Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβή αναθεώρησης οικοδομικής αδείας (τροποποίηση μελέτης)


krank

Recommended Posts

Ξεθάβω και εγώ ένα παλιό θέμα που με καλύπτει.για να ρωτήσω κάτι που δεν γνωρίζω. Δεν είχα ξανακάνει ποτέ μελέτες σε αναθεώρηση αδείας οπότε και δεν ήξερα ακριβώς τι παίζει με τις αμοιβές, επομένως μία βοήθεια από εσάς θα είναι χρήσιμη και θα την εκτιμούσα δεόντως.

 

Πρόκειται για άδεια που βγήκε πριν 2-3 χρόνια για προσθήκη καθ ύψος γ ορόφου, όπου υπήρξαν κάποιες αλλαγές στα αρχιτεκτονικά και ζητήθηκαν νέες μελέτες σε όλα τα ημ, τις οποία και έκανα. 

Τις αρχικές μελέτες είχε κάνει άλλος μηχανικός ο οποίος έχει βγει στη σύνταξη και τώρα ανέλαβα εγώ και τα έκανα όλα από την αρχή.

 

Γενικά σε ότι άδεια έκανα μέχρι σήμερα για να υπολογίσω το ποσό που θα ζητήσω, χρησιμοποιούσα σε ένα βαθμό ως μπούσουλα τις παλιές νόμιμες και πατούσα πάνω σε αυτές, συνήθως κάνοντας κάποια έκπτωση. Αυτό με είχαν συμβουλέψει παιλότεροι μηχανικοί από την περίοδο που καταργήθηκαν οι νόμιμες και έτσι κινήθηκα.

 

Το ερώτημα μου είναι ότι τώρα που έκανα αναθεώρηση ως καινούριος μηχανικός και έχω ξανακάνει από την αρχή όλες τις μελέτες πώς πρέπει να κινηθώω; Από τη μία μου φαίνεται φυσιολογικό ότι εφόσον ο πελάτης έχει πληρώσει ήδη μία φορά τον πρώτο μηχανικό για την έκδοση αδείας να περιμένει να μην πληρώσει το ίδιο ποσό, σαν να είναι κανονική έκδοση αδείας από το μηδέν. Από την άλλη εγώ δούλεψα όλες τις μελέτες μου από το μηδέν εφόσον δεν έχω ξανασχοληθεί με τη συγκεκριμένη άδεια.

 

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Τι θα κάνατε εσείς; 

 

Συγνώμη για την άγνοια αλλά δεν μου έχει ξανατύχει..

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα εφάρμοζα αυτό που λες (νόμιμη + έκπτωση). Αν τώρα θεωρείς ότι η δουλειά του προηγούμενου μηχανικού σε γλίτωσε από κάποιον όγκο δουλειάς μπορείς να δώσεις μια κάπως μεγαλύτερη έκπτωση, αν όχι μένεις σε αυτή που θα έδινες.

Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτό που δεν γνωρίζω και δεν έχω καταλάβει ειναι αν η νόμιμη στη περίπτωση μου υπολογίζεται σαν αμοιβή για κανονική άδεια η υπάρχει πρόβλεψη για αναθεώρηση που βγάζει ούτως η άλλως μικρότερη νόμιμη αμοιβή;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η αμοιβή αναθεώρησης προκύπτει από ένα π/υ που είναι ποσοστό του γενικού π/υ ανάλογα με τις αλλαγές που έγιναν στην αρχική μελετη και το ορίζει ο ελεγκτής μηχανικός σε συνενόηση με τον μελετητή.

Αλλά στην περίπτωσή σου θελει κουβέντα με πελάτη, που έπρεπε να γίνει από την αρχή, και ελεγκτή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα!

για να βγαλω τα φορολογικα σε αδεια αναθεωρησης, το ποσοστο της αναθεωρησης καθε μελετης που μου εχει εγκρινει ο εκαστοτε μηχανικος της ΥΔΟΜ, ειναι πανω στον συνολικο προυπολογισμο η στο ποσοστο που αντιστοιχει στη μελετη αυτη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 23/6/2014 at 5:26 ΜΜ, Faethon11 said:

Συνήθως η αμοιβή αναθεώρησης προκύπτει από ένα π/υ που είναι ποσοστό του γενικού π/υ ανάλογα με τις αλλαγές που έγιναν στην αρχική μελετη και το ορίζει ο ελεγκτής μηχανικός σε συνενόηση με τον μελετητή.....

 

On 3/8/2015 at 5:31 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

στο ποσοστό που αντιστοιχεί στη μελέτη αυτή

Στις αμοιβές, για αναθεώρηση αδείας δόμησης που παραμένυν στα ίδια τ.μ., αλλά αλλάζει η εξωτερική σκάλα επομένως το διαγραμμα δομησης ( ετσι ηθελε αναθεωρηση ). Θα πάει με ποσοστό στις αρχικές αμοιβές μελετων Αρχιτεκτονικών, ή εχει σχεση με τον προυπολογισμο του εργου; Μου έλεγαν στην υδομ για ποσοστο επι του προυπολογισμου 5%ή 10%κ ως ελαχιστη αμοιβη. Δεν καταλαβαινω τι ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου λένε από την ΥΔΟΜ.

5% αλλά η ανάλογη αμοιβή. Η ελάχιστη έχει καταργηθεί...

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

5% ή 10% (και ποιος το καθοριζει αυτο;) επι του προυπολογισμου εργου που αντι για τα αρχιτεκτονικα που ειναι κανονικα 100% εγω θα βαλω 0,05 ή 0,10;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.