Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

συντελεστης δόμησης


Vikie

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω την εξης ερωτηση :

 

σε αγροτεμάχιο σε εκτός σχεδίου οικισμού, άρτιο και οικοδομήσιμο, μου ζητήθηκε να σημειώσω τον συντελεστή δόμησης.

Επειδη δεν το γνωρίζω, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ο γενικός συντελεστής δόμησης στα εκτός σχεδίου

(άρθρο 1 Π.Δ 1985) είναι 0.2 (και σ.κ 10%)

 

Μετά διαφοροποιούνται  με τα υπόλοιπα άρθρα του ανάλογα με τη χρήση 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

τα 4 στρ. χτιζουν 200 τμ

τα επομενα 4 στρ. 80 κλπ

 

εδιτ

απαντησε ηδη και ο φιλος ΚΑΝΑ

και

να προσθεσω οτι η απαντηση ειχε σχεση με την κατασκευη κατοικιας.

Για αλλες χρησεις  εχεις  αλλους συντελεστες

Επομενως αναλογα με την "υπο κατασκευη" χρηση θα δοσεις την βεβαιωση.[δξ πού την χρειαζεται και ποιός]

 

Αλλα, αν προκειται για απλη μεταβιβαση, εσυ  αναφερεις οτι ειναι  αρτιο και οικοδομησιμο.

Δεν εισαι υποχρεωμενη να αναπτυξεις ολο το Δ 270

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω την εξης ερωτηση :

 

σε αγροτεμάχιο σε εκτός σχεδίου οικισμού, άρτιο και οικοδομήσιμο, μου ζητήθηκε να σημειώσω τον συντελεστή δόμησης.

Επειδη δεν το γνωρίζω, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

 

Στα πολύ σωστά που αναφέρουν οι εκλεκτοί συνομιλητές παραπάνω, να ρωτήσω με τη σειρά μου από ποιον σου ζητήθηκε να σημειώσεις ?

Εκπόνησες εσύ το τοπογραφικό;

Είναι δουλειά άλλου;

Μήπως σε έβαλαν σε παλιό τοπογραφικό να συντάξεις νέο υπόμνημα λόγω αλλαγής όρων δόμησης και να βάλεις υπογραφή?

Μεγάλη προσοχή ειδικά αν είναι πρώτη σου δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε πολύ!

πρόκειται για τοπογραφικό αγροτεμαχίου προς πώληση...(εγώ το συνέταξα) και ο μεσίτης στον οποίο απευθύνθηκε ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε και αυτό το στοιχείο...θέλει λέει ένα πλήρες τοπογραφικό..

νομίζει πως αυτό θα χρησιμοποιηθεί αργότερα και για την έκδοση αδείας λες και η ενδεχόμενη μελλοντική οικοδομική άδεια θα βγει στο όνομα του ιδιοκτήτη και όχι του μελλοντικού αγοραστή..

αυτά..απλά εγω για να μην γκρινιάζουν και οι ιδιοκτήτες οι οποίοι κάνουν ότι τους λέει ο μεσίτης θα σημειώσω και τον σ.δ.

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό που συνέταξες δεν είχες βάλει όρους δόμησης?

Το ελάχιστο σε ένα υπόμνημα τοπογραφικού είναι, η δήλωση ν. 651/77, οι όροι δόμησης και η δήλωση ορίων του ιδιοκτήτη και η εξάρτηση του.

Σωστά στο ζητάνε. 

Επίσης ζητείται και από τον συμβολαιογράφο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνησω, εν μερει  με τον φιλο παυλο :smile:

 

δλδ θεωρω   δεν χρειαζονται ολα τα περι ορων δομησης  σε ενα  απλο τοπογραφικο μεταβιβασης

με το οποιο βεβαιωνεται οτι το γηπεδο με στοιχεια αβγδεα εμβαδου....τμ.

ειναι εκτος σχεδιου, αρτιο και οικοδομησιμο, δεν υπαρχει ν. 1337, ειναι δεν ειναι/ειναι σε ΝΑΤΟΥΡΑ, ΓΥΠ...

 

Σωστα συμπληρωσε ο διδονης για την αποσταση απο τη θαλασσα, διοτι αποτελει στοιχει απαραιτητο για τον υπολογισμο του αντικειμενικου.

 

Κι αν θελει καποιος να εχει πληρη αντιληψη του θεματος οφειλει να δει αυτο το εγγραφο, κατ' ευθειαν απο το Υπουργειο...

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7713

 

Αφου ομως,  ειπωθηκε οτι ο ιδιοκτητης  ζηταει πληρες/εξαρτημενο  τοπογραφικο [το επονομαζομενο  παλαιά "της αδειας"]

δυσκολευομαι να αντιληφθω τι "ακριβώς" θα περιγραψει σαν ορους δομησης,

μια και αυτο εξαρταται απο το "ειδος" του κτισματος  που θα ανοικοδομηθεί.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Πολλοί την ζητούν.

Άλλοι, αφήνουν τον ιδιοκτήτη να το δηλώσει,  διότι στις οδηγίες του εντύπου ααγης αναγράφεται ότι αυτό γίνεται με ευθύνη του δηλούντος χωρίς έλεγχο από τις αρχές.

Ανάλογα βεβαίως τις εφορίες. Κάποιες το δέχονται, άλλες όχι.

Προσωπικά πάντοτε αναγράφω την απόσταση από τη Θάλασσα προς διευκόλυνση του υπολογισμού αντικειμενικής αξίας.

 

Υ/Γ Δημήτρη στους όρους δόμησης μπορεί να υπάρχει μια γενική αναφορά στα αντίστοιχα άρθρα. Δηλαδή γενικοί όροι δόμησης.

Υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζονται οι όροι δόμησης σε περιπτώσεις ειδικά οικοπέδων σε οικισμούς, προκειμένου να εξαχθεί ο  συντελεστής δόμησης (ΣΑΟ), αν και σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις ζητάνε βεβαίωση από ΥΔΟΜ.

Προσωπικά, τοπογραφικό χωρίς όρους δόμησης δεν έχω δώσει ούτε για δικά μου ακίνητα. Πόσο μάλλον για πελάτες.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και έχω τους όρους δόμησης.., τις δηλώσεις και την απόσταση από τη θάλασσα..απλά δεν συνήθιζα και αναφέρω τον συντελεστή δόμησης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.