Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανικός στο δημόσιο με σύμβαση ορισμένου χρόνου


onyx

Recommended Posts

Μέχρι και πριν ένα εξάμηνο, ίσχυαν οι τριετίες (έχω συγκρίνει τα εκκαθαριστικά των μισθών με πολλούς -κατά καιρώ- συναδέλφους, άσε που το αναφέρει και η σύμβαση πάνω).

Αν άλλαξε κάτι πολύ πρόσφατα, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Με έχουν πάρει με 8μηνο στην ΔΕΗ. Επειδή το έχω ξαναπάθει πήρα χθες ανάλυση αποδοχών για να δω τις εισφορές μην δεν βάζουν ΙΚΑ.

Και ΙΚΑ δεν βλέπω. Συγκεκριμένα έχει κρατήσεις για ΟΑΕΔ, Φ.Μ.Υ και Μηχανικοί με Επαγγ. Κίνδυνο. Τίποτε άλλο.
Δεν θα έπρεπε να βάζουν κανονικά.Οχι τίποτα άλλο αλλά ο ΟΑΕΔ "βλέπει"  μόνο ένσημα απο ΙΚΑ για ταμείο.
Εχει δουλέψει κανείς και ξέρει τι γίνεται; Δεν πρέπει να μπαίνει και ΙΚΑ;

 

Επίσης στο θέμα αδειών. Εδώ με ενημέρωσαν οκ για το 1,66 το μήνα αλλά και ότι πρέπει ΚΑΘΕ μήνα να παίρνω την άδεια και ότι δεν μπορώ να την μαζέψω και να την πάρω όποτε θέλω. Δεν έχω βρει κάπου που να το λέει αυτό.Γνωρίζει κανείς αν ισχύει; Η σύμβαση μας δεν διέπεται απο το καθεστώς της ΔΕΗ αλλά απο ότι ισχύει για τις συμβάσεις κανονικά.

 

Τριετίες μέχρι το 2012 μπαίνουν. Μετά δεν τις μετράνε .

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την άδεια, εξ όσων γνωρίζω σίγουρα δεν ισχύει. Θα πρέπει να στο αποδείξουν αυτό.

 

Τώρα, αναφορικά με το ΙΚΑ επειδή πάνε και 2-3 χρόνια από την τελευταία ΣΟΧ, θα πρέπει να το ψάξω, αλλά και πάλι ενδέχεται να έχουν αλλάξει πράγματα και καταστάσεις από τότε. Σε κάθε περίπτωση, θα βρω μια μηνιαία εκκαθάριση μισθοδοσίας και θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Με έχουν πάρει με 8μηνο στην ΔΕΗ. Επειδή το έχω ξαναπάθει πήρα χθες ανάλυση αποδοχών για να δω τις εισφορές μην δεν βάζουν ΙΚΑ.

Και ΙΚΑ δεν βλέπω. Συγκεκριμένα έχει κρατήσεις για ΟΑΕΔ, Φ.Μ.Υ και Μηχανικοί με Επαγγ. Κίνδυνο. Τίποτε άλλο.

Δεν θα έπρεπε να βάζουν κανονικά.Οχι τίποτα άλλο αλλά ο ΟΑΕΔ "βλέπει"  μόνο ένσημα απο ΙΚΑ για ταμείο.

Εχει δουλέψει κανείς και ξέρει τι γίνεται; Δεν πρέπει να μπαίνει και ΙΚΑ;

 

Επίσης στο θέμα αδειών. Εδώ με ενημέρωσαν οκ για το 1,66 το μήνα αλλά και ότι πρέπει ΚΑΘΕ μήνα να παίρνω την άδεια και ότι δεν μπορώ να την μαζέψω και να την πάρω όποτε θέλω. Δεν έχω βρει κάπου που να το λέει αυτό.Γνωρίζει κανείς αν ισχύει; Η σύμβαση μας δεν διέπεται απο το καθεστώς της ΔΕΗ αλλά απο ότι ισχύει για τις συμβάσεις κανονικά.

 

Τριετίες μέχρι το 2012 μπαίνουν. Μετά δεν τις μετράνε .

 

Αν δεν κάνω λάθος, το "ΙΚΑ" που αναφέρεις πληρωνόταν για την περίπτωση ασθενείας, ήτοι ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ, κάτι που πληρώνεται στον ΕΦΚΑ (ΙΚΑ) από το 20% των εισφορών σου. Δες και συνημμένη εγκύκλιο για επί μέρους ποσοστά, ως προς το "πακέτο" στο οποίο σε έχουν συμπεριλάβει ως Μηχανικό.

 

Για τις άδειες, δεν ισχύει αυτό που σου λένε. Διαφορετικά, θα έπρεπε να παίρνεις και τη μία ημέρα & το 0,66 (κάποιες ωρίτσες...) άλλης ημέρας κάθε μήνα. Ζήτα την σχετική εγκύκλιο αν επιμείνουν, δεν ισχύει κάτι τέτοιο, συνηθίζουν να το λένε προφορικά, αλλά δεν ισχύει.

 

Για αυτό είσαι σίγουρος;

Ω5Ζ2465ΧΠΙ-Ω7Ν.pdf

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το περίεργο Ghostrider. Τα λες πολύ σωστά για την παροχή ασθένειας σε χρήμα (βγάζαμε κατ' εξαίρεση και εκείνο το βιβλιάριο υγείας, σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρουμε αναρρωτική), ωστόσο στην μηνιαία εκκαθάριση (την οποία υποθέτω ότι έχει μπροστά του ο συνάδελφος και μέσω αυτής ενημερώθηκε και ενημέρωσε ότι δεν βλέπει ΙΚΑ), θα έπρεπε να αναγράφονται πλήρως και αναλυτικά όλες οι επιμέρους κρατήσεις υπέρ ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το περίεργο Ghostrider. Τα λες πολύ σωστά για την παροχή ασθένειας σε χρήμα (βγάζαμε κατ' εξαίρεση και εκείνο το βιβλιάριο υγείας, σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρουμε αναρρωτική), ωστόσο στην μηνιαία εκκαθάριση (την οποία υποθέτω ότι έχει μπροστά του ο συνάδελφος και μέσω αυτής ενημερώθηκε και ενημέρωσε ότι δεν βλέπει ΙΚΑ), θα έπρεπε να αναγράφονται πλήρως και αναλυτικά όλες οι επιμέρους κρατήσεις υπέρ ΕΦΚΑ.

Συμφωνώ, αλλά αν ανοίξεις την εγκύκλιο που ανέβασα πριν, θα δεις πως είναι πολλές οι κατηγορίες των κρατήσεων για να αναγράφονται όλες - σε παρόμοιες περιπτώσεις που έχω δει, αναγράφεται μόνο το γενικό 20% προς ΕΦΚΑ & το ποσοστό του ΟΑΕΔ. Σε κάθε περίπτωση, έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός πάλι. Δεν το αναφέρει ξεκάθαρα, αλλά σαν ασθένεια σε χρήμα. Σε κάθε περίπτωση, λογικά θα μπορέσει να το δει (σε κάνα δίμηνο, αν υποθέσουμε ότι ξεκίνησε πρόσφατα) στην πλατφόρμα του ΙΚΑ νομίζω.

 

@streetas : Πες μας κάτι : κατά την αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ που συμπλήρωσε και έστειλε το λογιστήριο της υπηρεσίας, σου ζήτησαν και το ΑΜΑ του ΙΚΑ;

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Ναι από Αθήνα μου ζήτησαν τον αριθμό ΙΚΑ.απλά στο ενημερωτικό που πήρα δεν γράφει τίποτα παρά αυτά που είπα.θα πάρω τηλέφωνο στα κεντρικά από Τετάρτη.

Το 14 για το ότι η σύμβαση που υπέγραψα δεν διέπεται από το καταστατικό της ΔΕΗ.

 

Σε οκτάμηνο Δήμου που ήμουν πριν τα έγραφε όλα αναλυτικά.εισφορές εργοδοτη,ασφαλισμένου κλπ

post-11364-0-57722900-1518884747_thumb.jpg

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Αν σου ζήτησαν ΑΜΑ, είσαι οκ.

 

Ναι, πολλές συμβάσεις είναι γραμμένες στο πόδι, συμβαίνει συχνά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.