Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Tοπογραφικό διανομής Υπουργείου Γεωργίας.


koulosb

Recommended Posts

Μια από τα ίδια και εγώ ... 4 μονά με τον Jordan και τον έλιωσα στην τάπα ... Μου είπε δεν έρχεσαι από chicago ρε thomas !

Του λέω ποιος πάει ως εκεί μωρέ . Έχω και κάτι εφαρμογές σε κάτι κληροτεμάχια ... Άστο .

Και πήρανε τον Kukoc τότε αντικαταστάτη .

 

:) :) :) :) .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφε thomas πάνω σου θα βασισθεί μετα απο ολα αυτά

η ομάδα μπάσκετ του φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα και εγώ να καταθέσω μια προσωπική απορία μου, πάνω στο ζήτημα.

Σε οικόπεδο οικισμού το οποίο είναι από διανομή του '39 μου ζητήθηκε να το αποτυπώσω για χρήση σε διακαιοπραξία.

Ισχύουν τα εξής (κατ'εμέ) αντιφατικά:

-Το σχέδιο της τοπογραφικής υπηρεσίας (1:1000) μου βγάζει εμβαδό: 667τ.μ.

-ο κτηματολογικός πίνακας λέει: 589 τ.μ. και αν πας επιτόπου το εμβαδό είναι > 700 τ.μ. με βάση τα υφιστάμενα όρια.

> Τι αποτυπώνεω τελικά?Ότι υπάρχει?

> Θα υπάρξει πρόβλημα με το μεγαλύτερο εμβαδόν στα συμβόλαια αγοραπωλησίας?

 

Κάποια άποψη?

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε jalex

οι διανομές επανεφαρμόζονται

θα κάνεις επανεφαρμογή με έλεγχο και των ομόρων

απο τι στιγμή που δεν υπάρχουν προβλήματα με την επενεφαρμογή και οριοθέτηση

συντάσεις το τοπογραφικό σου διάγραμμα με βάσει τα στοιχεία της δουλειάς σου

προσοχή όχι με υπόδειξη ορίων απο τον/τους ιδιοκτήτες

με όσα αναφέρεις πρόκειται για διανομή με σοβαρά προβλήματα

τα εμβαδά έχουν προκύψει με μηχανικό εμβαδόμετρο και επομένως δεν μπορεί να υπάρχουν απαιτήσεις ακρίβειας ανάλογες των σημερινών αναλυτικών μεθόδων

να είσαι απολύτως βέβαιος για τα όρια με ομόρους και κοινόχρηστους χώρους που θα επανεφαρμόσεις και θα δείξεις στο διάγραμμα είναι αρκετές πάντως οι περιπτώσεις κυρίως σε παλιές διανομές με αποκλίσεις στα εμβαδά της τάξης του10%.

αν έχεις την ευχέρεια έλεγξε και τα εμβαδά και διαστάσεις κάποιων άλλων οικοπέδων

για να έχεις πιό τεκμηριωμένη άποψη .

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τεκμηρίωση επί του θέματος και παραδείγματα προβληματικών περιοχών (περίπου 70 σελίδες) μπορεί να βρεθεί στα πρακτικά εισηγήσεων "Εφαρμογές Διαγραμμάτων και Τίτλων Ακινήτων" του Συλλόγου ΑΤΜ Βορείου Ελλάδος. Πριν από 1 έτος το προμηθεύτηκα από τα γραφεία του συλλόγου στη Θεσσαλονίκη δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Συνάδελφοι, έχω ενα αγροτεμάχιο από διανομή (οριστική του 31) στην Ευκαρπία Θεσσαλονίκης το οποίο στην υπο εκπόνηση πολεοδομική μελέτη (β ανάρτηση) το εμφανίζουν δασικό (αναδασωτέο για την ακρίβεια με κάποιο διάταγμα του 71 όπως έμαθα από το αρμόδιο δασαρχείο).  Μου φαίνεται κάπως περίεργο αγροτεμάχιο από διανομή να αναδασώνεται κ ψάχνω τα σχετικά.

- Οι διανομές είχαν συντεταγμένες?

- Υπάρχουν οι χάρτες διανομών αναρτημένοι σε κάποιο site?

-ψαχνω το διαταγμα αναδασωσης του 71 αλλά δεν βρισκω κατι... καποια ιδεα?

- απο το δασαρχείο μου ζητησαν να αιτηθώ πράξη χαρακτηρισμού, με συμβολαια, τοπογραφικά, κλπ. Πριν ομως θα ηθελα να ψαξω το θεμα λίγο παραπάνω...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Για την Ευκαρπια υπαρχουν 43 τουλαχιστον φυλλα χαρτη, εκ των οποιων τουλαχιστον τα 14 ειναι του 1931. Οι χαρτες δεν ειναι αναρτημενοι καθως χρεωνονται 19 περιπου ευρω για τον καθε εναν. Οι χαρτες ειναι εξαρτημενοι (επομενως ειναι ενταγμενοι σε συστημα συντεταγμενων), με L=40o39',M=-0o45'(ΠΑΛΑΙΟ ΜΠΕΣΕΛ). Εχουν χρησιμοποιηθει 5 τριγωνομετρικα (για να ενταξεις τη διανομη απο το παλαιο Μπεσελ στο ΕΓΣΑ), καθως και 60 οροσημα(εκ των οποιων τα 12 δεν εχουν τιμες) για να εφαρμοσεις τα ορια των αγροτεμαχιων. Επομενως καλο θα ηταν να εισαι λιγο πιο συγκεκριμενος, οπως επισης μια βολτα απο την ΤΥΥΓ θα σε βοηθουσε αρκετα σε σχεση με οσα μπορουν να ειπωθουν εδω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οκ, οι χρήσιμες πληροφορίες σου.

Η βόλτα που λες δεν είναι εύκολη υπόθεση αφού βρίσκομαι Αθήνα...

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος πρόκειται για αγροτεμάχιο μεταξύ Εφεδρούπολης και Παπαγεωργίου που στα Ανατολικά του όρια ανεβαίνει στον Χορτιάτη. Εκει, στα Α, ορίζεται η "αναδασωτέα" περιοχή ~5στρ.

κ η απορία: μπορεί αγροτεμαχιο απο διανομή να χαρακτηριστεί δασική? Απο την ΤΥΥΓ στο τηλ μου είπαν πως οχι. Από το δασαρχείο ειπαν ναι. Και οι δύο φυσικά με ενδοιασμούς.

ο χαρτης διανομών υπαρχει καπου;

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Εδω χαρακτηρισαν κομματια της Εγνατιας Οδου ως δασικα, το δικο σου που θα ειναι κανενα μπαϊρι/κληροτεμαχιο θα αφηναν? Μπορεις αφου εισαι Αθηνα να παρεις τηλ την ΤΥΥΓ να ρωτησεις τι θα μπορουσες να προμηθευτεις ηλεκτρονικα απο αυτους κ σε καθε περιπτωση εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε επιπλεον. Απο τι στιγμη που γνωριζεις ή μπορεις να παρεις βεβαιωση απο την ΤΥΥΓ οτι το γηπεδο ειναι κληροτεμαχιο, τι τον θες τον χαρτη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.