Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαλάνε τα balast των φωτιστικών


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με τους κρυφούς φωτισμούς του σπιτιού μου το οποίο δεν μπορεί να βρει λύση ο ηλεκτρολόγος της εγκατάστασης οπότε αν έχετε κάποια ιδέα παρακαλώ απαντήστε. 

 

Εδώ και 10 χρόνια (νεόδμητο σπίτι) έχω παρατηρήσει ότι οι κρυφοί φωτισμοί (φθορισμού και πρόσφατα LED) χαλάνε. Δεν χαλάει η λάμπα αλλά το κύκλωμα του μετασχηματιστή. Αυτό συμβαίνει είτε μετά από 1-2 μήνες είτε μετά από 2-3 μέρες (οι τελευταίες LED χάλασαν την 2η ημέρα). Το φαινόμενο να χαλάνε οι λάμπες δεν σχετίζεται με τον καιρό είτε έχω παρατηρήσει να χαλάει άλλη συσκευή. Ο ηλεκτρολόγος κάνοντας μετρήσεις δεν παρατήρησε κάτι στην τάση (236 βολτ) εκτός από 1 βολτ (όταν ανοίγει ο φούρνος ) στον ουδέτερο.

 

Έχει ακούσει κανείς κάτι αντίστοιχο;; Καμμιά ιδέα; Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία LED δούλεψαν για ώρες συνεχώς χωρίς πρόβλημα... και μετά χάλασαν μετά από 5' λειτουργίας ... Από ισχύ... οι λάμπες δεν είναι κάτι ιδιαίτερο .. και οι πρίζες έχουν ελεγχθει..   

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι χαλάνε τα ballast?

 

Μήπως καίγονται και μετράμε ∞ Ω στο πολύμετρο ή από κάποια υπέρταση/διακοπές βραχυκυκλώνουν σπείρες είτε μεταξύ τους είτε απο τύλιγμα σε τύλιγμα?
Ο μάστορας* τι λέει και τι προτείνει?

 

Αν έχεις μετασχηματιστές και ζεματάνε ή καίγονται ή σφυρίζουν ή κάνουν πολύ θόρυβο τότε (μάλλον, μπορεί να)  θα υπάρχει DC στα 220 VAC.

Αλλά ο μάστορας θα ξέρει, κάνε ότι σου πεί.

Και στην νεκροψία θα δει και το θερμικό (αν υπάρχει) στους μετασχηματιστές, μάλλον θα διακόπτει.

Θα τόχει βρεί ήδη.

Θα έχει ήδη τσεκάρει και τα post #2, #4, #5 παραπάνω.

 

Τέλος αν τα πράγματα είναι σκούρα ---> Ηλ/γος Μηχ.

 

 

* the man on the spot knows best.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Μιλάει προφανώς για led ταινία, αφού λέει για κρυφό φωτισμό - παλιά φθορισμού και πρόσφατα led.

 

Τι ταινία έχεις ?? Είναι 12V ..... 24V .... πόσα WATT ανα μέτρο?? Πόσα τροφοδοτικά έχεις ?? Πόσα μέτρα ταινία ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.