οι υποχρεώσεις σε χρήμα.

 

Βέβαια η παρ 6α. του αρθ. 9 του 1337 αναφέρει:

" Σε κάθε συμβολαιογραφική πράξη που αφορά δικαιοπραξία εν ζωή και έχει ως αντικείμενο μεταβίβαση της κυριότητας ακινήτου που οφείλει εισφορά σε χρήμα, σύμφωνα με κυρωμένη πράξη εφαρμογής, επισυνάπτεται βεβαίωση του οικείου δήμου ή κοινότητας, ότι έχει καταβληθεί τουλάχιστον το ποσόν των δόσεων, που αντιστοιχεί στις υποχρεώσεις, που αναλογούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο κατά το χρόνο κατάρτισης της δικαιοπραξίας."

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει η πράξη εάν οφείλει...

Όμως λέει ότι στη συμβολαιογραφική πράξη επισυνάπτεται βεβαίωση (δλδ συνημμένο στο συμβόλαιο) και ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ.

 

Άρα δε μπορώ να μη συμφωνήσω με τον εξαγριωμένο - φωνακλά (δικαίως όμως) zavi.!!

 

Είμαι ο GRTOPO.... και μόλις .... τελείωσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Για εμπεδωση: εαν υπαρχει ρυμοτομικο συντεταγμενο πριν το 1983 τοτε αρκει αυτο και μονο για να γραψω: " το ακίνητο δεν υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 12 του Ν.1337/83 και δεν οφείλει εισφορά σε γή και χρήμα" ή πρέπει να ελέγξω και κάτι αλλο;

Π.χ έχει γίνει αναθεώρηση του ρυμοτομικού το 1992 οποτε υπάγεται ή όχι;

Για αίτηση προσκύρωσης το χρειάζομαι κοινοχρηστης αυλής (δημοτική έκταση) σε υπάρχον κτίριο απο τις αρχες του 1900, σε κεντρικό σημειο επαρχικής πόλης.

το ρυμοτομικο της περιοχής δεν ξέρω ποτε ακριβώς συντάχθηκε αλλα βρηκα ένα απόσπασμα σε τοπογραφικο του 77.

Τι ακριβώς ενοούμε όταν λέμε ότι εγινε πραξη εφαρμογής;

Ποιες οι διαφορες με το διάγραμμα εφαρμογης;

Οταν ζήτησαν οι δικοί μου από πολεοδομία το ισχύον απόσπασμα ρυμοτομικού, τους εδωσαν ένα σχέδιο παλιο και αυτό με καποιες διαφορές στις περασιές και στις αριθμήσεις των Ο.Τ από αυτό που είχα στο τοπογραφικο του 77, αλλα εχει και αυτό τα χάλια του! Αυτό είναι το διάγραμμα εφαρμογής;

Ζητω συγγνώμη για το επιπεδο των ερωτησεων αλλα δεν έχω ξανασχοληθει με τετοια θεματα και ειμαι π.μ

Link to comment
Share on other sites

γραψε

.....

2. Πριν απο οποιαδηποτε χρηση του παροντος Τοπογραφικου πρεπει να εχουν εξοφληθει

ολες οι υποχρεωσεις σε χρημα οπως αναγραφονται στους πινακες της πραξης εφαρμογης

αρ...

 

ΟΧΙ,εδώ δεν έχεις δίκιο συνάδελφε.Δεν υπάρχει τέτοια προυπόθεση,και μάλιστα αν το υπογράψεις αυτό είναι σαν να παρέχεις τοπογραφικό υπό προυποθέσεις.Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα ,τοπογραφικό υπό προυποθέσεις.

 

 

κατα την γνωμη μου συναδελφε Γιαννη Γ

ειναι η δηλωση πληρης και ο συναδελφος απολυτα καλυμμενος χωρις να τον ζαλιζουν

δυο γραμμες ειναι

το εχω ψαξει αρκετα

 

Τί λες τώρα?Και πάλι διαφωνώ μαζί σου.Καλυμμένος είσαι όταν εφαρμόζεις τις Διατάξεις του Νόμου και όχι όταν προσπαθείς να καλυφθείς-και μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση Δ-Ε-Ν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να προσπαθείς να καλυφθείς.

Στο δηλώνω ακόμα πιο σίγουρος από εσένα.

Μην αυτοταλαιπωρείσαι,άκουσέ με.

 

Επίσης:Μία δήλωση είναι πλήρης όταν καταφέρνεις με λακωνικό τρόπο να αναφέρεις και να καλύψεις τις προδιαγραφές της.

ΔΕΝ είναι πλήρης όταν κάνουμε οποιαδήποτε άλλη περιττή ενέργεια για να τη ''γεμίσουμε''.

Τέλος προτείνω για το καλό της κοινότητας,όποιος δεν είναι σίγουρος για κάτι να δηλώνει επιφύλαξη στις απαντήσεις του.

 

Αυτά

 

Χωρίς καμία επιφύλαξη

Με καλή και φιλική διάθεση

[email protected]

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Τελικά ο ιδιοκτήτης θα μου φέρει από βδομάδα βεβαίωση από το Δήμο ότι δεν οφείλει εισφορά σε χρήμα. Το συμπληρώνω στο Τοπογραφικό και τέλος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.