Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός στο δημόσιο με σύμβαση ορισμένου χρόνου


onyx

Recommended Posts

καλησπέρα,

 

βγήκαν τα αποτελέσματα απο μια προκύρηξη που είχα κάνει τα χαρτιά μου για μία θέση στο δημόσιο 8μηνης διάρκειας με σύμβαση ορισμένου χρόνου

 

επειδή μέχρι στιγμής έκανα συμβάσεις έργου, γνωρίζει κανείς το καθεστώς των συμβάσεων απο μισθολογικής άποψης?

 

χρειάζεται να κάνω και πάλι έναρξη στην εφορία?

 

δικαιούμαι άδειες, κατι που δεν ίσχυε στις συμβάσεις έργου ή ταμείο ανεργείας μετά τη λήξη κλπ?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καμμια εναρξη εφοριας-μισθος σαν μονιμος -ταμειο ανεργιας κανονικα οχι αφου οι μηχανικοι δεν εγγραφονται στον ΟΑΕΔ (καλου κακου τραβα στον ΟΑΕΔ και πες οτι εισαι μισθωτος στο δημοσιο και ρωτα αν δικαιουσαι οταν θα φυγεις .Επισης ρωτα τη Δ/νση οικονομικου που θα σε πληρωνει αν σου κρατα ποσο για ανεργια;; ) -για αδειες δες τον Υπαλληλικο κωδικα

 

ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ
Άρθρο 48
Δικαίωμα κανονικής άδειας
1. Οι δημόσιοι υπάλληλοι δικαιούνται κανονική άδεια
με αποδοχές δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους. Η
άδεια που δικαιούνται να λάβουν οι υπάλληλοι ορίζεται
σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας και δεν
μπορεί να υπερβεί συνολικά τον αριθμό των ημερών
κανονικής άδειας που δικαιούνται με τη συμπλήρωση
ενός (1) έτους δημόσιας πραγματικής υπηρεσίας.
 

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

ταμείο δικαιούσαι μετά από απόλυση από μισθωτή σχέση εργασίας εφ'όσον δεν έχεις ανοιχτά βιβλία. Μία 8μηνη σύμβαση μόνο δεν αρκεί για να βγεις ταμείο. Θα δικαιούσαι όμως το βοήθημα τρίμηνης παραμονής στα μητρώα ανέργων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

βγήκαν τα αποτελέσματα απο μια προκύρηξη που είχα κάνει τα χαρτιά μου για μία θέση στο δημόσιο 8μηνης διάρκειας με σύμβαση ορισμένου χρόνου

 

επειδή μέχρι στιγμής έκανα συμβάσεις έργου, γνωρίζει κανείς το καθεστώς των συμβάσεων απο μισθολογικής άποψης?

 

χρειάζεται να κάνω και πάλι έναρξη στην εφορία?

 

δικαιούμαι άδειες, κατι που δεν ίσχυε στις συμβάσεις έργου ή ταμείο ανεργείας μετά τη λήξη κλπ?

 

ευχαριστώ πολύ

Συγχαρητήρια λοιπόν.

Δικαιούσαι κανονικά επιδομα ανεργίας με το πέρας του 8μηνου, το θέμα είναι τι ποσό και για πόσο χρονικό διάστημα. Εξαρτάται απο την προϋπηρεσία σου τα 2-3 τελευταια χρονια.

Ακριβείς προϋποθέσεις εδω: http://www.oaed.gr/anergoi

Ως μισθωτός θα λαμβανεις ενα καθαρό μισθό και από τον μικτό σου θα πληρώνονται ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ και ΦΜΥ - υποθέτω πως θα απασχοληθείς ως Μηχανικός.

Δικαιούσαι δώρο καλοκαιριού, Χριστουγέννων και Πάσχα.

1.66 μέρες άδειας ανά μηνα.

Μισθολογικά ως Μηχανικος ΠΕ ο κατώτερος καθαρός μισθός ειναι περί τα 755€ σημερα.

Ανάλογα με τις 3ετιες που εχεις μεχρι και το 2012, αυξάνεται ο μισθός κατα ~90€ μικτά ανά 3ετία.

Υπερωρίες και διαφορα επιδόματα κανονικα δικαιούσαι, αλλα δε τα δίνουν συνήθως σε 8μηνιτες, εκτός απο εξαιρετικές περιπτώσεις.

Στις καινούριες συμβάσεις νομίζω υπαρχει θεμα ασυμβίβαστου, δηλαδή δε μπορεις να απασχολείσαι πουθενά αλλού εκτός απο τη συγκεκριμένη 8μηνη εργασια, πιθανόν ούτε να εχεις ανοιχτά βιβλία.

 

Αυτές ειναι οι δικές μου θεσεις μετα απο καποια 8μηνα σε δημόσιες υπηρεσίες και ΔΕΚΟ.

Αν θες κατι ακομα, μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Οι άνεργοι μηχανικοί γράφονται κανονικά στον ΟΑΕΔ εδώ και μερικά χρόνια:

http://prev.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=605&Itemid=560&lang=el

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/GRAFEIO_TYPOY/TEXNOGRAFHMA_2013/TEXNOGRAFHMA_467/TEXNO467_5.pdf

 

Για να πάρεις όμως επίδομα ανεργίας θα πρέπει να πληρούνται οι προϋποθέσεις (βλ. post #5).

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια λοιπόν.

Δικαιούσαι κανονικά επιδομα ανεργίας με το πέρας του 8μηνου, το θέμα είναι τι ποσό και για πόσο χρονικό διάστημα. Εξαρτάται απο την προϋπηρεσία σου τα 2-3 τελευταια χρονια.

Ακριβείς προϋποθέσεις εδω: http://www.oaed.gr/anergoi

Ως μισθωτός θα λαμβανεις ενα καθαρό μισθό και από τον μικτό σου θα πληρώνονται ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ και ΦΜΥ - υποθέτω πως θα απασχοληθείς ως Μηχανικός.

Δικαιούσαι δώρο καλοκαιριού, Χριστουγέννων και Πάσχα.

1.66 μέρες άδειας ανά μηνα.

Μισθολογικά ως Μηχανικος ΠΕ ο κατώτερος καθαρός μισθός ειναι περί τα 755€ σημερα.

Ανάλογα με τις 3ετιες που εχεις μεχρι και το 2012, αυξάνεται ο μισθός κατα ~90€ μικτά ανά 3ετία.

Υπερωρίες και διαφορα επιδόματα κανονικα δικαιούσαι, αλλα δε τα δίνουν συνήθως σε 8μηνιτες, εκτός απο εξαιρετικές περιπτώσεις.

Στις καινούριες συμβάσεις νομίζω υπαρχει θεμα ασυμβίβαστου, δηλαδή δε μπορεις να απασχολείσαι πουθενά αλλού εκτός απο τη συγκεκριμένη 8μηνη εργασια, πιθανόν ούτε να εχεις ανοιχτά βιβλία.

 

Αυτές ειναι οι δικές μου θεσεις μετα απο καποια 8μηνα σε δημόσιες υπηρεσίες και ΔΕΚΟ.

Αν θες κατι ακομα, μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Ευχαριστώ πολύ. Τι εννοείς τριετές? Μόνο ως ελεύθερος επαγγελματιας έχω ασχοληθεί και με συμβάσεις έργου, έχω 9 χρόνια στο ΤΕΕ αλλά έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία πριν κάποιους μήνες

 

Μεταπτυχιακά μετράνε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τι εννοείς τριετές? Μόνο ως ελεύθερος επαγγελματιας έχω ασχοληθεί και με συμβάσεις έργου, έχω 9 χρόνια στο ΤΕΕ αλλά έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία πριν κάποιους μήνες

Μεταπτυχιακά μετράνε?

Εννοώ τριετίες από την ημερομηνία εγγραφής σου στο ΤΣΜΕΔΕ έως και το 2012.

Αναλόγως των τριετιών, αυξάνονται και οι απολαβές.

Συνεπώς, λογικά εχεις 3 τριετίες.

 

Δυστυχώς, δε μετράνε ούτε μεταπτυχιακά, ούτε διδακτορικά, ούτε ξένες γλωσσες σε ό,τι έχει να κάνει με το μισθό σε οκτάμηνες συμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τριετίες από την ημερομηνία εγγραφής σου στο ΤΣΜΕΔΕ έως και το 2012.

Αναλόγως των τριετιών, αυξάνονται και οι απολαβές.

Συνεπώς, λογικά εχεις 3 τριετίες.

 

Δυστυχώς, δε μετράνε ούτε μεταπτυχιακά, ούτε διδακτορικά, ούτε ξένες γλωσσες σε ό,τι έχει να κάνει με το μισθό σε οκτάμηνες συμβάσεις.

 

Σίγουρα μετράνε τριετές?

 

Πήγα σήμερα και μου έλεγαν για ασφαλιστική κλάση. Δυστυχώς εγώ με τη πρόσφατη ρύθμιση την κατέβασα στην πρώτη κλάση για να πληρώνω λιγότερο. Ξέρει κανείς τι ακριβώς ισχύει τελικά? Τριετές ή ασφαλιστική κλάση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.