Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση Ν.1337/1983


CHRIS_M

Recommended Posts

επειδη σε κουραζω, ανακεφαλαιωνω. το ρυμοτομικο υπαρχει απο το 1839. δεν υπαρχει πραξη εφαρμογης. αρα κινουμαι δικαστικα για αρση ρυμοτομικου;

 

μπορουν να αρνηθουν; κι αν ναι τι κανω σε αυτη την περιπτωση;

 

τελος, πως θα συνταξω το τοπογραφικο αφου δεν υπαρχει πραξη εφαρμογης; να δειξω ενα ενιαιο οικοπεδο, συμφωνα με τα ορια που μου δειχνει ο ιδιοκτητης; και στους 651 και 1337 τι γραφω;

Edited by Psykoman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδη σε κουραζω, ανακεφαλαιωνω. το ρυμοτομικο υπαρχει απο το 1839. δεν υπαρχει πραξη εφαρμογης. αρα κινουμαι δικαστικα για αρση ρυμοτομικου;

 

μπορουν να αρνηθουν; κι αν ναι τι κανω σε αυτη την περιπτωση;

 

τελος, πως θα συνταξω το τοπογραφικο αφου δεν υπαρχει πραξη εφαρμογης; να δειξω ενα ενιαιο οικοπεδο, συμφωνα με τα ορια που μου δειχνει ο ιδιοκτητης; και στους 651 και 1337 τι γραφω;

 

Όπως σου είπε ο Δημήτρης, ξέχνα τον όρο «πράξη εφαρμογής», αφορά σχέδια μετά το 1983.

 

Η πράξη αναλογισμού είναι άλλο πράγμα. Για μικρούς (<20μ) δρόμους αποζημιώνει ο καθένας τον απέναντι, και αν ο δρόμος περνάει εντελώς μέσα από μία ιδιοκτησία, η αυταποζημείωση πάει σύννεφο.

 

Και, το κυριότερο, την διαδικασία την κινούν οι ιδιοκτήτες και όχι ο Δήμος.

 

Αλλά, αυτό που σου λέει ο Δημήτρης, αν όλη η περιοχή δεν έχει διανοιγμένους δρόμους, τότε συντρέχουν άλλοι λόγοι και πρέπει να ακολουθηθεί μια διαδικασία ολικής άρσης του ρυμοτομικού στην ευρύτερη περιοχή. Θέλει ψάξιμο, συνεννόηση με τον Δήμο, και υπομονή (πολλάάά χρόνια...).

 

Παράδειγμα, ξέρω τέτοια περίπτωση στα Ίσθμια που έχει «ξεχασμένο» ρυμοτομικό, αλλά περνάει ΓΠΣ τώρα και το παλιό σχέδιο αξιοποιείται και πάλι...

 

 

τελος, πως θα συνταξω το τοπογραφικο αφου δεν υπαρχει πραξη εφαρμογης; να δειξω ενα ενιαιο οικοπεδο, συμφωνα με τα ορια που μου δειχνει ο ιδιοκτητης; και στους 651 και 1337 τι γραφω;

 

Δείχνεις τα όρια όπως τα μετράς και τις ΡΓ όπως στις δίνει ο Δήμος.

Το σίγουρο είναι ότι δεν εμπίπτει στις διατάξεις του 1337/83 περί εισφοράς σε γη και χρήμα.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Καμία κούραση συνάδελφε, για να κουβεντιάζουμε τα θέματα μας είμαστε εδώ όλοι.

Ο,τι σου είπε ο dsworks παραπάνω.

Θα αποτυπώσεις και θα εφαρμόσεις πάνω στο τοπογραφικό τις Ρ.Γ.. Φαντάζομαι εκθέσεις ή διαγράμαμτα εφαρμογής δεν θα υπάρχουν από την στιγμή που είναι αδιάνοικτη η οδός, αλλά τσέκαρε το. 

Αλλιώς ή εφαρμόζεις γραφικά ( δύσκολο...) ή αιτείσαι διάγραμμα εφαρμογής στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τους δυο σας. το θεμα ειναι οτι πρεπει να το εφαρμοσω γραφικα. δεν υπαρχει διαγραμμα εφαρμογης. εκει ειναι και το προβλημα γιατι οι δρομοι περνανε μεσα απο τα κτισματα πολλων Ο.Τ. που ομως εχουν αδεια οικοδομης. επισης, ειναι πολυ πιθανο να χωριζουν το οικοπεδο σε 2 πολυ μικροτερα οικοπεδα. γι αυτο και οι ερωτησεις μου. φτιαχνω ενα τοπογραφικο που αναφερω οτι το αρχικο οικοπεδο ηταν ταδε και δεν εχω στοχεια που να αποδεικνυεται ο προς υλοποιηση δρομος του 1839? η τοποθετω τις ρυμοτοκικες αναφεροντας οτι υπαρχει περιπτωση αποκλισης ακομα και μετρων? σαν τοπογραφος δεν μπορω να δεχτω την αποδοση γραφικα. κι αν επροκειτο για δικια μου ιδιοκτησια σιγουρα δεν θα δεχομουν την υπαρξη ενος δρομου που μου λενε οτι περναει μπροστα απο το σπιτι μου, χωρις ομως να ξερουν να μου υποδειξουν το που ακριβως. αν θελω να περιφραξω το οικοπεδο πως θα το κανω; υποθετικα; δεν το βρισκω σωστο. καμια συμβουλη; την αρση ρυμοτομικου να την αιτηθει ο πελατης μου;

 

και για την αιτηση αρσης, τι απαιτειται απο την δικη μου πλευρα;

 

με τις μετρησεις μου, μπορω να αποδειξω οτι το ρυμοτομικο ειναι αδυνατον να εφαρμοστει και σε οσα σημεια εχει εφαρμοστει, εχει γινει αυθαιρετα και λαθος

Edited by Psykoman
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, είναι πολύ πιθανό το "πρόβλημά" σου να λύθηκε με το χθεσινό νομοσχέδιο. Υπομονή λίγες μέρες μέχρι να βγει το ΦΕΚ...

stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ συναδελφε. περι τινος προκειται; θα δου ηταν ευκολο να ανεβασεις εδω τον αριθμο του ΦΕΚ οταν βγει;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή είμαι ψιλοάσχετος μπορείτε να με ενημερώσετε στο περίπου...

 

Τοπογραφικό για αυθαιρετο με τον 4178.

 

Το οικόπεδο είναι εκτός σχεδίου, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο στην περιοχή του Μαρκόπουλου. Είναι 580τ.μ. . Μία μικρή λωρίδα του πλάτους 1,50μ. είναι εντός σχεδίου και μάλιστα αποτελεί τμήμα δρόμου. Το σχέδιο της περιοχής αυτής δημιουργήθηκε το 1993. Έχει γίνει πράξη εφαρμογής.

 

Μπορείτε να μου πείτε τι γράφω στην δήλωση 1337/83 ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν η πράξη εφαρμογής έχει κυρωθεί και μεταγραφεί, το τμήμα αυτό που ρυμοτομήθηκε δεν ανήκει στην ιδιοκτησία, αλλά έχει τεθεί σε κοινή χρήση, εκτός και έχει επικείμενα που δεν έχουν αποζημιωθεί. Αρα προφανώς, γι το τμήμα αυτό ενδεχομένων να εκκρεμεί κάποια αποζημίωση από τον Δήμο προς τον πελάτη σου για το τμήμα αυτό. Συμβουλέψου τους πίνακες της πράξης εφαρμογής, για να δεις τι γίνετια με το τμήμα αυτό (εάν έχει να παίρνει κάποια αποζημίωση) . Για το υπόλοιπο τμήμα, κατά τα λοιπά, εκτός σχεδίου κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ συναδελφε. περι τινος προκειται; θα δου ηταν ευκολο να ανεβασεις εδω τον αριθμο του ΦΕΚ οταν βγει;

 

Είναι ο Νόμος 4315/14, με ΦΕΚ 269/Α/24-12-2014. Δεν έχω τελειώσει το διάβασμα ακόμα (γιορτές γαρ...), ωστόσο,

περιγράφεται πλέον μία διαδικασία που φαίνεται να ταιριάζει γάντι στην περίπτωσή σου (ανάκληση ρυμοτομικού σχεδίου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.