Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συλλήψεις υπαλλήλου της πολεοδομίας Αττικής και ιδιώτη για δωροληψία


jbosdas

Recommended Posts

ΟΧΙ.

 

Υπάρχουν πάνω απο 145 γνωστές υποθέσεις υπαλλήλων πολεοδομίας με καταθέσεις >1εκ ευρώ που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν. Το μέγιστο γνωστό ποσό είναι 54 εκ Ευρώ.

Τα μικρά ποσά δεν αλλάζουν το αδίκημα αλλά την ποινή. Το δεν θα βρει κάτι επιλήψιμο είναι καταστρατήγηση της έννοιας της δικαιοσύνης.

 

Οι καθυστερήσεις οφείλονται σε συνδικαλιστές που δρουν μετά από πολιτικές παραγγελίες και συντεχνιακά. Η ΕΔΕ επισήμως δεν έχει δικαστική δικαιοδοσία ασχέτως και αν χρησιμοποιείται για να παρέμβει στο έργο της δικαιοσύνης. Τα πράγματα είναι απλά. Η ΕΔΕ διενεργείται αποκλειστικά από τον εισαγγελέα και δεν λαμβάνουν μέρος συνδικαλιστές και άλλοι υπάλληλοι. Εφαρμόζεται η νομοθεσία του αυτοφώρου και μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσης ο υπάλληλος βρίσκετε σε διαθεσιμότητα, με παγωμένους τραπεζικούς λογαριασμούς και πρόσβαση σε περιουσιακά στοιχεία μέχρι και 2ου βαθμού συγγένεια σε περίπτωση κοινών περιουσιακών στοιχείων. Αν ο υπάλληλος κριθεί ένοχος, απολύεται απο την υπηρεσία ενώ ταυτόχρονα χάνει πλήρως τα συνταξιοδοτικά του δικαιώματα. Προφανώς η ποινή φυλάκισης με αναστολή ή όχι αποτελεί θέμα ποινής και δικαστηρίων. Σε περίπτωση που ο υπάλληλος διαθέτει ταυτόχρονα επαγγελματικά διακαιώματα αυτά καταργούνται αυτομάτως.       

αυτοι οι 145 (τουλαχιστον) αν δεν αποδειξουν οτι κερδισαν το τζοκερ :mrgreen: , πρέπει να ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ (με bοld και κεφαλαια)...

 

Τα μικρά ποσά δεν αλλάζουν το αδίκημα αλλά την ποινή. Το δεν θα βρει κάτι επιλήψιμο είναι καταστρατήγηση της έννοιας της δικαιοσύνης.

 

Σωστή η 1η πρόταση. Λάθος (νομίζω) η 2η πρόταση. Απλά είναι έλλειψη τεκμηρίων...

 

να γίνω πιο συγκεκριμένος: ενας επίορκος, έστω ότι λαμβάνει κάθε μήνα το ποσό των 150ευρω. Με αυτό το μικρό αλλά πάντα βρώμικο ποσό,καταφέρνει και κάνει την ζωή του πιο άνετη χωρίς να αφήνει ίχνη.

Εδώ αν δεν γίνει καταγγελία απο τον ιδιώτη,πως θα αποκαλυφθεί αυτος;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστή η 1η πρόταση. Λάθος (νομίζω) η 2η πρόταση. Απλά είναι έλλειψη τεκμηρίων...

 

να γίνω πιο συγκεκριμένος: ενας επίορκος, έστω ότι λαμβάνει κάθε μήνα το ποσό των 150ευρω. Με αυτό το μικρό αλλά πάντα βρώμικο ποσό,καταφέρνει και κάνει την ζωή του πιο άνετη χωρίς να αφήνει ίχνη.

Εδώ αν δεν γίνει καταγγελία απο τον ιδιώτη,πως θα αποκαλυφθεί αυτος;;;

 

απο τον ποιοτικό έλεγχο που θα έπρεπε να διενεργείται απο τον προϊστάμενο. Συμβατική υποχρέωση. Αν ήταν σε ιδιωτική εταιρία θα έπαιρνε τα 150ε τον μήνα ή θα έλεγε αξίζει να χάσω τον μισθό μου για 150Ε?  

Link to comment
Share on other sites

...αρα λοιπόν προτείνετε (έμμεσους) ελέγχους στα περιουσιακά του στοιχεία....σωστά δεν κατάλαβα;;;

 

αυτή η μέθοδος έχει, κατά την γνώμη μου, 2 μειονεκτήματα:

α) εξαιρετικά αργή για τα ελληνικά δεδομένα

β) δεν θα βρεί κατι επιλήψιμο για τους επιορκους,οι οποίοι λαμβάνουν μικρά ποσά και απλά κάνουν πιο ανετη την καθημερινότητα τους

 

Συμφωνείτε;;;;

 

Λάθος κατάλαβες κατά την γνώμη μου.

 

Ο κ. Ροδόπουλος μιλάει για κράτος. Κράτος σημαίνει οργάνωση, δομές και θεσμούς. Η αίσθηση του κράτους προς τους πολίτες του, εκφράζεται μέσω των υπαλλήλων του που επανδρώνουν τις διάφορες κρατικές υπηρεσίες με τις οποίες ο πολίτης αναγκαστικά θα πρέπει να επικοινωνεί για τα ζητήματά του.

 

Αν η στελέχωση των κρατικών υπηρεσιών έγινε με λάθος τρόπο (όλοι γνωρίζουμε τι έγινε και φάγαμε τα σκ#τά στο τέλος) και με ακατάλληλους ανθρώπους, τότε ψάχνουμε για ήρωες που θα μας σώσουν με τις διάφορες καταγγελίες.

 

Οι καταγγελίες όμως θα έχουν νόημα όταν θα γίνονται για μια εξαίρεση από τον κανόνα ενός οργανωμένου κράτους.

 

Εδώ όμως δεν έχουμε τέτοιο πράμα. Δεν μπορεί κάποιος να καταγγείλει την ανυπαρξία κράτους.

 

Τι να πρώτο-καταγγείλει κανείς? Την κυρά Κατίνα που τρώει κεφτέδες εν ώρα υπηρεσίας παρέα με τις εικόνες της Παναγίας και μελών της οικογένειάς της στο γραφείο ή στον πίσω τοίχο? Τον κυρ Μήτσο που αν δεν του κάτσει καλά ο πρωινός καφές και δύο απανωτά τσιγάρα δεν μιλιέται την υπόλοιπη μέρα?

 

Όσο γι αυτούς που λαμβάνουν τα ''μικρο-ποσά'' (αυτό εξαρτάται από την κάθε περίπτωση βέβαια) για την βελτίωση της ''καθημερινότητάς'' τους, την ζημιά δεν την κάνει το μικρο-ποσό που παίρνουν αλλά η δυσλειτουργία που επιφέρουν στην υπηρεσία που προσελήφθησαν με τα διάφορα τεχνάσματα και τις προφάσεις που μετέρχονται προκειμένου να εξασφαλίσουν το μικρο-ποσό κάνοντας την καθημερινότητα των πολιτών κόλαση.

 

Τώρα για τις προτάσεις, δεν ξέρω τι θα κάνει ο κ. Ροδόπουλος, αυτές θα πρέπει να είναι απλές και γρήγορες.

α. Έλεγχος των όποιων τίτλων σπουδών έχουν για τις θέσεις που προσλήφθηκαν (συμβατότητα).

β. Μέτρημα των καθισμάτων που υπάρχουν στην κάθε δημόσια υπηρεσία. Αν οι καρέκλες είναι λιγότερες από τους υπαλλήλους, επι τόπου απόλυση των υπεραρίθμων πριν προλάβουν και συνασπισθούν και ζητάνε επίδομα ορθοστασίας μαζί με αυτό της έγκαιρης προσέλευσης που είχαν επιτύχει τελευταία. :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

απο τον ποιοτικό έλεγχο που θα έπρεπε να διενεργείται απο τον προϊστάμενο. Συμβατική υποχρέωση. Αν ήταν σε ιδιωτική εταιρία θα έπαιρνε τα 150ε τον μήνα ή θα έλεγε αξίζει να χάσω τον μισθό μου για 150Ε?  

και με ποια ακριβώς διαδικασία διενεργείται ο ποιοτικός έλεγχος;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατάλαβες κατά την γνώμη μου.

 

Ο κ. Ροδόπουλος μιλάει για κράτος. Κράτος σημαίνει οργάνωση, δομές και θεσμούς. Η αίσθηση του κράτους προς τους πολίτες του, εκφράζεται μέσω των υπαλλήλων του που επανδρώνουν τις διάφορες κρατικές υπηρεσίες με τις οποίες ο πολίτης αναγκαστικά θα πρέπει να επικοινωνεί για τα ζητήματά του.

 

Αν η στελέχωση των κρατικών υπηρεσιών έγινε με λάθος τρόπο (όλοι γνωρίζουμε τι έγινε και φάγαμε τα σκ#τά στο τέλος) και με ακατάλληλους ανθρώπους, τότε ψάχνουμε για ήρωες που θα μας σώσουν με τις διάφορες καταγγελίες.

 

Οι καταγγελίες όμως θα έχουν νόημα όταν θα γίνονται για μια εξαίρεση από τον κανόνα ενός οργανωμένου κράτους.

 

Εδώ όμως δεν έχουμε τέτοιο πράμα. Δεν μπορεί κάποιος να καταγγείλει την ανυπαρξία κράτους.

 

Τι να πρώτο-καταγγείλει κανείς? Την κυρά Κατίνα που τρώει κεφτέδες εν ώρα υπηρεσίας παρέα με τις εικόνες τις Παναγίας και μελών της οικογένειάς της στο γραφείο ή στον πίσω τοίχο? Τον κυρ Μήτσο που αν δεν του κάτσει καλά ο πρωινός καφές και δύο απανωτά τσιγάρα δεν μιλιέται την υπόλοιπη μέρα?

 

Όσο γι αυτούς που λαμβάνουν τα ''μικρο-ποσά'' (αυτό εξαρτάται από την κάθε περίπτωση βέβαια) για την βελτίωση της ''καθημερινότητάς'' τους, την ζημιά δεν την κάνει το μικρο-ποσό που παίρνουν αλλά η δυσλειτουργία που επιφέρουν στην υπηρεσία που προσελήφθησαν με τα διάφορα τεχνάσματα και τις προφάσεις που μετέρχονται προκειμένου να εξασφαλίσουν το μικρο-ποσό κάνοντας την καθημερινότητα των πολιτών κόλαση.

 

Τώρα για τις προτάσεις, δεν ξέρω τι θα κάνει ο κ. Ροδόπουλος, αυτές θα πρέπει να είναι απλές και γρήγορες.

α. Έλεγχος των όποιων τίτλων σπουδών έχουν για τις θέσεις που προσλήφθηκαν (συμβατότητα).

β. Μέτρημα των καθισμάτων που υπάρχουν στην κάθε δημόσια υπηρεσία. Αν οι καρέκλες είναι λιγότερες από τους υπαλλήλους, επι τόπου απόλυση των υπεραρίθμων πριν προλάβουν και συνασπισθούν και ζητάνε επίδομα ορθοστασίας μαζί με αυτό της έγκαιρης προσέλευσης που είχαν επιτύχει τελευταία. :shock:

...και εγω τρώω τοστ (οχι κεφτέδες) κ καπνίζω ( :sad: ) αλλα μόλις έρθει πολίτης να τον εξυπηρετήσω τα παρατάω, διότι πληρώνομαι  για να εξυπηρετώ τον πολίτη

 

....αυτοι που παίρνουν μικροποσά: α) καθυστερούν τον πολίτη χωρίς λόγο β) φτωχαίνουν τον πολίτη χωρίς λόγο...άρα πρέπει να φυγουν ΑΜΕΣΑ

 

...ο έλεγχος των πτυχίων αποκάλυψε αυτούς που ειχαν πλαστους τιτλους,αλλα δυστυχως καποιοι ειχαν ηδη προλαβει κ φυγει με συνταξη

Link to comment
Share on other sites

 

...και εγω τρώω τοστ (οχι κεφτέδες) κ καπνίζω ( :sad: ) αλλα μόλις έρθει πολίτης να τον εξυπηρετήσω τα παρατάω, διότι πληρώνομαι για να εξυπηρετώ τον πολίτη

 

....αυτοι που παίρνουν μικροποσά: α) καθυστερούν τον πολίτη χωρίς λόγο β) φτωχαίνουν τον πολίτη χωρίς λόγο...άρα πρέπει να φυγουν ΑΜΕΣΑ

 

...ο έλεγχος των πτυχίων αποκάλυψε αυτούς που ειχαν πλαστους τιτλους,αλλα δυστυχως καποιοι ειχαν ηδη προλαβει κ φυγει με συνταξη

 

μπορείς να μας πεις απο την εμπειρία σου αν σε έχρηζαν αξιολογητή τι ΜΟ θα έβαζες στους συναδέλφους σου με άριστα το 10? Αν δεν θες να απαντήσεις μην απαντήσεις. Αν όμως απαντήσεις προσπάθησε αν είναι δυνατόν να είσαι ακριβής.

 

 

και με ποια ακριβώς διαδικασία διενεργείται ο ποιοτικός έλεγχος;;;;

 

Είναι εξαιρετικά πολύπλοκος όπως είναι το σύστημα και η νομοθεσία. Πιθανότατα θα οδηγήσει σε μεγάλα σφάλματα. Ο έλεγχος μπορεί να διενεργηθεί από την στιγμή που η πολεοδομία είναι πλήρως ηλεκτρονική και ο πολίτης και ο μηχανικός δεν έρχεται σε επαφή με κανένα υπάλληλο. Υπήρχαν 2 κονδύλια για την ηλεκτρονική τους ανάπτυξη αλλά ξοδεύτηκαν αλλού...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μας πεις απο την εμπειρία σου αν σε έχρηζαν αξιολογητή τι ΜΟ θα έβαζες στους συναδέλφους σου με άριστα το 10? Αν δεν θες να απαντήσεις μην απαντήσεις. Αν όμως απαντήσεις προσπάθησε αν είναι δυνατόν να είσαι ακριβής.

 

 

 

Είναι εξαιρετικά πολύπλοκος όπως είναι το σύστημα και η νομοθεσία. Πιθανότατα θα οδηγήσει σε μεγάλα σφάλματα. Ο έλεγχος μπορεί να διενεργηθεί από την στιγμή που η πολεοδομία είναι πλήρως ηλεκτρονική και ο πολίτης και ο μηχανικός δεν έρχεται σε επαφή με κανένα υπάλληλο. Υπήρχαν 2 κονδύλια για την ηλεκτρονική τους ανάπτυξη αλλά ξοδεύτηκαν αλλού...

Υπάρχουν συνάδελφοι μου, τους οποίους θα τους βαθμολογούσα με βαθμό μεγαλύτερο του 7 κ συνάδελφοι μου με βαθμο μικρότερο του 2

 

Συνάδελφος μου έπαθε ατυχημα με το αμαξι του κ αφου βγήκε απο το νοσοκομείο μας ζητησε να του ανοιξουμε το pc του και το teamviewer για να μπορει να δουλεύει απο το σπίτι για να μην μείνουν πισω οι υποθεσεις που ειχε χρεωθει κ να μην επιβαρύνει με επιπλέον φόρτο εμας τους υπολοίπους (>7)

 

 

Σύνάδελφος μου, αρνείται να κάνει πολλά πράγματα τα οποία είναι εύκολο να πραγματοποιηθούν, με την δικαιολογια "αυτό δεν είναι εφικτό" τα οποία θα διευκόλυναν πολύ την λειτουργία της υπηρεσίας (<2)

και θα προσπαθουσα να φύγει τουλάχιστον απο την Υπηρεσία μου

 

 

και εγώ θέλω όλα να είναι ηλεκτρονικά....

 

να υπάρξει στην πράξη η κάρτα του πολίτη, κάτω απο την οποία θα "κρέμονται" όλα τα στοιχεία (περιουσιακά, φορολογικά κτλ) του κάθε πολίτη...

 

να κάνει την αίτηση του ηλεκτρονικά....

 

να μου δίνει εξουσιοδότηση να βλέπω τα απαραίτητα απο την κάρτα του...

 

και να του απαντάω ηλεκτρονικά με ψηφιακά υπογεγραμμένα έγγραφα

 

 

απο όλα όσα ανέφερα παραπάνω, τα μόνα που έχω πετύχει (και αφού έχω φάει κράξιμο) είναι: 

α) το αίτημα τους να το στέλνουν στο mail μου αντί για φαξ

β) να στελνω έγγραφα σκαναρισμένα ή ψηφιακά υπογεγραμμένα ('εχω ψηφιακή υπογραφή και πολύ το χαίρομαι :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: ), με το mail μου αντι για courier ή φαξ

Link to comment
Share on other sites

Θα δεχόσουν ο συνάδελφος που λέει "δεν είναι εφικτό" εφόσον του δοθεί σαφής εντολή εφαρμογής, αν δεν την τηρήσει να θεωρηθεί χαμηλής παραγωγικότητας να του/της δοθεί η δυνατότητα να υποβιβαστεί σε θέση μικρότερης ευθύνης με ταυτόχρονη μείωση μισθού ασχέτως τυπικών προσόντων? 

Link to comment
Share on other sites

Θα δεχόσουν ο συνάδελφος που λέει "δεν είναι εφικτό" εφόσον του δοθεί σαφής εντολή εφαρμογής, αν δεν την τηρήσει να θεωρηθεί χαμηλής παραγωγικότητας να του/της δοθεί η δυνατότητα να υποβιβαστεί σε θέση μικρότερης ευθύνης με ταυτόχρονη μείωση μισθού ασχέτως τυπικών προσόντων? 

 

Πριν απαντήσω, θα ήθελα να σας εξηγήσω λίγο την διαδικασία:

εφόσον δοθεί εντολή απο τον Προιστ/νο κάνε αυτό, ο υφιστάμενος το εκτελεί. Εαν διαφωνεί εκφράζει την διαφωνία του εγγράφως, αλλά το εκτελεί

 

Αυτο το ορίζει με σαφήνεια ο κώδικας ΔΥ!!!!!

 

Απαντώ στο ερώτημα σας, μονολεκτικά:

 

 

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.