Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προτάσεις για media player για τηλεόραση


zio7

Recommended Posts

Εγώ χτύπησα πρόσφατα από το aliexpress με 45$ το km8 pro.

Για android 6 με S912, 2gb ram, 5Ghz wifi, gigabit ethernet και bluetooth, είναι τζάμπα.

 

Όσον αφορά το kodi 17 δεν σταμάτησε να υποστηρίζει amlogic, απλά βασίζεται περισσότερο στο api του android παρά σε custom κώδικα για τις συγκεκριμένες συσκευές. Σίγουρα οι κατασκευαστές θα αναγκαστούν να φτιάξουν updates αν κάποιες λειτουργίες του kodi δε λειτουργούν στις συσκευές τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια δύο εβδομάδες που το παρήγγειλα. Δεν έχει έρθει ακόμη.

Συνήθως απο κίνα κάνουν 3~4 εβδομάδες όμως επειδή λόγω της πρωτοχρονιάς τους ήταν κλειστά, λογικά θα αργήσει.

 

Απο γλώσσες, (γράφει multi-language στην περιγραφή) δεν πιστεύω να έχει θέμα. Android είναι, οπότε θα τα υποστηρίζει εγγενώς.

Link to comment
Share on other sites

Από Κίνα αν εξαιρέσεις τον χρόνο παραλαβής είναι αρκετά συμφέρουσα για αγορά. Να πω την αλήθεια δεν έχω πάρει τίποτα από Ίντερνετ ποσό μάλλον από Κίνα που ακούω διάφορους να μου λένε πρόσεχε μην περάσει τελωνείο και σε τσακίσουν. Τι να πω ρε γαμωτο αν δεν είχα αυτό το κόλλημα η έναν μπούσουλα θα μπορούσα να είχα βρει αυτό που θέλω άνετα.. Κοιτούσα μετά από amazon κτλ βλέπω το vorke z1 κάπου 30€ πάνω σε σχέση με Κίνα και ξενερώσω... Για Ελλάδα δεν υπάρχει καν

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα με αγορές από Κίνα και ελληνικά τελωνεία. Ενώ μέχρι τώρα στο απλό ταχυδρομείο δεν γίνονταν έλεγχοι και όλα περνάγανε χωρίς έλεγχο-δασμούς κλπ. (τελωνείο πέρναγαν μόνο τα courier), τελευταία γίνονται πολλοι έλεγχοι. Αυτό έχει σαν δεύτερη συνέπεια και τις μεγαλύτερες καθυστερήσεις.

 

Έχω αγοράσει πολλά πράγματα από Κίνα τα τελευταία χρόνια. Οι αγορές γίνονται σε $, κάτι που βόλευε ακόμα περισσότερο, όταν η ισοτιμία $ και € ήταν ευνοϊκή. Με απλό ταχυδρομείο ο τελωνιακός έλεγχος ήταν ανύπαρκτος, τόσο που φίλοι μου που ζουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες έκαναν τις αγορές τους, έβαζαν την διεύθυνση μου στην Ελλάδα, τα παραλάμβανα εγώ και όταν έρχονταν εδώ με άδειες κλπ. τα παραλάμβαναν.

 

Έχω ήδη μία παραγγελία της τάξης των 30$ από gearbest.com και την περιμένω. Να δούμε αν θα προκύψει κάποιο πρόβλημα, αν και το ποσό δεν είναι τόσο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε το χειρότερο ενδεχόμενο τι παραπάνω θα πληρώσεις πχ για 100€; Υπάρχει και η περίπτωση να τα χάσεις τελείως; Αν βάλεις απλό ταχυδρομείο, που αυτό θα κανεις γιατί αλλιώς θα πας τελωνείο στάνταρ, πως έρχεται το δέμα; Παρατημένο στην πόρτα με κίνδυνο να καταστραφεί η να το πάρει άλλος;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο είναι οι δασμοί, λογικά κάποιο ποσοστό επί της αξίας του αντικειμένου. Το δέμα  είτε στο φέρνει ο ταχυδρόμος υπογράφεις και το παίρνεις (αν είναι μικρό, κάνεις πολλές παραλαβές και σε ξέρουν κλπ), είτε, το πιο συνηθισμένο, σου έρχεται ειδοποιητήριο από το ταχυδρομείο και πας και το παραλαμβάνεις με την ταυτότητά σου.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος του εκτελωνιστή είναι 120€ (πλεον του φορου απο το τελωνειο). Στα ΕΛΤΑ αν θυμαμαι καλα χρεωνοσουν ενα μηδαμινο κοστος.

 

Παντα υπάρχει η περιπτωση της απωλειας αλλα αποσο γνωρίζω στην Ελλαδα το ποσοστο ειναι μικρό.

 

Αναλογα με το μεγεθος. Μικρα πακετα παραδιδονται απο τον ταχυδρομο. Αν δεν σε βρει σου αφηνει σημειωμα. Καμια φορα ομως (ΚΑΚΩΣ) μπορει και να στο αφησει.

Για τα υπολοιπα μεγεθη σου ερχεται εξαρχης ειδοποιηση για παραλαβη απο το αντιστοιχο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει tracking number θεωρείται συστημένο και δε στο παραδίδουν χωρίς υπογραφή.

 

Ο εκτελωνισμός στα απλά δέματα (απλά και registered δηλαδή όλα πλην DHL, UPS τις οποίες τις αποφεύγουμε πάση θυσία) αν γίνει, γίνεται στα ΕΛΤΑ και ορίζουν αυτοί ένα ποσό χωρίς τέλη εκτελωνιστή, τέλη αποθήκευσης κτλ που χρεώνουν οι άλλοι δύο.

Συνήθως βάζουν περίπου 20% επι της αναγραφόμενης αξίας.

Γι' αυτό και οι κινέζοι πάντα δηλώνουν αξία κάτω απο 30$ γιατί αυτά δεν εκτελωνίζονται. Βέβαια ο υπάλληλος μπορεί να κρίνει διαφορετική αξία και να χρεώσει άλλο ποσό.

 

Μέχρι τώρα δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο σε δέμα απο Κίνα παρά μόνο σε μία παραγγελία απο Αμερική.

Το ποσό που είναι να πληρώσεις στο γράφουν στο ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.