Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων


Recommended Posts

Συνάδελφοι σε άδεια που εκδόθηκε τον Ιούλιο του 2012 και στα δικαιολογητικά που ειχαν κατατεθεί δεν υπήρχε ως απαιτούμενη η σύμβαση με ΑΕΚΚ και σύνταξη ΣΔΑ, προχωρώντας για οριστική ρευματοδοτηση πως μπορώ να δικαιολογήσω την έλλειψη βεβαίωσης διαχείρισης απόβλητων  προκειμένου να εκδοθεί Πεκ ; Ευχαριστώ πολύ ( πρόταση της υδομ είναι να κάνω σύμβαση τώρα πραγμα το οποίο είναι αδύνατον και δε το δέχεται κανεις )

Edited by gathomc
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 20/10/2021 at 7:41 ΜΜ, Gousgounis said:

Οι ποσότητες που υπολογίζουν τις βασίζουν στην παρακάτω μελέτη:

https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/2021/02/Final-Report-3.1-CDW-management-20200826_final-GR_12.pdf (σελ 32)

Έχω την εξής απορία: Οι ανωτέρω ποσότητες είναι (υποθέτω) για συμβατική κατασκευή με σκελετό από ΟΣ και οπτοπινθοδομή, επισχρίσματα κλπ.

Όταν έχω βιομηχανικό κτίριο, άνευ υπογείου, με ΟΣ από μεταλλικές διατομές και κέλυφος από πάνελ, θεωρώ ότι τόσο ο όγκος όσο και η πυκνότητα των αποβλήτων είναι σημαντικά χαμηλότερος. Υπάρχουν πουθενά άλλες τιμές; Ή βάζω κατ εκτίμηση χαμηλότερες;

Link to comment
Share on other sites

Οι ποσότητες υποτίθεται πως έχουν βγεί απο στατιστικά. Θεωρητικά δέχονται άλλες ποσότητες με αναλυτικές επιμετρήσεις ή μετά απο αιτιολόγηση.

Πρακτικά στην ΑΝΑΚΕΜ σου διορθώνουν τη μελέτη βάσει τύπου, χωρίς καν να μπουν στον κόπο να ενημερώσουν ότι στο άλλαξαν, και μάλιστα βάζουν όλες τις ποσότητες στα μεικτά μπάζα που έχουν τη μεγαλύτερη τιμή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στον αρχικό νόμο τις ποσότητες τις καθόριζε ο μηχανικός.

Μετά την αλλαγή οι Μονάδες Επεξεργασίας

Όποτε το κακό δεν είναι που δεν σε ενημερώνουν αλλά ότι δεν προβλέπεται κάποια ενδιάμεση Υπηρεσία για να μπορείς σε ακραίες περιπτώσεις να κάνεις ένσταση!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ανέγερσης νέας οικοδομής, όπου όλα τα προϊόντα εκσκαφής πρόκειται να χρησιμοποιηθούν για επιχωμάτωση, είμαι υποχρεωμένη να κάνω σύμβαση με εταιρεία ανακύκλωσης αποβλήτων;; Αφού δε θα έχω απόβλητα..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι υποχρεωτικό. Δεν είναι μόνο οι εκσκαφές.

Ούτως ή άλλως πάντα μπαίνει κάδος για τα μπάζα κατά τη κατασκευή (σπασμένα τούβλα, σπασμένα πλακάκια, συσκευασίες υλικών, περίσσεια μονώσεων, σωλήνων κτλ) που απαγορεύεται να καταλήγουν στα οικιακά απορρίμματα. Απλά τώρα πρέπει να γνωρίζουμε που καταλήγουν.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, κάνω μία αναθεώρηση ΕΕΔΜΚ, όπου πρακτικά αφενός αλλάζει ο τίτλος της και αφετέρου οι ποσότητες των αποβλήτων είναι μικρότερες. Θεωρείτε ότι πρέπει να κάνω νέο ΣΔΑ ή εφόσον το προηγούμενο αναφέρεται σε μεγαλύτερες ποσότητες με καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα,

για μικρής κλίμακας τοποθέτησης εξωτερικής θερμομόνωσης σε ισόγεια μονοκατοικία θεωρείτε ότι απαιτείται ΣΔΑ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 28/6/2021 at 3:54 ΜΜ, getsakna said:

Είναι υπερβολικό, έχω μιλήσει με την εταιρεία και μου είπαν ότι το 1,13 είναι για 2ωροφη συμβατικης κατασκευής οικοδομή βάσει έρευνας του ΕΜΠ..

Γι' αυτό το άλλαξα..

 

ΥΓ: Η σχέση κυβικού με τόνο στα οικοδομικά υλικά, γενικά ποια είναι?

Καλημέρα θα μπορούσες να μου πεις τελικά πόσο το έβαλες και το δέκτικαν. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.