Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων


Recommended Posts

Με βάση το παρακάτω:

https://www.anakem.gr/συχνεσ-ερωτησεισ/συχνεσ-ερωτησεισ/

Για τον υπολογισμό των ποσοτήτων των αποβλήτων από κατεδάφιση λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία για την επιφάνεια κατεδάφισης.

Για τον υπολογισμό χρησιμοποιείται ο ακόλουθος τύπος:

DW=ED * rdw

Όπου:

DW: Ποσότητα αποβλήτων κατεδαφίσεων [tn]
ED: επιφάνεια κατεδάφισης [m2]
rdw: Ειδική Παραγωγή αποβλήτων για κατεδαφίσεις [tn/m2]

έχεις DW = 75 X 1,13 = 84,75 τόνοι.

Αν το νούμερο σου φαίνεται υπερβολικό καλύτερα έλα σε επαφή με την εταιρία διαχείρισης ώστε να σου προτείνουν κάποια λύση.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι υπερβολικό, έχω μιλήσει με την εταιρεία και μου είπαν ότι το 1,13 είναι για 2ωροφη συμβατικης κατασκευής οικοδομή βάσει έρευνας του ΕΜΠ..

Γι' αυτό το άλλαξα..

 

ΥΓ: Η σχέση κυβικού με τόνο στα οικοδομικά υλικά, γενικά ποια είναι?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

http://teekerk.gr/attachments/article/790/Enimerotiko_Simioma.pdf

Σελ 4 +5 εκεί τα εξηγεί κάπως καλύτερα και αν κάνω χρήση του τύπου για κατεδάφιση βγάζω περίπου 57 τόνους αρκετά πιο χαμηλότερα. Αν αφορά 2όροφο μείωσε στο μισό για την περίπτωσή σου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, θα μπορούσε να με πληροφορήσει κάποιος συνάδελφος πως πληρωνέται η εγγυητική επιστολή? Γίνεται μέσω τραπέζης ή πρέπει να πάω στην εφορία? Έκανα αίτηση για ελεγκτή δόμησης πρώτου ελέγχου σε νέα οικοδομή και την ακυρώσανε. Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

θα μπεις στο site του ΤΠΔ (tpd.gr) και θα βρεις ποιες εφορίες έχουν παράρτημα του ταμείου παρακαταθηκών (αν θυμάμαι είναι στο  tab παρακαταθήκες).  Εγώ είχα πάει στη ΔΟΥ Κηφισιάς όπου σίγουρα έχει. Όμως πριν πας στη ΔΟΥ πάρε ένα τηλέφνο μήπως και χρειάζεται ραντεβού. Αν δεν πάει ο ιδιοκτήτης θα χρειαστείς εξουσιοδότηση και για ποσά πάνω απο 250€ χρειάζεται τραπεζική επιταγή στο όνομα του ταμείου παρακαταθηκών και δανείων

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμένα η εμπειρία μου με την ΑΝΑΚΕΜ ήταν ιδιαίτερα δυσάρεστη.

Σου αλλάζουν το ΣΔΑ, χωρίς να επικοινωνήσουν πρώτα μαζί σου ή έστω να σε ενημερώσουν ότι έκαναν αλλαγές στο email που το επισυνάπτουν, και έπειτα έχουν την απαίτηση να το στείλεις πίσω υπογεγραμμένο ως συντάκτης. Αν δε το ελέγξεις την πατάς. Μου έχει συμβεί παραπάνω από μία φορές οπότε το έχουν σύστημα.

Τις ποσότητες που δηλώνεις επαχρησιμοποιούμενες (πχ εκσκαφές για μπάζωμα) τις κάνουν αποκτώμενες, χωρίς καν να διαβάσουν την τεχνική έκθεση που τεκμηριώνεται και ούτε δέχονται χαμηλότερες ποσότητες απο αυτές του τύπου λόγω ιδιαιτεροτήτων της κατασκευής (πχ τοιχοποιία απο Ytong έχει χαμηλότερη πυκνότητα απο οπτοπλινθοδομή). Αν λέει έχεις λιγότερα μπάζα θα πρέπει μετά να το τεκμηριώσεις με τεχνική αιτιολογική έκθεση ή/και φωτογραφική αποτύπωση. Δουλειά που δε πρόκειται να πληρωθεί.

Οι ποσότητες που υπολογίζουν τις βασίζουν στην παρακάτω μελέτη:

https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/2021/02/Final-Report-3.1-CDW-management-20200826_final-GR_12.pdf (σελ 32)

Η εταιρία ανακύκλωσης θα πρέπει να συμπεριφέρεται ως συνεργάτης, και όχι ως ένας ακόμη ελεγκτής της δουλειάς μας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gousgounis said:

Εμένα η εμπειρία μου με την ΑΝΑΚΕΜ ήταν ιδιαίτερα δυσάρεστη.

Σου αλλάζουν το ΣΔΑ, χωρίς να επικοινωνήσουν πρώτα μαζί σου ή έστω να σε ενημερώσουν ότι έκαναν αλλαγές στο email που το επισυνάπτουν, και έπειτα έχουν την απαίτηση να το στείλεις πίσω υπογεγραμμένο ως συντάκτης. Αν δε το ελέγξεις την πατάς. Μου έχει συμβεί παραπάνω από μία φορές οπότε το έχουν σύστημα.

Τις ποσότητες που δηλώνεις επαχρησιμοποιούμενες (πχ εκσκαφές για μπάζωμα) τις κάνουν αποκτώμενες, χωρίς καν να διαβάσουν την τεχνική έκθεση που τεκμηριώνεται και ούτε δέχονται χαμηλότερες ποσότητες απο αυτές του τύπου λόγω ιδιαιτεροτήτων της κατασκευής (πχ τοιχοποιία απο Ytong έχει χαμηλότερη πυκνότητα απο οπτοπλινθοδομή). Αν λέει έχεις λιγότερα μπάζα θα πρέπει μετά να το τεκμηριώσεις με τεχνική αιτιολογική έκθεση ή/και φωτογραφική αποτύπωση. Δουλειά που δε πρόκειται να πληρωθεί.

Οι ποσότητες που υπολογίζουν τις βασίζουν στην παρακάτω μελέτη:

https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/2021/02/Final-Report-3.1-CDW-management-20200826_final-GR_12.pdf (σελ 32)

Η εταιρία ανακύκλωσης θα πρέπει να συμπεριφέρεται ως συνεργάτης, και όχι ως ένας ακόμη ελεγκτής της δουλειάς μας.

Δυστυχώς ο έλεγχος και οι διορθώσεις ΣΔΑ από τις εταιρείες ανακύκλωσης προβλέπεται από την τελευταία τροποποίηση του Ν  

Δηλ όχι απλά

Βάλανε το λύκο ...

Αλλά τον είπαν να τρώει και όσα θέλει 

Υ.γ  Επιπλέον όταν παραδώσεις τα μπάζα 

σου λένε ότι τα μισά περίπου δεν ανήκουν στον κωδικό που επέλεξες

και σου ανεβάζουν το κόστος

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.