Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην τεχνική έκθεση που μας ζητά το σύστημα διαχείρισης να ανεβάσουμε, κάνουμε κάποια έξτρα έκθεση που αιτιολογούμε τις ποσότητες ή ανεβάζουμε αυτή του έργου και ξεμπερδεύουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Διάβασα τα διάφορα που έχουν γραφτεί για το ΣΔΑ, και φοβάμαι πως ακόμα δεν έχω καταλάβει με ποιο κριτήριο θα συμπληρώσω αυτό το περίφημο excel που κυκλοφορεί και στο σαιτ. 

Οι τύποι που έχω βρει να αναφέρονται κυρίαρχα είναι:
Η παραγόμενη ποσότητα αποβλήτων κατασκευής υπολογίζεται από την εξίσωση (1):

W = [NC + EX] * VW * D
όπου:
CW : Απόβλητα κτηριακών κατασκευών σε τόνους
NC : Εμβαδόν νέων κατασκευών
EX : Προσθήκες σε υφιστάμενες οικοδομές
VW: Όγκος παραγόμενου αποβλήτου ανά εμβαδόν νέας οικοδομής --- αυτό είναι κάποιος συντελεστής που υπάρχει κάπου διαθέσιμος???
D   : Πυκνότητα αποβλήτου --- υπάρχει κάποιος επίσημος πίνακας για την πυκνότητα των υλικών που υπολογίζουμε?? αφού στα ΦΕΚ και τις εγκυκλίους δεν αναφέρεται κάτι σχετικό...

αλλά και 

Για τον υπολογισμό χρησιμοποιείται ο ακόλουθος τύπος:

CWNK=EC * rcw
Όπου:

CWNK: Ποσότητα αποβλήτων νέων κατασκευών [tn]
ΕC: Συνολική Επιφάνεια νέων οικοδομών ή προσθηκών [m2]
rcw: Ειδική Παραγωγή αποβλήτων για νέες οικοδομές [tn/m2]
rrw: Ειδική Παραγωγή αποβλήτων για προσθήκες [tn/m2]

ή απόβλητα (σε ton) ΝΕΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ= επιφάνεια *0,12

 

Και οι δύο αυτοί οι τύποι όμως αφορούν μια γενική μάλλον προσέγγιση συνόλου αποβλήτων, χωρίς να επιμερίζονται κάπως στα διάφορα υλικά που "καλούμαστε" να συμπληρώσουμε στο εξελ. Επίσης δεν συνυπολογίζεται κάπου στην εξίσωση τα υλικά ή ο τρόπος κατασκευής φαντάζομαι. 

πχ. εγώ προσπαθώ να φτιάξω το ΣΔΑ για μια κατασκευή από ξύλινη "προκατασκευασμένη" φέρουσα τοιχοποιία, φαντάζομαι τα απόβλητα σε αυτή την περίπτωση διαφέρουν αρκετά από μια συμβατική κατασκευή με τούβλα κλπ. 

Μπορεί κάποιος/α να βοηθήσει στο πως προσεγγίζονται τα επιμέρους υλικά αποβλήτων ανά φάση του έργου (εκσκαφές, φέρουσα τοιχοποιία, λοιπά οικοδομικά, περιβάλλων χώρος)??

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί κάπου.. έψαξα αρκετά πριν ρωτήσω κ εγώ :) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θα έχεις απόβλητα; Μάλλον όχι, άρα δεν απαιτείται. Στο σχετικό πεδίο θα ανεβάσεις ΤΕ περιγραφής του έργου και μη απαίτησης του ΣΔΑ λόγω φύσης του έργου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στις περιπτώσεις ΕΕΔΜΚ που δεν θα έχουμε απόβλητα (οικίσκος αντλητικού συγκροτήματος, ο οποίος θα κατασκευαστεί με πάνελ) απλά θα ανεβάσουμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα παραχθούν απόβλητα και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Στη σύμβαση αναγράφεται ότι πρέπει να προσκομίσω στην Υδομ ένα αντίγραφο αυτής.. Όταν πρόκειται για ΕΕΔΜΚ ειναι απαιτητό;

Σε περίπτωση που δεν το προσκομίσω εχω κάποιο πρόβλημα; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

πλίθινο σπίτι πρόκειτια να κατεδαφιστεί με εγκτέλεση εργασιών. Υπολογίζοντας το ΣΔΑ δεν αναφέρει πουθενά χώμα, λάσπη, άχυρα κλπ. Ποσα μπορεί να είναι τα απόβλητα για μια επιφάνεια 75τμ? Μία κοντινή εκτίμηση θέλω..Σχεδόν 30 τόνους υπολογίζω..Είμαι κοντά στην πραγματικότητα?

Σε τόνους και όχι κυβικά γιατί το έχω κάνει και αυτό το λάθος σε προηγούμενο έργο και μου το διόρθωσαν..

Ευχαριστώ

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.