Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Paul_Mix

Κατάργηση κρατήσεων Δημόσιων Εργων

Recommended Posts

οχι....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oταν υποβάλλουμε λογαριασμό, για να πληρωθεί, πρέπει να καταβαλλουμε και τις κρατησεις.

Εαν μας ζητήσουν προφορικά από την Υπηρεσια να πληρωσουμε καποια κρατηση,

μπορούμε εγγραφως να τους ζητησουμε να αιτιολογησουν για ποιον λογο ζητουν την συγκεκριμενη κρατηση?

 

πιο απλα, εαν υπαρχει διαφωνια για το εαν πρεπει να πληρωσουμε καποια κρατηση,

πρεπει αυτοι να αιτολογησουν και να μου αναφερουν εγγραφως τον Νομο που υποχρεωνει την πληρωμη αυτης της κρατησης

ή ειμαι υποχρεωμενος να ξερω εγω εαν πρεπει να πληρωθει αυτη η κρατηση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ποιες κρατήσεις πρέπει να καταβάλλουμε αναφέρονται στα συμβατικά τεύχη (ως επί το πλείστον στην ΓΣΥ).

Θεωρώ ότι αν κάποια (κράτηση) δεν αναγράφεται εκεί θα πρέπει η υπηρεσία γνωστοποιήσει στον ανάδοχο την κράτηση αυτή και σε καμία περίπτωση προφορικά και εννοείται με την ανάλογη παραπομπή.

 

Τώρα σε περίπτωση διαφωνίας μια πρόταση είναι να υποβληθεί η πιστοποίηση, οπότε και πρακτικά θα "κολλήσει" ... οπότε αν είναι σωστοί θα σου ζητήσουν εγγράφως την συγκεκριμένη κράτηση για να προχωρήσει ο λογαριασμός.

Η κίνηση βέβαια αυτή όπως καταλαβαίνεις οδηγεί σε καθυστέρηση του λογαριασμού ... οπότε πιθανόν αν δεν κινηθούν εκείνοι θα πρέπει να κινηθείς εσύ .... σε κάποια όχληση γιατί έχει "κολλήσει" ο λογαριασμός. Θεωρώ ότι τότε θα αναφέρουν και την σχετική παραπομπή.

 

Για ποια κράτηση ρωτάς;

Share this post


Link to post
Share on other sites

0,5% ΕΜΠ

0,2% ΤΣΜΕΔΕ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το κλασικό πρόβλημα!!!!

 

1) Για το ΕΜΠ και το ΤΣΜΕΔΕ αντίστοιχα

Το 0,5% ΕΜΠ είναι το αποτέλεσμα πράξης με ποσοστά (είναι το "εξ ημίσεως" κάποιου συγκεκριμένου ποσοστού που δίνει αποτέλεσμα 0,50%) και προκύπτει έμμεσα από το άρθρο του αναγκαστικού νόμου.

(συνημμένο 1)

 

Ο ν.4254/16 αναφέρει το ποσοστό 1,00%. 

 

Αυτό λοιπόν το ποσοστό (δηλ. το 1,00%) πάει "εξ' ημίσεως" κάπου, όπως λέει ο αναγκαστικός νόμος 440/1945.

 

Που πάει, λοιπόν με αυτό που γράφει ο αναγκαστικό νόμος 440/1945 ....εεεε?

Αυτό το "εξ' ημίσεως" ή το μισό ή τα πενήντα εκατοστά ή τα 50/100 ή το 0,50% από αυτό το ποσοστό πάει στο ΕΜΠ.

 

Δηλ. 1,00%x0,5%=0,5% υπέρ ΕΜΠ, άρα εφόσον καταργείται το αρχικό 1,00% γίνεται δηλαδή 0,00% (δεν έχει να πάει κάπου αυτό το "εξ ημίσεώς του" .... που να πάει αφού δίπλα του έχει αυτό το 0,00%, οπότε οεδ [όπερ εδει δείξαι]

 

Επίσης υπάρχει η Εγκύκλιος 09/2017 Υπ.ΥΜΕ. με θέμα: «Παροχή διευκρινίσεων σχετικά με το άρθρο 53 παρ.7 περ. θ΄ (Γενικά έξοδα και εργολαβικό όφελος) του Ν.4412/2016 «Δημόσιες Συμβάσεις Έργων, Προμηθειών και Υπηρεσιών (προσαρμογή στις Οδηγίες 2014/24/ΕΕ και 2014/25/ΕΕ)» στην οποία μεταξύ άλλων διευκρινίζεται ότι το εύλογο προσδοκωμένο Εργολαβικό Όφελος ανέρχεται σε 2,5%. Στους φόρους έχει ληφθεί υπόψη μόνο ο φόρος εργοληπτών 3% (υπάρχει επίσης η κράτηση υπέρ ΕΑΑΔΗΣΥ με το σχετικό χαρτόσημο, ενώ η κράτηση υπέρ ΕΜΠ θεωρήθηκε ότι καταργήθηκε).

 

Οπότε αν θες να υποβάλλεις στην υπηρεσία δες μήπως στείλεις κάτι σαν το παρακάτω ή το παρακάτω να τι υποβάλεις υπό μορφή ερωτήματος:

 

Γραπτό "ερώτημα" γραμμένο απλά και να σου απαντήσουν σε εύλογο χρονικό διάστημα προκειμένου να προβείς στις σχετικές ενέργειες που αφορούν την τρέχουσα καθώς και τις επόμενες πιστοποιήσεις λογαριασμών.

"[...]

Κύριοι,

 

λαμβάνοντας υποψη τα παρακάτω δύο σχετικά:

1) αναγκαστικό νόμο ..../1945 "τίτλο του νόμου"

2) νόμο του ..../2014 ...."τίτλο του νόμου ..."

 

θα ήθελα την τεκμηριωμένη θέση σας, για το παρακάτω το οποίο αφορά στην καταβολή ή όχι ποσοστού υπερ ....:

 

Σύμφωνα με το (1) το αρχικό ποσοστό υπέρ ...... καταλήγει στον "εξ ημίσεως" διαμοιρασμό του (δηλ. 0,5%) υπερ .... και (0,5%) υπέρ ......Πριν την εφαρμογή του ανωτέρω (2) σχετικού, ως αρχικό ποσοστό είχε ορισθεί και ίσχυε ως 1% και ο "εξ ημίσεως" διαμοιραμός του υπέρ .... και υπέρ ..... ,προφανώς, κατέληγε αντίστοιχα σε ποσοστά 0,5% και 0,5%. 

 

Επομένως,

η εφαρμογή του ανωτέρω νόμου στο (2), η οποία καταργεί-μηδενίζει το αρχικό ποσοστό (1%) το οποίο και διαμοιράζονταν ("εξ ημίσεως") έχει ως συνεπακόλουθο την κατάργηση και του προς διαμοιρασμό-καταβολή ποσών υπέρ .... και υπέρ ..... (ως αποτέλεσμα αριθμητικής πράξης).

 

Παρακαλώ ενημερώστε, εντός εύλογου χρονικού διαστήματος για την θέση, σας προκειμένου να προβώ στις σχετικές ενέργειες που αφορούν στις υποβολές πιστοποιήσεων και κρατήσεων προς την υπηρεσία, τόσο την τρέχουσας όσο και των επόμενων πιστοποιήσεων λογαριασμών.

 

Με εκτίμηση ....  

[...]"

 

Για το ΤΣΜΕΔΕ δες το συνημμένο 2017YPYMEDI-30950.pdf

post-2272-0-93848600-1507037702_thumb.jpg

Αναγκαστικός νόμος Ν 440_1945.pdf

2017YPYMEDI-30950.pdf

6Η6Κ465ΧΘΞ-3Φ5.pdf

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

οι κρατησεις 1% ΤΠΕΔΕ και 1% ΤΕΧΝ.ΥΠ.ΥΠ.ΕΣ. (ανάλογα από την χρηματοδότηση) ισχύουν ακόμα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα έργα στρατού εξακολουθεί να ισχύει η κράτηση 4% υπέρ ΜΤΣ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η με αριθμό 129/2019 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους αναφορικά με την κατάργηση κρατήσεων υπέρ του ΤΣΜΕΔΕ, του ΕΜΠ και των λοιπών Πολυτεχνικών Σχολών.

Εκκρεμεί αποδοχή

"Περίληψη:
α) Η κατάργηση της προβλεπόμενης με τις διατάξεις του άρθρου 7 παρ.1 περ. β΄ του α.ν. 2326/1940 κράτησης, ισχύει για τους λογαριασμούς πληρωμής του εργολαβικού ανταλλάγματος που υποβάλλονται από τον εργολάβο μετά την ημερομηνία ισχύος της αντίστοιχης κατάργησης, δηλαδή από 1-1-2015, ανεξάρτητα από το χρόνο κατάρτισης της σχετικής εργολαβικής σύμβασης ή υπογραφής του εργολαβικού συμφωνητικού, εφαρμοζομένης, όμως, από την αρμόδια Υπηρεσία της διάταξης του τρίτου εδαφίου της παραγράφου 6 του άρθρου 37 του ν. 3669/2008, κατά την έγκριση και εξόφληση των λογαριασμών, που αφορούν συμβάσεις συναφθείσες πριν την ανωτέρω ημερομηνία (πλειοψ.).

β) Η κατάργηση των προβλεπόμενων πόρων στις διατάξεις του άρθρου 7 παρ.1 περ. β1 και ιη΄ του α.ν. 2326/1940, αντίστοιχα, ισχύει για τους λογαριασμούς πληρωμής του εργολαβικού ανταλλάγματος που υποβάλλονται από τον εργολάβο μετά την ημερομηνία ισχύος της αντίστοιχης κατάργησης, δηλαδή από 12-05-2016, τόσο για την πρώτη (περ. β1), όσο και για τη δεύτερη (περ. ιη΄) που ανακύπτει σε σχέση με τεκμαρτά κέρδη του εργολάβου, εξαιτίας της εκτέλεσης εργολαβικών εργασιών, ανεξάρτητα από το χρόνο κατάρτισης της σχετικής εργολαβικής σύμβασης ή υπογραφής του εργολαβικού συμφωνητικού, εφαρμοζομένης, όμως, από την αρμόδια Υπηρεσία της διάταξης του τρίτου εδαφίου της παραγράφου 6 του άρθρου 37 του ν. 3669/2008, κατά την έγκριση και εξόφληση των λογαριασμών, που αφορούν συμβάσεις συναφθείσες πριν την ανωτέρω ημερομηνία (πλειοψ.).

γ) Η κατάργηση της κράτησης του άρθρου 7 παρ. 1 περ. β΄ του α.ν. 2326/1940 υπέρ ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ συνεπάγεται και την κατάργηση των αντίστοιχων προβλέψεων των ν. 546/1943 και 440/1945 για την επιβολή της πρόσθετης υπέρ ΕΜΠ κράτησης εφαρμοζομένης, όμως, από την αρμόδια Υπηρεσία της διάταξης του τρίτου εδαφίου της παραγράφου 6 του άρθρου 37 του ν. 3669/2008, κατά την έγκριση και εξόφληση των λογαριασμών, που αφορούν συμβάσεις συναφθείσες πριν την ημερομηνία κατάργησης των παραπάνω διατάξεων (πλειοψ.). Για το ερώτημα αυτό έχουν εκδοθεί οι υπ’ αριθ. 80/2018 γνωμ. Α΄ Τμήματος και 129/2018 γνωμ. Α΄ Τακτικής Ολομέλειας ΝΣΚ."

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 ώρες πριν, georgegaleos said:

Η με αριθμό 129/2019 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους αναφορικά με την κατάργηση κρατήσεων υπέρ του ΤΣΜΕΔΕ, του ΕΜΠ και των λοιπών Πολυτεχνικών Σχολών.

Εκκρεμεί αποδοχή

"Περίληψη:
α) Η κατάργηση της προβλεπόμενης με τις διατάξεις του άρθρου 7 παρ.1 περ. β΄ του α.ν. 2326/1940 κράτησης, ισχύει για τους λογαριασμούς πληρωμής του εργολαβικού ανταλλάγματος που υποβάλλονται από τον εργολάβο [...]  Α΄ Τακτικής Ολομέλειας ΝΣΚ."

Πρώτον 1000 ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεύτερον συνάδελφε μπόρείτε να μου πείτε από ποιον φορεα εκκρεμεί αποδοχη; 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια γνωμοδοτηση του Ν.Σ.Κ για να εχει ισχυ πρεπει να γινει δεκτη απο τον αρμοδιο υπουργο.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.