Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση Ν.1337/1983


CHRIS_M

Recommended Posts

Τι ακριβώς ενοούμε όταν λέμε ότι εγινε πραξη εφαρμογής;

Ποιες οι διαφορες με το διάγραμμα εφαρμογης;

 

Palex:

ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ

1. Γενικά

Το Γενικό Πολεοδοµικό σχέδιο αποσκοπεί στη διαµόρφωση του ενδεδειγµένου Πλαισίου - Σχεδίου και Προγράµµατος για τη σύµµετρη πολεοδοµική ανάπτυξη του οικισµού σε ολόκληρη την έκταση των διοικητικών ορίων.

Σκοπός της Πολεοδοµικής µελέτης είναι να εκφράσει µε ακριβή και λεπτοµερή σχεδιασµό τις κατευθυντήριες ρυθµίσεις του Γενικού Πολεοδοµικού Σχεδίου

Η Πράξη εφαρµογής είναι η διοικητική ενέργεια µε την οποία γίνεται η

εφαρµογή της πολεοδοµικής µελέτης και όλες οι ιδιοκτησίες καθίστανται άρτιες

και οικοδοµήσιµες.

Με τη πράξη εφαρµογής καθορίζονται

α) τα τµήµατα γης που αφαιρούνται από κάθε ιδιοκτησία για εισφορά γης

β) τα τµήµατα που µετατρέπονται σε χρηµατική εισφορά

γ) η οφειλόµενη εισφορά σε χρήµα εκπεφρασµένη σε τ.µ.

 

.................................

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Αρα η πράξη εφαρμογής είναι π.χ ενα κείμενο, διοικητικό έγγραφο που λέει π,χ ότι από σήμερα εφαρμόζεται η παρακάτω μελέτη που είναι π.χ ενα σχέδιο ρυμοτομικού το οποιο και ονομάζουμε διάγραμμα εφαρμογής ρυμοτομικού; Το διαγραμμα εφαρμογής είναι ένα σχεδιο το οποίο έχει και Ο.Τ εξατημένο απο ΕΓΣΑ;

Ενα παλιο ρυμοτομικό χωρις συντεταγμενες και κακη σχεδιαστηκη ποιότητα θεωρείται διάγραμμα εφαρμογής και οτι για να υπάρχει έχει κυρωθεί η πραξη εφαρμογής του, ή είναι κατι σα προσχέδιο για το οποίο αναμενεται κατι πιο λεπτομερειακό το οποιο και ονομαζουμε διάγραμμα εφαρμογης;

Στην συγκεκεριμένη περίπτωση που ανέφερα υπαγεται στο Ν.1337/1983 ή οχί;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξανω συναδελφε [email protected]

όποιος δεν είναι σίγουρος για κάτι να δηλώνει επιφύλαξη στις απαντήσεις του.

αφου ζητηθηκαν και αναφορες

1. πρακτικα επιστημονικης ημεριδας ' το τοπογραφικο διαγραμμα στα συμβολαια' συλλογος Τοπογραφων Μηχανικων Β.Ελλαδος

Θεσσαλονικη 24-05-1996 σελ27-50

2. πρακτικα τριημερου σεμιναριου 12-14 Δεκεμβριου 2001 σελ 29-40

τελος

προσωπικες σημειωσεις απο τις δυο παραπανω ημεριδες που δεν ειναι βεβαια στα πρακτικα

τα μεταφερω ομως στο forum αφου ημουν παρων

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΘΕΟΧΑΡΗ

 

Απ 'ότι φαίνεται είμαστε και οι 2 σίγουροι για τη δήλωση που υπογράφουμε.

Επίσης,είμαστε και οι 2 ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστοί αντικειμενικά.Δεν έχει κανένα νόημα να σου αντιπαραθέσω προδιαγραφές και ερμηνείες του ''Νόμου''.

 

Η διαφορά μας είναι ότι εσύ παίρνεις παραπανω ευθύνη από εμένα στη δήλωσή σου.

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό,τότε σίγουρα εγώ δεν έχω.Σϊγουρα δεν έχω λόγο επίσης για το αν την παραπάνω δουλειά τη χρεώνεις ή όχι στον πελάτη σου,θα σου πρότεινα τουλάχιστον να του τονίζεις την εξυπηρέτηση που του έκανες.

 

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάτι άλλο να σχολιαστεί στο συγκεκριμένο τόπικ.

 

Σου εξασφαλίζω ότι όταν εγώ προσωπικά δεν είμαι σίγουρος για κάτι στο φόρουμ,είτε δηλώνω επιφύλαξη,ή δεν απαντώ καθόλου.Περιμένω από όλους να κάνουν το ίδιο.

 

 

Με τιμή

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

συμφωνουμε

οι διευκρινησεις σου σε τιμουν

ειναι πανω απο ολα συναδελφικες

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς ενοούμε όταν λέμε ότι εγινε πραξη εφαρμογής;

Ποιες οι διαφορες με το διάγραμμα εφαρμογης;

 

Για να σου εξηγήσω λίγο "μπακαλίστικα" η πράξη εφαρμογής αφορά σχέδια πόλεως που έγιναν με το νόμο του Τρίτση (1337) ενώ το διάγραμμα εφαρμογής αφορά τα παλαιά σχέδια πόλεως (προ του 83).

Η πράξη εφαρμογή είναι μια διοικητική πράξη, οι περισσότερες κυρώνονται (ή κυρώνονταν γιατί το ΣΤΕ έχει ένα κόλλημα με αυτό) με απόφαση Νομάρχη και περιλαμβάνει τόσο πίνακες (με αρχικά εμβαδά, εισφορές, τελικά εμβαδά) όσο και με διαγράμματα (οπου απεικονίζονται τα αρχικά και τελικά όρια των οικοπέδων.

Τα διαγράμματα εφαρμογής συντάσσονταν για τα παλιά σχέδια και για ένα τμήμα τους όπου σχεδιάζονταν οι ρυμοτομικές γραμμές, με αναγραφή των μηκών των πλευρών των ΟΤ και τα πλάτη των οδών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ερωτηση προς πιο εμπειρους συναδελφους. Μια πελατισσα στην οποια εδωσα βεβαιωση οτι δεν εχει αυθαιρετα και θα μεταβιβασει το ακινητο της,μου ζητησε να συμπληρωσω στο τοπογραφικο που θα παει για μεταβιβαση τη δηλωση του νομομι 1337/83 και του 651/77. Το οικοπεδο το ειχε αγορασει αυτη το 2000 και επειτα εχτισε σε αυτο. Ολα νομιμα οπως η αδεια (την οποια εχω). Χρειαζεται να ελεγξω κατι η συμπληρωνω κατευθειαν τις δηλωσεις πανω στο τοπογραφικο χωρις φοβο; ειναι εντος σχεδιου το ακινητο. Σε ενα παλιοτερο τοπογραφικο που εχω η δηλωση λεει πανω " Το οικοπεδο με στοιχεια Α,Β... ειναι αρτιο και οικοδομησιμο και

Δεν εμπιπτουν στις διαταξεις του Ν1337/83 για εισφορα σε γη και χρημα δεν εχει κυρωθει πραξη εφαρμογης του Ν1337/83

 

Επειδη ειμαι νεος σχετικα,μπορει καποιος να μου εξηγησει εν ταχει τι συμβαινει με τις δηλωσεις αυτες και αν πρεπει να ελεγξω κατι πριν υπογραψω;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οτι σφραγίζεις/υπογράφεις συνάδελφε οφείλεις να το ελέγχεις.

Επίσης, θα πρότεινα να διαβάσεις,ή μάλλον να μελετήσεις, τους νόμους 651/77 - 1337/83 ώστε αφενός να γνωρίζεις τι υπογράφεις, αφετέρου επειδή είναι από τα σημαντικότερα στοιχεία της διαδικασίας σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος.

Επίσης, προσωπικά μιλώντας, δεν θα έκανα ΠΟΤΕ αυτό που έχεις σκοπό να κάνεις (δηλαδή να συμπληρώσω δηλώσεις σε υπάρχον τοπογραφικό παλαιότερο συνταχθέν από άλλον).

Εν ολίγοις, εν τάχει δεν απαντώνται τα θέματα που θίγεις, εάν μπορεί κάποιος συνάδελφος εν τάχει να σε διαφωτίσει, πάω πάσο. Καλό βράδυ.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την απαντηση. Και φυσικα οτι υπογραφω οφειλω να το ελεγχω οποτε επαναδιατυπωνω για να ειμαι σωστος. Τι πρεπει να ελεγξω πριν υπογραψω τη συγκεκριμενη δηλωση; Ρωτοντας εναν παλαιοτερο συναδελφο μου ειπε οτι εφοσων εχει βγει η αδεια δεν υπαρχει προβλημα να υπογραψω τη δηλωση,ποσο μαλλον επειδη ειναι εντος σχεδιου. Τωρα καταλαβαινεις οτι η πελατισσα ηρθε σε μενα για να την εξυπηρετησω οποτε πρεπει να το κανω εγω, εφοσων γινεται. Αν μπορει και ξερει καποιος -ας μου πει τη διαδικασια του ελεγχου που πρεπει να κανω. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό της αδείας δεν έχει δηλώσεις του 651/77 - 1337/83? Εάν έτσι είναι, κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό...Εν ολίγοις, εάν συμπληρώσεις τις δηλώσεις χωρίς να έχεις συντάξει εσύ εξ αρχής το τοπογραφικό διάγραμμα, διατρέχεις τον κίνδυνο να πάρεις την ευθύνη για τυχόν σφάλματα (εκούσια ή ακούσια) που μπορεί να έχει το παλαιό τοπογραφικό. Δεν είναι λίγες οι φορές που άδειες έχουν εκδοθεί με βάση ψευδή τοπογραφικά όπως μπορούν να σου επιβεβαιώσουν παλαιότεροι συνάδελφοι από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.