Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΥΠ...αποσύρθηκε η διάταξη


Recommended Posts

Για το θέμα της δόμησης
Αποσύρθηκε η διάταξη που αφορά τα οικόπεδα κάτω των 4 στρεμμάτων

    Αποσύρθηκε η διάταξη που αφορά τα οικόπεδα κάτω των 4 στρεμμάτων
Ο υπουργός Πάνος Σκουρλέτης   (Φωτογραφία:  Eurokinissi )

    0

Αθήνα
Αποσύρθηκε με πρωτοβουλία του υπουργού Περιβάλλοντος Πάνου Σκουρλέτη, το άρθρο 50 του νομοσχεδίου «για την ασφάλεια στις υπεράκτιες εργασίες έρευνας και εκμετάλλευσης υδρογονανθράκων», με το οποίο απαγορευόταν η δόμηση σε οικόπεδα μικρότερα των τεσσάρων στρεμμάτων, που χαρακτηρίζονταν αγροτεμάχια υψηλής παραγωγικότητας.

«Κρίνεται σκόπιμο το άρθρο αυτό να αποσυρθεί και να επανέλθει ώστε να μην έχουμε πολίτες που αισθάνονται ότι κάπου αδικούνται» ανέφερε ο υπουργός Περιβάλλοντος, ενώ ο εισηγητής της ΝΔ, Κώστας Σκρέκας, χαρακτήρισε ως «πολύ θετικό το γεγονός, ότι ο υπουργός Περιβάλλοντος απέσυρε το άρθρο».

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
Οικονομία:  Περισσότερες ειδήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παλι ανακριβιες..

Δεν αφορουσε η διαταξη μονο γηπεδα (ουτε καν οικοπεδα...) κατω των 4στρ...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αποσυρθηκε το αρθρο "50"

 

που ελεγε οσα ελεγε

ανεξαρτητα απο το τι αναφερει το δημοσιευμα

 

οπερ... :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να μην γίνεται κάθε λίγο και λιγάκι το ίδιο και να μην προωθούνται τέτοιες αποφάσεις που στην τελική δημιουργούν μεγάλα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ που έχω μια έγκριση δόμησης σε κατά παρέκκλιση και θέλω να κάνω άδεια δόμησης μου ήρθε κουτί η είδηση για να τους πιέσω να με πληρώσουν ώστε να πάρω και την άδεια δόμησης .... Παραλιακό ήταν και σύνταξα και αιγιαλό - παραλία που έγινε ΦΕΚ αλλά ποτέ δεν ξέρεις με την ΓΥΠ

 

Πάντως κάποια στιγμή άσχετα με τις εργασίες μας  ,πρέπει να υπάρξουν χωροταξικά -χρήσεις γης  και κτηματολόγιο ώστε να σταματήσει πχ να δημιουργείται μια πόλη κατά μήκος ενός δημοτικού ή επαρχιακού δρόμου  και κοντά σε οικισμούς που έχουμε συνήθως μικρά γήπεδα από παλαιά κατάτμηση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως κάποια στιγμή άσχετα με τις εργασίες μας  ,πρέπει να υπάρξουν χωροταξικά -χρήσεις γης  και κτηματολόγιο 

αυτό ξαναπές το

 

μέχρι τη 2α παρουσία θα βαρεθούμε να το λέμε και να το ξαναλέμε δηλαδή 

 

στο μεταξύ και όσα ΓΠΣ ή χωροταξικά συντάσσονται ή χρησιμοποιούνται σαν διαπραγματευτικά χαρτιά πολιτικής εξάρτησης με τους εμπλεκόμενους

ή καταστρατηγούνται εκ των προτέρων

ή μένουν στα συρτάρια (και χάνονται σαν τα στικάκια)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό ξαναπές το

 

μέχρι τη 2α παρουσία θα βαρεθούμε να το λέμε και να το ξαναλέμε δηλαδή 

 

στο μεταξύ και όσα ΓΠΣ ή χωροταξικά συντάσσονται ή χρησιμοποιούνται σαν διαπραγματευτικά χαρτιά πολιτικής εξάρτησης με τους εμπλεκόμενους

ή καταστρατηγούνται εκ των προτέρων

ή μένουν στα συρτάρια (και χάνονται σαν τα στικάκια)

και το δικό μας έμεινε στο συρτάρι και φυσικά δεν φταίει μόνο η πολιτεία με την στενή έννοια , αλλά με την ευρύτερη , αφού κυρίως η τοπική κοινωνία το σαμποτάρισε Αν αισθάνομαι πως σε κάτι αποτυγχάνω σαν μηχανικός εδώ μόνο , είναι που δεν έχω πείσει ακόμα όλους , πόσο σημαντικό είναι ένα ευρύτερο ΓΠΣ και αν ακόμα κάποιος χάνει (η νομίζει ότι χάνει σε κάποιοι ακίνητο) συνολικά τα οφέλη θα είναι σημαντικότερα

 

Πως το βάζουμε αυτό στο μυαλό τους ? Δύσκολο αλλά όσο ζω θα το προσπαθώ και κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό , όπως τόσα άλλα που είχα αντιδράσεις στην παρουσία μου σαν μηχανικός στην περιοχή 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.