Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προτάσεις για media player για τηλεόραση


zio7

Recommended Posts

Επίσης γιατί λες ότι η ανάλυση του υπολογιστή είναι χειρότερη από την tv; Εξαρτάται από την VGA αλλά 1080hd εχουν όλα τα PC πλέον.

 

Για Kodi που το θέλεις HDMI καλώδιο μία χαρά σε βολευει αφού το Kodi μέχρι 1080hd παίζει έτσι κι αλλιώς.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Βασικά βλέπω ότι μέγιστη ανάλυση της οθόνης του λαπτοπ βγάζει 1366x768 ενώ της τηλεόρασης είναι 3840x2160... Άρα αν συνδέσω τον υπολογιστή μέσω hdmi θα βγάζει το max ανάλυσης του υπολογιστή. Τουλάχιστον αυτό διαβάζω σε διαφορά φόρουμ μπορεί να είναι και λάθος δεν ξέρω..

Το android box τι άλλο προσφέρει εκτός από το να εγκαταστήσει Kodi; Τώρα τα ψάχνω και είμαι στην αρχή :)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντομεταξυ συνέδεσα την tv μέσω hdmi με τον υπολογιστή... Οκ υποφερτό αλλα σε καμία περίπτωση δεν το απολαμβάνεις. Η οθόνη θέασης περιορίζεται σε ένα τετράγωνο πλαίσιο δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις τίποτα μόνο το ζουμ πιανει αλλα χάνω την κάτω σειρά των υποτιτλων

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις καλό PC με δυνατή VGA παίζεις και 4Κ. Τώρα με laptop που από ότι κατάλαβα είναι μέτριο σε hardware και μικρή οθόνη, μην περιμένεις πολλά.

 

Έχω που έχω desktop PC i5 3450, GeForce GTX 760 και 8 GB RAM, μία χαρά παίζω στην TV. Ουσιαστικά μέσω HDMI συνδέεται σαν δεύτερo monitor.

 

H TV μου είναι 1080hd και βλέπω μία χαρά ταινίες see 1080 και από Kodi (streaming) και από τον σκληρό.

 

Επίσης, μίασ και το ανέφερε συνάδελφος παραπάνω, στο kodi-exodus εγω δεν έχω βρει ταινία ή σειρά στα 4K. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να συνδέσω και ένα πιο δυνατό λαπτοπ με πολύ δυνατά χαρακτηριστικά για gaming only αλλα άμα είναι θέμα οθόνης μάλλον δεν θα μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω..

Στο exodus βρίσκω μόνο hd ταινίες η σειρές δεν μου έχει τύχει να δω 4Κ

Τέλος γνωρίζεις αν μπορώ να βρω σε γνωστές αλυσίδες καταστημάτων αυτά τα boxes που λέμε;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο skroutz.gr. Εγώ αγοράζω απευθείας από Κινα και παίρνω και τα ρίσκα μου...

 

Επίσης, αν το laptop έχει καλή VGA, δοκίμασε με το καλώδιο hdmi να το συνδέσεις στην TV χωρίς να είναι ενεργοποιημένη η οθόνη του laptop.

 

Πάντως για gaming και τέτοιες δουλειές καλύτερα ένας desktop με μία σεβαστή VGA.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Κάποια android box αναγράφουν 4Κ και κάποια όχι να προτιμήσω τα 4Κ η δεν παίζει ρόλο; Τι να κοιτάζω από τεχνικά χαρακτηριστικά γιατί βλέπω πολλά και δεν ξέρω τις διάφορες τους όπως φυσικά υπάρχει διαφορά και στην τιμή...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.