Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση Ν.1337/1983


CHRIS_M

Recommended Posts

Φίλε/συνάδελφε charis_r, είναι πολύ κακή ιδέα αυτό που πας να κάνεις.

 

Ασε στην άκρη το τίμιο/ηθικό του θέματος, χώρια την νομοθεσία που απαιτεί σύνταξη τοπογραφικού και όχι αναπαραγωγή ή επικαιροποίηση. Και άσε τι νομίζει η πελάτισσα ότι την εξυπηρετεί ή ό,τι ο/η συμβολαιογράφος της θα σου ζητήσει να προσθέσει στην συνέχεια μέχρι να ολοκληρωθεί η αγοραπωλησία.

 

Από το τοπογραφικό του τότε μέχρι σήμερα έχεις - αν κατάλαβα καλά - κύρωση πράξης εφαρμογής. Συνεπώς, βάλτε το παλιό τοπογραφικό στη θέση του, φάκελο άδειας κλπ, μόνο για εκεί είναι καλό. Ακόμα και αν είναι 1000% ακριβές.

 

Αφιέρωσε 1-2 μέρες να βρεις όλα τα στοιχεία της πράξης εφαρμογής που αφορούν την ιδιοκτησία "σου", και είναι πολλά πέρα από τον πίνακα. Είναι και απόσπασμα, είναι και συντεταγμένες αρχικής/ρυμοτομούμενου/κλπ και τελικής ιδιοκτησίας. Αυτή είναι η "αλήθεια" σου τώρα, και με συντεταγμένες μάλιστα. Η πελάτισσά σου είχε το ΑΒΓΔΑ του τότε τοπογραφικού, είχε το 1234567 (κτηματογραφικό πράξης εφαρμογής) οικόπεδο μέχρι την κύρωση της πράξεις, έχει το 123_1 (κωδικός τελικής ιδιοκτησίας), και μάλιστα μεταγεγραμμένο.

 

Αν μάλιστα στο απόσπασμα δεις και διακεκομμένες γραμμές γύρω από την ιδιοκτησία (που μάλλον δεν θα δεις για να έχεις μπει στο άρθρο 25), τότε έχεις τακτοποιημένη ιδιοκτησία με νέα όρια, αν το έχει πάρει χαμπάρι η πελάτισσα.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι ο συμβολαιογραφος ζηταει και τις δηλωσεις 651 και 1337, πραγμα που ειναι και το σωστο το εχω συναντησει ξανα.

 

επισης φιλε ds στο παλιο τοπογραφικο εχει ξεκαθαρα το ρυμοτομουμενο εμβαδο σημειωμενο με συντεταγμενες και σημεια και το υπολοιπο κομματι του οικοπεδου. Οποτε αν κανω τη δηλωση λεω να επισημανω για ποια σημεια αναφερομαι οτι δεν οφειλουν σε γη να τελειωνω.

 

Και γιατι πολυ πιθανον καποιος απο δω να γνωριζει. Το οικοπεδο ειναι στην Παραλια Βρασνων του Δημου Αγιου Γεωργιου Θεσσαλονικης. Αν ξερει καποιος πληροφοριες για πραξη εφαρμογης, ποτε κυρωθηκε κλπ, ας με διαφωτισει. Ευχαριστω και παλι

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

Χάρη, να σου κάνω μια ερώτηση και θα καταλάβεις τι πας να κάνεις.Θα υπέγραφες αλλουνού στατική μελέτη χωρίς έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

δημητρη να μου στειλεις ευχαριστω.

 

Μανωλη εννοειται πως οχι.αλλα θα υπεγραφα μια σειρα που θα συμπληρωνα εγω σε μια μελετη που εχει ηδη υπογραψει αλλος και εχει και την ευθυνη της μελετης που εχει συνταξει.Τελοσπαντων, θα ρωτησω και μερικους αλλους συναδελφους απο κοντα και θα δω.

 

Και μια λεπτομερια που δεν την ανεφερα.Μιλησα τηλεφωνικα

με τον εκει δημο,εντοπισαν οικοπεδο και ιδιοκτητη και μου ειπαν οτι ειναι καθαρο,εχει εξοφλησει εισφορες σε χρημα και εισφορες μετατροπης γης σε χρημα. Και αναρωτιεμαι εγω,υπαρχει περιπτωση να εχει κι αλλες εισφορες σε γη περα απο αυτες που μετατραπηκαν σε χρημα

και εξοφληθηκαν;

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

Εκατσα τωρα που βρηκα λιγο παραπανω χρονο και μελετησα τα παντα, συμβολαιο οικοπεδου (ετους 2000), σεντονι της Π.Ε. (εχω μονο το σεντονι χωρις την Π.Ε. στα χερια μου), το τοπογραφικο που εχω στα χερια μου (της Ο.Α.) και τελικα καταλαβα οτι εχετε δικιο που με αποτρεπατε να συμπληρωσω δηλωση. Ακουστε τι γινεται. Καταρχην το τοπογραφικο που εχω δεν ειναι αυτο του συμβολαιου, αλλα αυτο της αδειας (3 μηνες μετα του συμβολαιου). Στο τοπγραφικο δειχνει τη ρυμοτομουμενη επιφανεια 50τμ απο τα 300. Ολα καλα μεχρι εδω. Στο σεντονι, αναφερει: Αρχικη ιδιοκτησια: 251,43τμ (αρα εχουν "περαστει τα ρυμοτομουμενα και πλεον η ιδιοκτησια αναγνωριζεται ως 251,43τμ) Εισφορα γης 54,69τμ, Ρυμοτομουμενη λογω Κ.Χ: 7,83τμ, Μετατροπη εισφορας γης σε χρημα 46,86τμ, Τελικη Ιδιοκτησια 243,56τμ.

 

Αρα, αν τα λεω καλα, απο το οικοπεδο των 251,43τμ, τα 7,83 πρεπει να ρυμοτομηθουν (αρα τα οφειλει σε γη αν δεν τα εχει δωσει ηδη, παντως συμφωνα με το Τοπογραφικο που εχω στα χερια μου δεν φαινεται κατι τετοιο) και τα υπολοιπα τμ μετατραπηκαν σε χρημα και ξοφληθηκαν. Συνεπως: 1ον, το τοπογραφικο που εχω στα χερια μου δεν ισχυει πια, μιας και αποτυπωνει την επιφανεια 251,43τμ και οχι 243,56τμ που θα επρεπε να ειναι τωρα και απορω πως θα κανει συμβολαιο η πελατισσα με το υπαρχον, εννοειται πως θα της το πω. Και δευτερον, αν, λεμε αν εδινα δηλωση 651 και 1337 θα ανεφερα οτι υπαγεται και οτι οφειλει και τελος. Σωστα? Κριμα, γιατι πραγματικα θελω να βοηθησω την πελατισσα να κανει συμβολαιο αλλα δυσκολο το βλεπω.

 

Υ.Γ. Προσκυρωσεις δεν εχει απο οτι ειδα στο σεντονι

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν γνωριζόμαστε ή τίποτα τέτοιο αλλά από την στιγμή που βλέπεις πως όλοι οι συμμετέχοντες μηχανικοί στο νήμα σε συμβουλεύουν να μην προχωρήσεις με τον τρόπου που έχει επιλέξει, αν ήμουν στην θέση σου, θα ακολουθούσα τις συμβουλές των εμπειρότερων.

Λοιπόν, οι δηλώσεις του 651/77 και 1337/83 δεν είναι δηλώσεις τις οποίες παραδίδεις σε έντυπο υπεύθυνης δήλωσης ή κάτι τέτοιο... Είναι δηλώσεις που αναγράφονται ΠΑΝΩ στο τοπογραφικό και είναι αλληλένδετες με αυτό.

Κακώς δεν είδες/ανέφερες πως το τοπογραφικο παρουσιάζει οικόπεδο με εμβαδόν διαφορετικό από το τελικό της ιδιοκτησίας, το τελικό εμβαδόν του οικοπέδου είναι αυτό που αναγράφεται στην πράξη (εκτός και συντρέχει λόγος διορθωτικής- άλλη υπόθεση).

Εν ολίγοις, θα πρότεινα να ξεκαθαρίσεις στην πελάτισσα πως δεν είναι τόσο απλό το θέμα όσο είχε υπόψην της, να συντάξεις νέο τοπογραφικό και μάλιστα κατα προτίμηση σε συνεργασία με κάποιον εμπειρότερο συνάδελφο της επιλογής σου από την περιοχή σου.

Καλημέρα.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.