Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση Ν.1337/1983


CHRIS_M

Recommended Posts

Με βαλατε σε σκεψεις τωρα. Το τοπογραφικο δεν εχει δηλωσεις του 651 και του 1337. Εχει μονο δηλωσε του ιδιοκτητη του ΦΕΚ 795/Δ/13-7-93 οτι ευθυνεται για την ακριβεια των οριων και την υπαρξη και αιτια δικαιωματος να ζητησει την εκδοση οικοδομικης αδειας και ειναι θεωρημενο απο την πολεοδομια. Τωρα? Τι να του πω του πελατη που θελει να κανει συμβολαιο μεταβιβασης σε 3 μερες?

 

Edit: επισης στους ορους δομησης πανω στο τοπογραφικο, αναφερει Παρεκληση: Αρθρο 25 του Νομου 1337/83 ΣΔ 0,36

 

Καποιες διορθωσεις-διευκρινησεις. Τελικα μολις εμαθα οτι πριν λιγες μερες πληρωσαν οι ιδιοκτητες την εισφορα σε χρημα και αυριο θα παρω τα αποδεικτικα πληρωμης. Στο συμβολαιο αγοραπωλησιας του οικοπεδου που διαβασα μολις, αναφαιρει οτι "στο προσαρτομενο τοπογραφικο ειναι γραμμενη υπευθυνη δηλωση του μηχανικου οτι βρισκεται εντος σχεδιου ενταξης ..., υπαγεται στο Ν.1337/83, ειναι αρτιο και οικοδομησιμο και οφειλει εισφορα σε γη και χρημα γιατι εκρεμει η πραξη εφαρμογης, οτι ρυμοτομειται κατα το τμημα με τα στοιχεια ..... επιφανειας 50 τμ και οτι εχει αρχισει η συνταξη κτηματογραφικου διαγραμματος αλλα δεν εχει γινει ακομα η κυρωση της πραξης εφαρμογης"

 

Αρα, για το Ν.651 ειμαι καλυμενος (αφου εχει βγει και αδεια μετα την πραξη του συμβολαιου)

Για το 1337 θα ειμαι ΟΚ για την εισφορα σε χρημα αφοτου παρω και τα αποδεικτικα εξοφλησης

Για την εισφορα σε γη? Τι πρεπει να τσεκαρω?

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής, η γη η οποία προβλεπόταν από την εισφορά σε γη έχει τεθεί σε κοινή χρήση.

Εάν εξακολουθεί να μην έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής μέχρι σήμερα τότε υπάρχει ρυμ/νο τμήμα του οικοπέδου το οποίο θα τεθείσε κοινή χρήση με την κύρωση της πράξης.

Link to comment
Share on other sites

αρα πρεπει να ελεγξω αν εχει γινει πραξη εφαρμογης του σχεδιου. Φανταζομαι πως θα εγινε γιατι εχουν γινει κανονικα δρομοι κλπ.

 

Πρωτη φορα κανω κατι αναλογο γιαυτο και ρωταω αρκετα (ισως αυτονοητα για μερικους)

 

μολις πηρα επισης ενα χαρτι απο το δημο οπου ειχε πληρωσει τις εισφορες ο πελατης που λεει περα απο τα υπολοιπα στοιχεια, στις παρατηρησεις "τακτοποιειται συμφωνα με το αρθρο 25 του Ν1337 οπω τροποποιηθηκε και ισχυει ... κλπ"

 

Αρα αυτο σημαινει οτι ειναι ενταξει με τις εισφορες σε γη;

 

Επισης, για να μην κανω νεο τοπογραφικο (για χρονικους και οικονομικους λογους), θα γραψω πανω στο υπαρχον τη δηλωση του ν1337 και 651. Επειδη ειδα μερικοι με προετρεψαν να μην το κανω, υπαρχει καποιο σοβαρο θεμα η ειναι απλα αντιδεοντολογικο;

 

Ευχαριστω

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

αν μπορω να συμπληρώσω, στα οσα ορθά λεει ο συνονόματος...[διμιτρι καλησπερα]

Σε μια περιοχη που ενταχθηκε στο σχέδιο πολης...ενα γηπεδο είχε ..Χ εμβαδον ,,,απο αυτο ενα τμημα 50 τμ., ρυμοτομούνταν και το υπόλοιπο ηταν αρτιο και οικ. με το αρθρ. 25 του 1337..

Με βαση την αναφορα στο 25, αυτο σημαινει οτι δημιουργηθηκε ένα οικόπεδο κατω απο τον κανονα [και ειχαν παρει και άλλα 50 απο το αρχικό για εισφορα σε γή, [ άρα φαινεται οτι εκπληρωσε την υποχρεωση του για εισφορά σε γή]

Δλδ ηταν ενα γηπεδο εκτασης .... τμ.[ παντως μικρό] και του πηραν εισφορα σε γη το 50 τμ και έμειναν τα ......τμ. .με την παρέκκλιση του 25 και απο πανω οφειλε σε χρημα και μπηκε και σε δόσεις...!!!!

Ετσι τουλαχιστον βγαίνει απο τα μεχρι τωρα στοιχεία....

Φαινεται οτι, πριν την κυρωση της ΠΕ, αυτο μεταβιβασθηκε με ολα τα δικαιωματα και τις υποχρεώσεις απο την ΠΕ.

Οταν αυτη εκδόθηκε και κυρωθηκε, μεταγραφηκε στην μεριδα του αγοραστη και δημιουργηθηκε ενα οικοπεδο εμβαδου...στο....ΟΤ με αριθ. οικ.....και έχει εκπληρωσει, την εισφορά σε γή [ που ειναι το σύνηθες ]...και οφείλει εισφορά σε χρήμα..

..δλδ ό, τι λέει στις αντίστοιχες στήλες το "σεντονι" της ΠΕ

Και μετα εκδοθηκε ΟΑ.και τα γραφει αυτα για το 25 και τους λοιπούς όρους δόμσης κλπκλπ.

Το οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο προκυπτει απο το λεκτικο της ΠΕ που καθωρισε τους όρους δομησης..

[.δηλ. όπως λέει ο σαγιας-καλησπέρα δημητρη- απο το διαταγμα...]

Εξ αλλου, εχει ήδη απο το έτος..... εκδοθεί και ΟΑ και αναγραφονται αυτα εκεί...

Λιγη προσοχη στο εξης, Εσυ δεν ξερεις και δεν οφειλεις να ξερεις αν εχει αξοφλήσει την εισφορά σε χρήμα. Εσυ αναγραφεις οτι "εχει εκπληρωσει τις υποχρεωσεις του εσφοράς σε γή [αν ετσι προκυπτει...] και οφείλει εισφορά σε χρήμα" .

Διοτι αυτο προκυπτει απο τα τεχνικα στοιχεια που εσυ έχεις στα χερια σου.

Ακόμα και αν βεβαιώσεις οτι έχει εξοφληθεί, , η βεβαιωση σου δεν έχει καμμια ισχύ για την δικαιοπραξια, , γι΄ αυτο και δεν την συνιστώ,

Αντίθετα,

ο συμβολαιογραφος ειναι αυτος, που με βαση την δική σου βεβαίωση, δλδ. οτι οφείλει, θα ζητησει να του φέρει ο ο πωλητής και θα επισυναψει βεβαιώσεις του αντιστοιχου Δημου

α] οτι εχει εξοφληθει η εισφορά σε χρήμα.

β] και την βεβαιωση οτι εχει καταθεσει δηλώσεις ιδιοκτησίας...

αυτη ειναι η τυπικη σειρα των πραγματων

υγ

Δες στο "σεντονι" αν εχει τιποτε "προσκυρωσεις"

καλη συνεχεια.

τωρα ειδα το προηγούμενο

δξ αν μπορεις ή αν πρέπει- δεοντολογικα- να χρησιμοποιησεις την δουλειά άλλου...στην κρίση σου.

Γιατι δεν συνενοείσαι με τον προηγούμενο συναδελφο?...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ησουν κατατοπιστικος. Σευχαριστω πολυ για τις διευκρινησεις.Πραγματι, ηταν οικοπεδο 300τμ και του πηραν 50τμ σε εισφορα γης. Συν τοις αλλοις ο ιδιοκτητης πληρωσε και την εισφορα του σε γη, αλλα οπως ειπες εγω θα γραψω στη δηλωση οτι οφειλει σε χρημα αλλα οχι σε γη και μετα αυτος με τα αποδεικτικα θα παει στο συμβολαιογραφο.

 

Δεν θα την χρησιμοποιησω ακριβως. Οταν συνεταξε το τοπογραφικο ο συναδελφος τοτε, δεν ειχε γινει ακομα πραξη εφαρμογης και δεν μπορουσε να γραψει τη δηλωση πανω στο τοπογραφικο. Τωρα που εχει κυρωθει η πραξη, αυτο που εχω να κανω εγω ειναι να συμπληρωσω πανω στο ιδιο τοπογραφικο τη δηλωση. Δεν θα πληρωθω εννοειται για δουλεια αλλου, το μονο που χρεωσα στην πελατισσα ειναι η βεβαιωση περι μη αυθαιρεσιων και τη δηλωση της ειπα οτι δεν θα της την χρεωσω.

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε κάλυψε ο Δημήτρης παραπάνω συνάδελφε (καλημέρα και σε σένα Δημήτρή)

Σιγούρεψε πως έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής - ενημερώσου από την οικεία πολεοδομία για την αποφαση με την οποία κυρώθηκε, τονίζω, η πράξη εφαρμογής, όχι απλά το ΦΕΚ της πολεοδομικής μελέτης (= ένταξης στο σχέδιο πόλης).

Εάν δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής και δεν έχει με κάπόιον τρόπο παραχωρήσει ο ιδιοκτήτης το ρυμ/νο τμήμα τότε θα γράψεις πως οφείλει εισφορά σε γή.

Τέλος, εξακολουθώ να πιστεύω πως ειδικά στην περίπτωση που το παλαιότερο τοπογραφικό δεν είχε λάβει υπόψην του το σχέδιο πόλης, θα έπρεπε να συντάξεις νέο τοπογραφικό, να κάνεις αποτύπωση, να εφαρμόσεις Ρ.Γ./Ο.Γ. κλπ (και προφανώς να το πληρωθείς ξεχωριστά) ώστε να είσαι καλυμμένος από τυχόν λάθη παλαιότερων διαγραμμάτων. Εσύ αποφασίζεις. Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια. Μιλησα με τη συμβολαιογραφο και μου ειπε ακριβως αυτα που ειπατε και εσεις, οτι δεν εχω υποχρεωση να δω αν εξοφληθηκε η εισφορα σε χρημα. Εγω μονο πρεπει να ελεγξω την εισφορα σε γη, εαν εχει εφαρμοστει η Π.Ε. και για την εισφορα σε χρημα ειναι δικη της υποχρεωση να ελεγξει.

 

Πιο πριν ειχα μιλησει με τον τοπικο δημο και μου επιβεβαιωσε και ο υπαλληλος οτι εχει εξοφλησει τις εισφορες σε χρημα και τις εισφορες σε γη που ειχαν μετατραπει σε χρημα. Αλλα τωρα λετε να εχει κι αλλες εισφορες σε γη ε?

 

Το τοπογραφικο εχει λαβει υποψιν τις Ρ.Γ/Ο.Γ. αρα απο αυτο που μου τονισες δημητρη ειμαι οκ.

 

Αρα τσεκαρω και με την πολεοδομια για την εισφορα σε γη και πιστευω οτι ειμαι οκ να δωσω τη δηλωση.

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες οσους ενδιαφερθηκαν.

 

Edit: Ξανατσεκαρα με τον εκει δημο και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει οφειλη, οτι η οφειλη σε γη εχει μετατραπει σε χρημα και εχει εξοφληθει. Αρα πιστευω πως ειμαι οκ. Δινω τη δηλωση ως εξης: "Το οικοπεδο ΑΒΓΔΑ ειναι αρτιο και οικοδομησιο. Εμπιπτει στις διαταξεις του ν.1337/83 για εισφορα σε γη και χρημα, οφειλει σε χρημα αλλα δεν οφειλει σε γη"

Φανταζομαι δεν πρεπει να γραψω και πραξεις εφαρμογης κλπ.

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τα έβαλες σε μια σειρά συνάδελφε,αλλά εξακολουθείς να μην λαμβάνεις υπόψην σου αυτό που τόνισα παραπάνω δύο φορές, πως εμπιστεύεσαι τοπογραφικό που έχει συντάξει άλλος. Γενικά είναι μια πρακτική που δεν έχω υιοθετήσει ποτέ και ούτε πρόκειται και το ίδιο λέω και σε εσένα ως συμβουλή. Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

μήπως πρέπει να γραψεις και οτι .

"ειναι εντος σχεδίου..." ή ειναι υπερβολή???

αρα...ολα καλά

 

υγ

Παντοτε η ερευνα ξεκινάει απο τον κτηματολογικο πίνακα [σεντόνι]...με τις 48-50 δεν θυμάμαι στήλες...

Επειδη, μπορει να εχει σποδοθεί ένα τελικο οικόπεδο πιθανον σε συνδυασμό και με "προσκυρωση"

η οποία ναι μεν εχει "ενσωματωθει" στο τελικό οικόπεδο που σου απέδωσε η ΠΕ και έχει μεταγραφεί στο όνομά σου...

αλλά οφείλεται και πρέπει και να καταβληθεί η σχετική αποζημίωση και να μεταγραφεί η αντίστοιχη συμβολαιογραφική πράξη εξόφλησης.,

οπότε η βεβαίωση σου περιλαμβάνει και αυτην την υποχρεωση...

καλη συνεχεια

 

[διάβασε και όσα, πολύ σωστά, συμβούλευσε ο συνονόματος μου ]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τα έβαλες σε μια σειρά συνάδελφε,αλλά εξακολουθείς να μην λαμβάνεις υπόψην σου αυτό που τόνισα παραπάνω δύο φορές, πως εμπιστεύεσαι τοπογραφικό που έχει συντάξει άλλος. Γενικά είναι μια πρακτική που δεν έχω υιοθετήσει ποτέ και ούτε πρόκειται και το ίδιο λέω και σε εσένα ως συμβουλή. Καλη συνέχεια!

 

Δεν εμπιστευομαι το τοπογραφικο. Το ιδιο το τοπογραφικο εχει πανω τις σφραγιδες και τα στοιχεια του συνταξα μηχανικου. Αυτο που θα κανω εγω ειναι να συμπληρωσω μια δηλωση που απαιτειται για να γινει το συμβολαιο. Υπαρχει κατι κακο με την πρακτικη αυτη? Για ποιο λογο να κανω νεο τοπογραφικο αφου το υπαρχον εξυπηρετει την πελατισσα και ειναι μαλιστα αυτο με το οποιο εβγαλε και την αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.