Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση Ν.1337/1983


CHRIS_M

Recommended Posts

Ακριβως οπως τα λες. Το ξερω οτι ειναι πανω στο τοπογραφικο οι δηλωσεις 651 και 1337. Αυτο ανεφερα πριν, αν εδινα δηλωσεις (πανω στο υπαρχον τοπογραφικο) θα ανεφερα πως το οικοπεδο οφειλει σε γη και χρημα (οπως ισχυε κατα την περιοδο συνταξης του τοπογραφικου) και οπως πιθανον ισχυει και σημερα. Αν το δεχτει η συμβολαιογραφος για να κανει συμβολαιο εχει καλως, αλλιως θα χρειαστει καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκατσα τωρα που βρηκα λιγο παραπανω χρονο και μελετησα τα παντα, συμβολαιο οικοπεδου (ετους 2000), σεντονι της Π.Ε. (εχω μονο το σεντονι χωρις την Π.Ε. στα χερια μου), το τοπογραφικο που εχω στα χερια μου (της Ο.Α.) και τελικα καταλαβα οτι εχετε δικιο που με αποτρεπατε να συμπληρωσω δηλωση. Ακουστε τι γινεται. Καταρχην το τοπογραφικο που εχω δεν ειναι αυτο του συμβολαιου, αλλα αυτο της αδειας (3 μηνες μετα του συμβολαιου). Στο τοπγραφικο δειχνει τη ρυμοτομουμενη επιφανεια 50τμ απο τα 300. Ολα καλα μεχρι εδω. Στο σεντονι, αναφερει: Αρχικη ιδιοκτησια: 251,43τμ (αρα εχουν "περαστει τα ρυμοτομουμενα και πλεον η ιδιοκτησια αναγνωριζεται ως 251,43τμ) Εισφορα γης 54,69τμ, Ρυμοτομουμενη λογω Κ.Χ: 7,83τμ, Μετατροπη εισφορας γης σε χρημα 46,86τμ, Τελικη Ιδιοκτησια 243,56τμ.

 

Αρα, αν τα λεω καλα, απο το οικοπεδο των 251,43τμ, τα 7,83 πρεπει να ρυμοτομηθουν (αρα τα οφειλει σε γη αν δεν τα εχει δωσει ηδη, παντως συμφωνα με το Τοπογραφικο που εχω στα χερια μου δεν φαινεται κατι τετοιο) και τα υπολοιπα τμ μετατραπηκαν σε χρημα και ξοφληθηκαν. Συνεπως: 1ον, το τοπογραφικο που εχω στα χερια μου δεν ισχυει πια, μιας και αποτυπωνει την επιφανεια 251,43τμ και οχι 243,56τμ που θα επρεπε να ειναι τωρα και απορω πως θα κανει συμβολαιο η πελατισσα με το υπαρχον, εννοειται πως θα της το πω. Και δευτερον, αν, λεμε αν εδινα δηλωση 651 και 1337 θα ανεφερα οτι υπαγεται και οτι οφειλει και τελος. Σωστα? Κριμα, γιατι πραγματικα θελω να βοηθησω την πελατισσα να κανει συμβολαιο αλλα δυσκολο το βλεπω.

 

Υ.Γ. Προσκυρωσεις δεν εχει απο οτι ειδα στο σεντονι

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το νέο τοπογραφικό είναι απαραίτητο. Μερικά σημεία:

  • Πολύ βασικό. Έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής (θα πρέπει να υπάρχει απόφαση & ΦΕΚ); Έχει γίνει μεταγραφή; Για ότι έχει συζητηθεί μέχρι τώρα θεωρείται πως ναι. Αν εκκρεμεί ακόμα, ενημέρωσε.
  • "300μ² με ρυμοτομούμενο 50μ²". Η πράξη εφαρμογής δείχνει αρχική 251.43μ² και ρυμοτομούμενο 7.83μ². Η αρχική σε μία πράξη εφαρμογής δεν αφαιρεί ρυμοτομούμενα, εκτός και αν παίζει κάποια παραχώρηση σε κοινή χρήση ανάμεσα στο πρώτο συμβόλαιο και στην έκδοση της ΟΑ, και μάλιστα λανθασμένη αφού υπάρχει αυτή η διαφορά των 7.83μ². Οπότε, τόμπολα.
  • Ειδάλλως, η πελάτισσα δεν είχε ποτέ 300μ² αλλά 251.43μ², κοντά 50μ² λάθος. Πάλι τόμπολα. Αν είχε διαφωνία με τα στοιχεία της κτηματογράφησης ή της πράξης εφαρμογής, έπρεπε να έχει κάνει ένσταση στα προβλεπόμενα διαστήματα ανάμεσα στις αναρτήσεις. Αν έχει διαφωνία τώρα, πρέπει να γίνει μελέτη και διορθωτική πράξη εφαρμογής. Δέκα φορές τόμπολα.
  • Βασική αρχή είναι ότι το ρυμοτομούμενο συμψηφίζεται με την εισφορά σε γη, προσθαφαιρούνται τα "πάρε-δώσε" με τους γείτονες (που μάλλον δεν έχεις εφόσον δεν βλέπεις κάτι στις σχετικές στήλες του πίνακα). Το επαληθεύεις με τα διαγράμματα της πράξης και τις συντεταγμένες (εικάζω ότι δεν έχει αλλαγή των υπόλοιπων ορίων παρά μόνο την ρυμοτομία). Οι διαφορές στον συμψηφισμό (συν ή πλην) μετατρέπονται σε χρήμα ή αποζημιώνονται.
  • Δήλωση του 651 ή το 1337 χωρίς τοπογραφικό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Και από τον ίδιο συντάξαντα μάλιστα. Ο/η συμβολαιογράφος ζήτησε δήλωση του 651 χωρίς τοπογραφικό;;; Σε φωτοτυπία του παλιού τοπογραφικού με παλιά ημερομηνία και υπογραφή κάποιου άλλου θα πρόσθετες την δική σου δήλωση;;;
  • Μην σκας τόσο πολύ με την δήλωση του 1337. Αν έχει κυρωθεί η πράξη, και οι δύο εισφορές έχουν πάρει τον δρόμο τους: η εισφορά σε γη έχει μετατραπεί σε χρήμα (46.86μ²), προστίθεται η εισφορά σε χρήμα (που δεν αναφέρεις αλλά φαίνεται στο σεντόνι), και όλα αυτά μαζί με ΤΑΠ, χαρτόσημα κλπ περιμένουν την πελάτισσά σου στον Δήμο πριν να κάνει την όποια μεταβίβαση. Τα ξέρει και ο συμβολαιογράφος. Εγώ στην θέση σου θα έγραφα ότι εμπίπτει στις διατάξεις του Ν.1337, και ότι στην περιοχή έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής (αρ. απόφασης τάδε, ΦΕΚ τάδε). Άντε βία και ένα πινακάκι με τα στοιχεία από το σεντόνι.
  • Πιο μεγάλο πρόβλημα θα έχεις με την δήλωση του ιδιοκτήτη. Αν έχεις κυρωμένη πράξη εφαρμογής, δεν μπορείς να γράψεις ότι τα όρια υποδείχθησαν από τον ιδιοκτήτη, πρέπει να βάλεις αυτά της πράξης, και μάλιστα της τελικής.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τη συμβολαιογραφο.Τα παιρνω με τη σειρα οπως τα ειπες:

1) Εχει κυρωθει πραξη εφαρμογης, αφου εχω και το σεντονι της, απλα δεν εχω την ιδια την πραξη (αριθμο κλπ_

2)Η πραξη εφαρμογης αφορα μεταγενεστερο χρονο απο την εκδοση Ο.Α. Κατα την εκδοση Ο.Α. το οικοπεδο ηταν 300-50τμ ρυμοτομουμενα, αρα περισσευαν 250. Η πραξη εφαρμογης, "βλεπει" τα 250 και απο αυτα βγαζει και αφαιρει τις εισφορες (και τα 7,83τμ)

3)Ακριβως, ειχε 250τμ απο την αρχη, γιατι ενω αγορασε 300τμ, τα 50τμ ηταν ρυμοτομουμενα τοτε και εκκρεμουσε πραξη εφαρμογης.

4) Ολες οι διαφορες σε οφειλομενες απο (54,69τμ)και προς (δεν εχει) το οικοπεδο συμψηφιστηκαν και μετατραπηκαν σε χρημα, εκτος απο τη ρυμοτομουμενη επιφανεια των 7,83τμ η οποια ρυμοτομηθηκε και γιαυτο εμειναν 243τμ στο οικοπεδο.

5) Εννοειται πως η δηλωση θα ειναι ΠΑΝΩ στο τοπογραφικο και η συμβολαιογραφος ζηταει αυτο.

6) Οι εισφορες πηραν το δρομο τους και η σε χρημα και η μετατροπη της γης σε χρημα και εχουν εξοφληθει. Αυτο που με απασχολει ειναι η σε γη (τα ρυμοτομουμενα 7,83τμ) τα οποια δεν φαινονται στο παλιο τοπογραφικο που εχω στα χερια μου και γιαυτο χρειαζεται νεο.

7) Οσον αφορα το νεο τοπογραφικο, η συμβολαιγραφος μου ειπε κατι απλο ως λυση, να παω στην πολεοδομια και αφου εχει κυρωθει η πραξη εφαρμογης να παρω απο την πολεοδομια το ισχυον τοπογραφικο, με αποτυπωμενο σωστα το οικοπεδο. Της εχει ξανατυχει πολλες φορες λεει και ελυσε ετσι το θεμα. Και εκει πανω ισως μονο χρειαστει να συμπληρωσω δηλωση 1337 και 651. Λυνεται ετσι απλα το ζητημα? Με τοπογραφικο απο πολεοδομια? Γιατι λεω να παω αυριο. Να ζητησω και την Π.Ε.? Η εστω τον αριθμο και το ΦΕΚ?

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

δλδ πριν κυρωθει και πριν μεταγραφει η ΠΕ

η ιδιοκτήτρια εβγαλε ΟΑ, με βαση ενα "μη κυρωθεν επίσημα " τοπογραφικό... οικοπεδου., απλα και μονο με το τοπογραφικο της μελέτης....

Αρα,

τωρα ψαχνεις στο αντιστοιχο τμημα του Δημου που εχει το αρχειο της ΠΕ, να βρεις και την σημερινη κατοψη του οικοπεδου...αν "ταιριαζει" με το τοπογραφικο της ΟΑ...

και εχεις Βρασνά Δημος Αγιου Γεωργίου

Νέα Βρασνα Δημος Βολβης.

αυτα

 

υγ. Μηπως γι' αυτο "βιαζονταν" η πελατισα???

 

επίσης

η περιοχη ειναι γεματη αυθαιρετα

και πιθανον ειναι "πυκνοδομημενη" και πιθανον να εχει και "προσκυρωσεις"

ειδες τις σχετικες στήλες???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ακριβως. Εβγαλε Ο.Α. με τοπογραφικο ενω εκκρεμουσε η Π.Ε. Ο συνεργατης μου ειναι στη πολεοδομια τωρα και ψαχνει τοπογραφικο απο την Π.Ε. να δω αν θα βρει τιποτα. Προς το παρον βρηκε μονο αυτο της αδειας (το ιδιο με αυτο που εχω και εγω). Στο δημο λες να το εχουν, οχι στην πολεοδομια;

 

Στο σεντονι δεν εχει τιποτα στις προσκυρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλώς...ως προς τα προσκυρουμενα...

.

αν το εχει η πολεοδομια,

θα ειναι η Δυτικης Θεσσαλονικης, στον Εύοσμο...

καλη συνεχεια

 

η ΟΑ πού έχει βγεί?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στο Δημο Λαγκαδα, ο οποιος τελικα δεν το εχει. Μας παρεπεμψαν στην Τεχνικη Υπηρεσια Δημου Βολβης στην Ασπροβαλτα. Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι αυτοι μπορουν να μου δωσουν το διαγραμμα της Π.Ε. και το σεντονι. Τωρα αν με αυτα μπορεσει να κανει συμβολαιο η συμβολαιογραφος... τι να πω, μακαρι. Χωρις δηλαδη τοπογραφικο με σφραγιδα μηχανικου, αλλα μονο με το διαγραμμα της Π.Ε.

Link to comment
Share on other sites

παιρνεις το διαγραμμα

το συγκρινεις με το τοπογραφικο της ΟΑ

μπορει να "ταιριαζει"

εσυ θα δεις τα τι και τα πώς

και, αναλογα, επανέρχεσαι...

Link to comment
Share on other sites

κατα 99% δεν θα ταιριαξει γιατι στην Ο.Α. ειναι 251τμ και μετα την κυρωση της Π.Ε. ειναι 243τμ. Θα μοιαζει με αυτο της Ο.Α. αλλα θα εχει αφαιρεθει ενα τμημα 7τμ περιπου. Τουλαχιστον μιλησα με την συμβολαιογραφο και μου ειπε οτι μπορει να κανει συμβολαιο με το διαγραμμα αυτο, αρκει να βαλουμε επανω τη δηλωση του 1337 και 651.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν "ταιριαζει"....

εισαι στην κατηγορια "ανακριβες τοπογραφικο ΟΑ"

"σοβαρή παραβαση"

και κατα τις ε/α

και κατα Λεμπεση.

 

αρα τι θα υπογράψεις????...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.