Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε νομίμως υφιστάμενη διώροφη κατοικία , το 1990 βγήκε οικοδομική άδεια με τίτλο «Αλλαγή χρήσης υπάρχουσας διωρόφου με υπόγειο και δώμα οικοδομής σε κατάστημα και  εσωτερικές διαρρυθμίσεις», όπου τμήμα του Α΄ορόφου καθαιρέθηκε (για να δημιουργηθεί ένα τμήμα χώρου διπλού ύψους).

Τον Απρίλιο του 2011 βγήκε οικοδμική άδεια με τίτλο «Αλλαγή χρήσης ισογείου καταστήματος σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος καφέ-μπαρ, προσθήκη τμήματος Α’ ορόφου και εσωτερικές διαρρυθμίσεις» κατά την οποία ο Α’ όροφος ονομάστηκε χώρος βοηθητικής χρήσης (έως τότε ο Α’ όροφος ήταν κύριας  χρήσης ως κατοικία και ως κατάστημα).

Σήμερα, τμήμα του Α’ ορόφου έχει προεκταθεί κατά 8 τ.μ.. Επίσης θέλω να επαναφέρω τον χώρο του Α’ ορόφου σε κύριας χρήσης. Η χρήση θέλω να παραμείνει υγειονομικού ενδιαφέροντος.  Πώς θα κινηθώ?

​Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

 

Σήμερα, τμήμα του Α’ ορόφου έχει προεκταθεί κατά 8 τ.μ.. 

τι σημαίνουν τα υπογραμμισμένα ? 

Link to comment
Share on other sites

Σε νομίμως υφιστάμενη διώροφη κατοικία , το 1990 βγήκε οικοδομική άδεια με τίτλο «Αλλαγή χρήσης υπάρχουσας διωρόφου με υπόγειο και δώμα οικοδομής σε κατάστημα και  εσωτερικές διαρρυθμίσεις», όπου τμήμα του Α΄ορόφου καθαιρέθηκε (για να δημιουργηθεί ένα τμήμα χώρου διπλού ύψους).

Τον Απρίλιο του 2011 βγήκε οικοδμική άδεια με τίτλο «Αλλαγή χρήσης ισογείου καταστήματος σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος καφέ-μπαρ, προσθήκη τμήματος Α’ ορόφου και εσωτερικές διαρρυθμίσεις» κατά την οποία ο Α’ όροφος ονομάστηκε χώρος βοηθητικής χρήσης (έως τότε ο Α’ όροφος ήταν κύριας  χρήσης ως κατοικία και ως κατάστημα).

Σήμερα, τμήμα του Α’ ορόφου έχει προεκταθεί κατά 8 τ.μ.. Επίσης θέλω να επαναφέρω τον χώρο του Α’ ορόφου σε κύριας χρήσης. Η χρήση θέλω να παραμείνει υγειονομικού ενδιαφέροντος.  Πώς θα κινηθώ?

​Ευχαριστώ

Ποιος ο λόγος που ο όροφος χαρακτηρίστηκε χώρος βοηθητικής χρήσης ενώ μετρούσε στο ΣΔ?

Δεν είχε το απαιτούμενο ύψος χώρου κύριας χρήσης κατά ΓΟΚ? 

δεν διέθετε τον απαιτούμενο φυσικό φωτισμό και αερισμό?

Αν δεν είχε τα κριτήρια χώρου κύριας χρήσης, για ποίο λόγο κατασκευάστηκε έτσι?

Αν όλα τα παραπάνω κριτήρια πληρούνται μάλλον έγινε εσφαλμένη αναγραφή σε κάποια κάτοψη. Υποθέτω ότι ήθελαν να γράψουν αποθήκη καταστήματος.

Ενδεχομένως αυτό να μπορεί να αλλάξει με μια ενημέρωση φακέλου της Ο.Α.

η τακτοποίηση θεωρείται δεδομένη ότι πρέπει να γίνει.

Επισημαίνω ότι η ορθή αναγραφή της πολεοδομική χρήσης βάσει της παραγράφου 1Γ του άρθρου 3. δεν είναι "υγειονομικού ενδιαφέροντος",  αλλά χώρος-κατάστημα συνάθροισης κοινού και συμπληρωματικά, εφόσον υπάρχει τέτοια άδεια λειτουργίας, προστίθεται και το "υγειονομικού ενδιαφέροντος" το οποίο σημαίνει ότι πληρούνται οι όροι της υγειονομικής νομοθεσίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος έχω πατάρι με καθαρό ύψος 2μ. και θέλω εκεί να εγκαταστήσω χρήση καμπίνας γιατί πρόκειται για ινστιτούτο αισθητικής επί της ουσίας.έχω κάνει τακτοποίηση του παταριού με Ν.4178/2013 ως χώρος κύριας χρήσης και ένας υπάλληλος στο υγειονομικό δε το περνάει παρόλα αυτά γιατί δεν έχει το 2,40 απαιτούμενο ύψος για χώρο κύριας χρήσης.Πως να το αντιμετωπίσω για να τον αντικρούσω?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς

Υπάρχει ρητή διάταξη στον 4178 (άρθρο 24)

που σχεδόν το αναφέρει ή ατόφια ή παρεμφερώς (όπως θέλεις το βλέπεις!)

 

6. Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), 4014/2011 (Α΄ 209) και του παρόντος, δεν συνεπάγεται απαλλαγή αυτών των κατασκευών από άλλες τυχόν προβλεπόμενες ή απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που αφορούν στη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα η ΥΔΚΧ κατά τον 4178, άλλο η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης που υπογράφεις στις άδειες λειτουργίας και σημαίνει ότι ο χώρος πληροί τις προδιαγραφές κύριας χρήσης! Δίκιο έχει ο υπάλληλος αυτός ο χώρος δεν μπορεί να είναι κύριας χρήσης! 

 

edit: με πρόλαβε ο ΚΑΝΑ!

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

φίλε Θανάση

Δεν πειράζει (που σε πρόλαβα)

γιατί η δική σου σύμπλευση ή επιβεβαίωση

τουλάχιστον δεν δημιουργεί αμφιβολίες 

στον συν/φο  που ρωτάει (περί ναι ή όχι! )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.