Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων


Recommended Posts

Κατερίνα τελικά έψαξα το θέμα και βρήκα ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να διορθώνουν το ΣΔΑ του μηχανικού (που υποβάλλει στις εταιρείες συστημάτων ανακύκλωσης ο ιδιοκτήτης-Διαχειριστής ΑΕΚΚ -προσβάλλοντας έτσι το μηχανικό που το συνέταξε) 

Απλά ως μάγκες, στο συμφωνητικό που υπογράφει ο ιδιοκτήτης-διαχειριστής προσθέτουν τον εξής όρο:

Να υποβάλλει στο ΣΣΕΔ ΑΕΚΚ το ΣΔΑ του αντίστοιχου έργου, που υποβάλλει ο Διαχειριστής ΑΕΚΚ στις αρμόδιες Υπηρεσίες, και να δίνει τη δυνατότητα στο ΣΣΕΔ ΑΕΚΚ να ελέγχει την εφαρμογή του

Δείτε τα παρακάτω αποσπάσματα (που επισημαίνονται ως ελλείψεις από τον ΊΔΙΟ ΤΟΝ Ε.Ο.ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ!) 

ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ  2014 https://www.eoan.gr/uploads/files/364/0b37f71f017eb61d0b53614e729431f6a160bafd.pdf

Ως εκ τούτου υπάρχουν ακόμα πολλά θέματα που εξετάζονται από τον ΕΟΑΝ και πρέπει να δρομολογηθούν άμεσα όπως:

· Εφαρμογή των Σχεδίων Διαχείρισης Αποβλήτων (ΣΔΑ) για τα ιδιωτικά και δημόσια έργα

· Πρότυπες συμβάσεις με διαχειριστές και μονάδες ανακύκλωσης

ΕΚΘΕΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ  2015-16 https://www.eoan.gr/uploads/files/580/8c9fa7db8da2df95cbe13a5c89b2aea52abcc24b.pdf

Σχέση με τους υπόχρεους παραγωγούς / διαχειριστές Παρατηρήθηκε ότι αρκετά ΣΕΔ δεν διενεργούν ελέγχους των δηλώσεων που υποβάλλουν οι συμβεβλημένοι με αυτά υπόχρεοι παραγωγοί / διαχειριστές. Το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα σοβαρό, ιδίως στα ρεύματα όπου υπάρχει εμπορικό ενδιαφέρον στα απόβλητα αυτών (συσσωρευτές, λιπαντικά έλαια) . Τα Συστήματα θα πρέπει να διενεργούν πρωτογενείς ελέγχους των δηλώσεων των υπόχρεων και να ενημερώνουν τον ΕΟΑΝ για παραβατικές συμπεριφορές, όρος που θα πρέπει να αναγράφεται και στις συμβάσεις συνεργασίας μεταξύ Συστημάτων και υπόχρεων παραγωγών

....

Ως εκ τούτου υπάρχουν ακόμα πολλά θέματα που χρήζουν βελτίωσης και για τα οποία ο ΕΟΑΝ καταβάλλει ιδιαίτερες προσπάθειες, όπως:

Προώθηση ενισχυτικών δράσεων, ενεργειών και νέων νομοθετικών ρυθμίσεων για την ενίσχυση του βαθμού απόδοσης της εναλλακτικής διαχείρισης των ΑΕΚΚ.

Ενέργειες για την εφαρμογή των Σχεδίων Διαχείρισης Αποβλήτων (ΣΔΑ) για τα ιδιωτικά και δημόσια έργα.

Πρότυπες συμβάσεις με διαχειριστές και μονάδες ανακύκλωσης.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα είναι δυνατόν συνάδελφοι η ίδια η εταιρεία συλλογής και επεξεργασίας αποβλήτων, η οποία προφανώς και έχει οικονομικό συμφέρον, να λέει στο πελάτη μου, ότι ο μηχανικός σου δεν έκανε καλή εκτίμηση των αποβλήτων, να  αυξάνει τις ποσότητες όσο εκείνη θέλει, χωρίς καμιά αιτιολόγηση?

Άντε και να υποθέσουμε ότι δεν έκανα καλά τους υπολογισμούς μου!  Δεν είναι λογικό μόνο κάποιος  Δημόσιος φορέας   να τους ελέγχει και σε καμιά περίπτωση η ίδια η εταιρεία?  

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα σε καμια περίπτωση ότι έχουν δικαίωμα να σου τα αλλάζουν όπως θέλουν. Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τέτοια εταιρία, ποτέ δεν μου ζήτησαν προμετρήσεις, ούτε και έκανα ποτέ αναλυτική προμέτρηση εδώ που τα λέμε αλλά χονδρική εκτίμηση γιατί όπως σου είπα αυτό που τους ενδιαφέρει είναι μια τάξη μεγέθους γιατί η πληρωμή γίνεται με βάση αυτά που παραδίδεις. Γι αυτο και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να τις ελέγχει ο οποιοσδήποτε πέραν του βαθμού του να είναι κάπως ρεαλιστικές. Αρκει προφανώς να μην έχεις φοβερές ακρότητες, μην κάνεις δηλαδή σύμβαση για 500τόνους και παραδώσεις 50.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή Κατερίνα πιστεύεις ειλικρινά ότι αν έχω ΣΔΑ με 458ton και παραδώσω μόνο 290 και αλλού 12ton  και παραδώσω 9

ότι δεν θα έχω πρόβλημα και η εγγυητική θα μου επιστραφεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα με την ΥΔΟΜ?? 

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω ερωτήματα θα ήθελα να προσθέσω κι άλλο ένα:

Όταν αποπερατωθεί το έργο δεν μπορώ να ενημερώσω τον φάκελο της άδειας με νέο ΣΔΑ??? Έτσι δεν θα είναι πιο εύκολο να ολοκληρωθεί με ορθό τρόπο η διαδικασία και να μου επιστραφεί η εγγυητική επιστολή?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ δεν ελέγχει ούτε το ΣΔΑ ούτε τι ποσότητες παραδίδεις. Την ενδιαφέρει μόνο ότι συνεργάστηκες με εγκεκριμένο φορέα διαχείρισης και τους παρέδωσες τα όσα απόβλητα προέκυψαν στο έργο που προφανώς δεν μπορείς να ξέρεις πόσα θα είναι εξ αρχής. Εκτός σου λέω αν οι ποσότητες που θα γράψεις ή/και θα παραδώσεις είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας

Πιθανότατα μπορείς να ενημερώσεις το φάκελο αλλά θεωρώ πως δεν έχει κανένα νόημα. Όπως ξαναείπα το ίδιο το ΣΔΑ γράφει ότι είναι εκτίμηση των ποσοτήτων που θα προκύψουν

Edited by danaikaterina
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η υδομ δεν το ελέγχει, αλλα παρόλα αυτά το καταθέτουμε στο φάκελο, οπότε έχει τη σημασία του. Εγώ ακόμα περιμένω πως από μια προσθήκη 100τμ θα εχω 34 τόνους μπάζα, επειδή έτσι λεει μια εξίσωση που δεν υπάρχει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ένα τιμολόγιο μιας εταιρείας που έχω, εσύ θα πληρώσεις 438€ χωρίς ΦΠΑ

ενώ στην δική μου περίπτωση για υπόγειο 114 με βάθος εκσκαφής 1,80 και 160 τ.μ ανωδομή μου ζητάνε να πληρώσω 1386€ χωρίς ΦΠΑ

Δεν είναι υπερβολικά τα νούμερα?

υ.γ

παραθέτω τον τιμοκατάλογός της και θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει τι σημαίνουν τα ρεύματα στην τελευταία αναφορά του

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι : ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΑΕΚΚ

 

Κωδικός ΕΚΑ

 

ΑΕΚΚ                                 ΑΕΚΚ                              [€/tn]

17 04 04

 

 

17 04 05

 

 

17 04 06

 

 

ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΚΑΘΑΙΡΕΣΗΣ                         17 04 07

 

0 (δωρεάν

(ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΥΛΙΚΩΝ)   17 04 01

 

παραλαβή)

17 04 02

 

 

17 04 03

 

 

17 04 11

 

 

17 01 01

 

 

17 02 02

 

 

17 02 03

 

 

17 03 02

 

 

ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΚΑΘΑΙΡΕΣΗΣ                         17 05 04 (*)

 

 

1,33

(ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΡΕΥΜΑΤΑ ΥΛΙΚΩΝ)   (Ποσότητα >

 

 

10.000tn)

 

 

17 05 06 (*)

 

 

(Ποσότητα >

 

 

10.000tn)

 

 

ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΚΑΘΑΙΡΕΣΗΣ (ΜΙΚΤΑ

 

 

ΡΕΥΜΑΤΑ ΥΛΙΚΩΝ)/ ΧΩΜΑΤΩΝ &        170904 1

170101/ 170302/ 170405/ 170504/

3,02

ΠΕΤΡΩΝ Ι.Ε.

170506

 

ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΚΑΘΑΙΡΕΣΗΣ (ΜΙΚΤΑ          170504 (*)

 

 

ΡΕΥΜΑΤΑ ΥΛΙΚΩΝ)/ ΧΩΜΑΤΩΝ &           (Ποσότητα <

 

3,02

ΠΕΤΡΩΝ Ι.Ε.                                                10.000tn)

 

 

ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΚΑΘΑΙΡΕΣΗΣ (ΜΙΚΤΑ          170506 (*)

 

 

ΡΕΥΜΑΤΑ ΥΛΙΚΩΝ)/ ΧΩΜΑΤΩΝ &           (Ποσότητα <

 

3,02

ΠΕΤΡΩΝ Ι.Ε.                                                10.000tn)

 

 

17 01 02

 

 

ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΩΝ ΑΘΑΡΟ)                       17 01 03

 

7,54

17 02 01

 

 

17 09 04

ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΩΝ ΑΘΑΡΟ)

170101/ 170102/ 17 01 07/ 170103,

 

7,54

17 01 07

170201

 

ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΩΝ -

170101/ 170102/ 170103/ 17 01 07/

 

ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ (ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ          17 09 04

170201/ 170202/ 170203/

12,89

ΠΡΟΣΜΙΞΕΙΣ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΛΠ.)

170802/170504/ 170506

 

 

ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΕΩΝ                                        170904

170102/ 170103/ 17 01 07/ 170201/

 

 

170202/ 170203/ 170802

29,55

Οι τιμές δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ. (*) Η κατάταξη των συγκεκριμένων κωδικών αποβλήτων στο ρεύμα 1 των εισερχόμενων ΑΕΚΚ είναι δυνατή, όταν η ποσότητα ανά έργο υπερβαίνει ή είναι ίση με 10.000tn. Ωστόσο αυτή είναι προαιρετική και θα πραγματοποιείται μόνο μετά από τη σύμφωνη έγγραφη γνώμη της Εγκατάστασης Επεξεργασίας & Αξιοποίησής των εν λόγω αποβλήτων. Ειδάλλως οι συγκεκριμένοι κωδικοί αποβλήτων κατατάσσονται στο ρεύμα 2 ανεξαρτήτως ποσότητας.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από εμένα,

Όπως θα καταλάβετε και από τις ακόλουθες απορίες μου, προφανώς και δε γνωρίζω να απαντήσω στο "τι σημαίνουν τα ρεύματα" στο παραπάνω post. Παρ' όλα αυτά έχω άλλου είδους απορίες (ίσως πιο βασικές) μιας και είναι η 1η μου απόπειρα να συντάξω Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων (ΣΔΑ), καταρχάς για κατεδάφιση μιας ιδιωτικής υπερυψωμένης ισόγειας κατοικίας και κατά δεύτερον για ανέγερση μιας τριόροφης οικοδομής.

1. Αν έχω καταλάβει σωστά, το ΣΔΑ είναι ένα excel το οποίο "ανέπτυξε" όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο Ελληνικός Οργανισμός Ανακύκλωσης. Συνήθως τέτοια "πρότυπα", περιλαμβάνονται είτε ως παραρτήματα σε νομοθετήματα (Νόμοι, Αποφάσεις κ.λπ.), είτε ως Τεχνικές Οδηγίες (π.χ. από το ΤΕΕ) για τις οποίες επίσης γίνεται αναφορά σε νομοθετήματα. Επειδή λοιπόν το συγκεκριμένο Excel, δεν υπάγεται σε καμία από τις δύο προαναφερθείσες περιπτώσεις, αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι αξιόπιστο και έγκυρο (νομικά), ιδιαίτερα σε σχέση με τα πληροφοριακά στοιχεία που περιλαμβάνει. Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου πιο έμπειρου (παρακάμπτωντας τη φράση "Ε, στην Ελλάδα ζούμε", η οποία προφανώς και είναι η εύκολη εξήγηση).

2. Πόσες και ποιες είναι οι φάσεις για μία κατεδάφιση (και μάλιστα ισόγειου κτρίου), όπως αυτές ζητούνται στην καρτέλα "Βασικές πληροφορίες" του προαναφερθέντος excel; Προβλέπεται σε κάποια νομοθεσία κάτι συγκεκριμένο που μου διαφεύγει σε σχέση με τον αριθμό και το είδος των φάσεων κατεδάφισης; Για παράδειγμα:

  • θα είναι μία φάση ή δύο (π.χ. 1η φάση: αποξήλωση και απομάκρυνση όλων των στοιχείων επιστέγασης και 2η φάση: καθαίρεση φέρουσας λιθοδομής (ναι είναι πετρόκτιστο - μη διατηρητέο);
  • θα προηγείται ξεχωριστή φάση "απομάκρυνσης όλων των μη μόνιμων - κινητών αντικειμένων από το εσωτερικό και εξωτερικό του κτιρίου"
  • Θα αναγράφεται ως ξεχωριστή φάση η "αποξήλωση κουφωμάτων";
  • Θα "διαιρεθεί" η προαναφερθείσα ως "2η φάση", σε πολλές φάσεις ανάλογα με τη σειρά καθαίρεσης (π.χ. Φάση 2η καθαίρεση Βορειοανατολικής φέρουσας τοιχοποιίας, Φάση 3η: Καθαίρεση Νοτιοανατολικής τοιχοποίας" κ.λπ.;
  • Θα είναι ξεχωριστή φάση η "αποξήλωση μηχανολογικών εγκαταστάσεων";
  • Θα είναι ξεχωριστή φάση η "Καθαίρεση περιμετρικών μαντροτοίχων";

3. Είναι όλες οι παραπάνω επιλογές στη διακριτική μου ευχέρεια; Και αν ναι, τι θα πρέπει να προσέξω, ώστε αφ' ενός να είναι σωστό και νόμιμο το ΣΔΑ και αφ' ετέρου να μην χαντακώσω τον πελάτη μου οικονομικά;

4. Σε  ό,τι αφορά τις ποσότητες των αποβλήτων:

  • Πώς υπολογίζονται οι τόνοι αποβλήτων; Υπάρχει συγκεκριμένη σχετική νομοθεσία ή τεχνική οδηγία; Αν όχι, βασιζόμαστε στους τύπους της εταιρείας που θα δεχθεί τα απόβλητα του έργου μας; (Το ρωτάω, γιατί κάτι τέτοιο αντιλήφθηκα από τους διαλόγους του παρόντος θέματος) ή στην επιστήμη της φυσικής;
  • Τι ακρίβεια απαιτείται; Για παράδειγμα δεν έχουν όλα τα έιδη πέτρας το ίδιο ειδικό βάρος. Υπάρχει κάποια μέση τιμή που επιλέγω ή διαλέγω αυτή που αντιπροσωπεύει πραγματικά την πέτρα που θα διαθέσω ως απόβλητο; Επίσης θα κάθομαι να εξετάζω αν τα κουφώματα είναι από ξύλο πεύκου (ειδ. βάρος 0,62) ή δρυς (ειδ. βάρος 1); 

 

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.