Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή αναθεώρησης οικοδομικής αδείας (τροποποίηση μελέτης)


krank

Recommended Posts

καλησπέρα,

να ρωτήσω αν ξέρει κανείς σε γενικές γραμμές τη διαδικασία υπολογισμού αμοιβής αναθεώρησης σε ο.α.

Οι αλλαγές στα αρχιτεκτονικά για παράδειγμα είναι, οτι αυξάνεται η κάλυψη και ο όγκος και οτι το ενα απο τα δυο διαμέρισματα του πρώτου όροφου, σε διώροφη οικοδομή, ενοποιείται με το υποκείμενο κατάστημα πυλωτής..

Για να υποβάλω τον φάκελο της αναθεώρησης θα πρέπει να κόψω πρώτα την αμοιβή; ή να περιμένω τον ελεγκτή να μου καθορίσει ποσοστό τροποποίησης;

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω κατι συγκεκριμενο αλλα νομιζω οτι το καλυτερο ειναι να ρωτησεις τον φοροτεχνικο της πολεοδομιας σου τι θελει..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με την κατάθεση του φακέλου θα πρέπει να καταθέσεις την ελάχιστη αμοιβή.

 

Στηριζόμενος στη διατύπωση του ερωτήματος σου, θεωρώ ότι οι εργασίες της ισχύουσας άδειας δεν έχουν πραγματοποιηθεί και δεν τίθεται θέμα αναθεώρησης για αλλαγή διαρρύθμισης. Έτσι, μετά την κατάθεση και κατά τη διάρκεια των ελέγχων, οι ελέγχοντες θα σημειώνουν τα ποσοστά της τροποποίησης κάθε μελέτης που τροποποιείται. Το ποσοστό αυτό θα πολλαπλασιαστεί με τον προϋπολογισμό κάθε εργασίας, για να δώσει την αμοιβή μελέτης. Ο συμβατικός προϋπολογισμός θα προκύψει με τη γνωστή μέθοδο σαν να πρόκειται για νέα οικοδομή (οι συντελεστές λαμβάνονται βάσει των νέων δεδομένων του ΤΕΕ ακόμα κι αν η αρχική άδεια εκδόθηκε με τα παλαιά).

Από την στιγμή που αυξάνεται η κάλυψη και ο όγκος, τότε θα προκύψουν και φορολογικά (νομίζω με τη διαφορά παλαιού & νέου προϋπολογισμού) και λογικά και με την ίδια αντίληψη θα προκύψουν και κάποιες επιπρόσθετες μικρές αμοιβές επίβλεψης.

Σίγουρα για το τελικό κόστος της άδειας θα πρέπει να περιμένεις αρκετά, αν και μια προσέγγιση μπορεί κανείς να κάνει και μόνος του, εκτιμόντας τα ποσοστά των τροποποιήσεων.

Έτσι επιπρόσθετα, αναφέρω ότι στην περίπτωση αναθεώρησης για αλλαγή διαρρύθμισης τα παραπάνω δεν ισχύουν και γίνεται αναλυτικός προϋπολογισμός κατά τα γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση οτι αν η αναθεωρηση γίνει με άλλο μηχανικό το κόστος της δε διαφέρει και τόσο από αυτό της αρχικής αδείας

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή μπλέκει περισσότερο το θέμα. Αν η επίβλεψη δεν πληρώθηκε με την έκδοση της άδειας, τότε θα γίνει και αλλαγή επιβλέποντος οπότε δεν θα επιβαρυνθεί ο ιδιοκτήτης παραπάνω. Αν η επίβλεψη έχει πληρωθεί, δεν ξέρω τι γίνεται αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να ξαναπληρωθεί, οπότε όντως το κόστος θα πλησιάσει αυτό της αρχικής άδειας.

Αλήθεια, μπορεί άραγε να γίνει αλλαγή στον μελετητή και όχι στον επιβλέποντα; Π.χ. γίνεται αλλαγή μελέτης με νέο μηχανικό και ο επιβλεπων παραμένει ίδιος... Μαλλιά κουβάρια δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ίνφο! περιμένω τον έλεγχο, και ας ελπίσουμε να βγουν μέγαλα ποσοστά τροποποιήσης..μέρες που 'ναι..

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, μπορεί άραγε να γίνει αλλαγή στον μελετητή και όχι στον επιβλέποντα; Π.χ. γίνεται αλλαγή μελέτης με νέο μηχανικό και ο επιβλεπων παραμένει ίδιος... Μαλλιά κουβάρια δηλαδη...

 

Ναι , μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Πελάτης επιθυμεί να κάνει αναθεώρηση αδείας για εξαώροφη ιδιόκτητη οικοδομή και συγκεκριμένα θέλει να αφαιρέσει το υπόγειο που προβλέπονταν στην άδεια. Ταυτόχρονα θέλει να αλλάξει μελετητή και επιβλέποντα μηχανικό. Ποια η διαδικασία σε αυτή τη περίπτωση και ποιο το κόστος. Θα πρέπει να πληρωθούν εκ νέου οι συνολικές αμοιβές για τη νέα στατική μελέτη του νέου μελετητή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το κόστος της αναθεώρησης προκύπτει από το ποσοστό επί του συνολικού προϋπολογισμού της εξαόρωφης οικοδομής, που το ορίζουν οι ελεγκτές.

Στην περίπτωση σου όμως επειδή αλλάζει τελείως ο μελετητής έχω την εντύπωση πως τα στατικά θα πάνε με ποσοστό 100%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.