Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

Είμαι στο τελευταίο στάδιο έκδοσης νέας άδειας για μια νέα τριώροφη οικοδομή στην οποία θα πραγματοποιηθούν εργασίες ολικής ανακαίνισης. Μου ζητήθηκε εχθές από την πολεοδομία, Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων (το οποίο πλέον θεωρείται υποχρεωτικό για κάθε νέα άδεια που εκδίδεται). 

Έχω κατεβάσει το excel από το δήμο Θέρμης και ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο τρόπος συμπλήρωσής του. Μπορώ να βοηθηθώ από τον αναλύτικό προυπολογισμό μιας που έχω εκεί τις ποσότητες καθαιρέσεων κλπ? Στον αναλυτικό επίσης οι ποσότητες είναι σε κ.μ. ή σε τ.μ. αλλά το ΣΔΑ μου τις ζητάει σε τόνους. 

 

Όποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα πρόσφατα και μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. 

 

Ευχαριστώ πολύ ! 

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιφιγένεια, βρήκες άκρη με το ΣΔΑ. Μου ζήτησαν και έμενα απο πολεοδομία Θέρμης να το προσκομίσω. Τι έκανες τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν ήξερα τι να κάνω στην αρχή που μου το ζήτησαν αλλά τελικά δεν είναι κάτι δύσκολο.

Αν έχεις το excel που λες, συμπληρώνεις μπροστά τα γενικά στοιχεία του έργου και μετά τις ποσότητες των αποβλήτων που εκτιμάς ότι θα έχεις από πχ εκσκαφές, καθαιρέσεις κτλ. 

Επίσης συμπληρώνεις αν κάποιες από αυτές τις ποσότητες θα τις χρησιμοποιήσεις στο ίδιο το έργο πχ για επανεπίχωση και ότι περισσεύει θα το στείλεις σε ΑΕΚΚ. Μπορεί και αυτοί με τους οποίους θα κάνεις τη σύμβαση για τα απόβλητα να σε βοηθήσουν να το συμπληρώσεις, συνήθως ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρακτικά κυβίζεις τα απόβλητά σου στις μονάδες που έχει το excel για τα ΣΔΑ.

Και χωρίζεις απόβλητα που μένουν στο εργοτάξιο (πχ μπάζα που ξαναγεμίζεις τη θεμελείωση), συσκευασίες και περισεύματα που στέλνεις πίσω στους προμηθευτές και ότι στέλνεις σε ΑΕΚΚ.

 

Αυτό που δεν έχει είναι να συνδιάσεις 2 οικοδομές, μία με εκσκαφή και μία με επιχωμάτωση.

Ρώτησα ΥΔΟΜ, Περιφέρεια, τους μαντράδες των ΑΕΚΚ και τον οργανισμό ανακύκλωσης και δεν ήξερε κανείς τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση.

Αυτά μάλλον ή τα βάζεις χρήση στο εργοτάξιο ή τα εξαιρείς στην τεχνική σου έκθεση.

 

Για να μετατρέψεις κ.μ. και τ.μ. σε τόνους θες την πυκνότητα των υλικών. Αρκετά από αυτά τα έχει στην ΤΟΤΕΕ 20701-2/2010, στον πίνακα 2 που χρησιμοποιούμε για τις Μελέτες Ενεργειακής Απόδοσης. Για μεταλλικά θα βρεις και από πίνακες διατομών δοκών.

Επίσης μιλάει για εκτιμώμενες ποσότητες, δεν χρειάζεται να πεις ακριβώς πόσα θα είναι.

Edited by jedi.Yannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σας

Αυτό το ΣΔΑ τι είναι?

Το ζητάνε για την έκδοση οικοδομικής άδειας?

Μου το ζητήσανε στην φάση αίτησης για ελεγκτή δόμησης...

Αν θέλετε πείτε μου λίγα πράγματα γι αυτό

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ το υπόδειγμα που έχει ανεβάσει ο συνάδελφος OLINAPAL.

 

Επίσης δες και εδώ.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εχω βγαλειτο σχεδιο αποβλητων γνωριζεις κανεις πως βγαινει ο προυπολογισμος ( το κοστος)?

 

οταν κανεις σύμβαση το υπολογιζουν αυτοί?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει βγάλει άκρη κανείς τι γίνεται τελικά με αυτό το περίφημο ΣΔΑ? Και που αναγράφεται ότι είναι απαραίτητο για κάθε νέα οικοδομική άδεια?Στο ΦΕΚ 251/2012 δεν αναφέρεται πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.