Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργειακοί επιθεωρητές: ανακοίνωση για τα ηλεκτρονικά παράβολα εγγραφής στο μητρώο


Engineer

Recommended Posts

Ανακοίνωση Μητρώου Ενεργειακών Επιθεωρητών:

 

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με το άρθρο 58, παρ.3 «Μεταβατικές διατάξεις» του ν.4409/2016 (Α'136), «Μέχρι την έκδοση κοινής απόφασης της παραγράφου 6 του άρθρου 54, για την εγγραφή στα μητρώα των Ενεργειακών Επιθεωρητών και τη διαχείριση αυτών καταβάλλεται από τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές εφάπαξ παράβολο (50) ευρώ και ετησίως εκατό (100) ευρώ. Τα ποσά αυτά εισπράττονται από τις Δ Ο Υ μέσω της Εφαρμογής Ηλεκτρονικού Παραβόλου (e-Παράβολο)».

 

Κατόπιν τούτου, εφόσον επιθυμείτε να ανανεώσετε την εγγραφή σας στο Μητρώο των Ενεργειακών Επιθεωρητών, θα πρέπει να πληρώσετε Ηλεκτρονικό Παράβολο (e-Παράβολο) αξίας 100 Ευρώ μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων.

 

Μετά την ολοκλήρωση της πληρωμής του ηλεκτρονικού παραβόλου, θα πρέπει να το αναρτήσετε και στο πεδίο «Διπλότυπα Είσπραξης» στην προσωπική σας καρτέλα που τηρείται στο πληροφοριακό σύστημα www.buildingcert.gr. Η υποβολή διπλοτύπου είσπραξης είτε για την ανανέωση της εγγραφής στο Μητρώο των ΕΕ, είτε για την εγγραφή σε αυτό δεν γίνεται αποδεκτή από τα Τμήματα Επιθεώρησης Ενέργειας Βορείου και Νοτίου Ελλάδος.

 

Πηγή: http://www.b2green.gr/el/post/37601/

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Αυτά μέχρι πότε πρέπει να τα δώσουμε?

 

Εγώ τα έστειλα σήμερα, αλλά ακόμη (όπως ήταν αναμενόμενο) ζητάει βεβαίωση επαρκούς παρακολούθησης. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατι΄δημοσιεύτηκε αυτό τώρα?

Είναι για τους νέους που θα γίνουν χωρίς εξετάσεις ?

Εμείς που είμαστε μόνιμοι τα πληρώνουμε με το χρόνο ως έχει εδώ και καιρό

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει και εγώ, τι είναι αυτό. Εγώ ήμουν/είμαι ακόμα; (θα δούμε) προσωρινός και είχα στείλει ότι χαρτιά ήταν να στείλω με την τότε εγγραφή. Το σύστημα συνεχίζει να δουλεύει για μένα, οπότε μάλλον είναι για όσους πρώτη φορά γράφονται στο μητρώο. Υποθέτω αν είναι κάτι για όσους ήδη κάνουμε επιθεωρήσεις, θα μας βγει ανακοίνωση στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργειακές επιθεωρήσεις μπορούν να κάνουν όσοι ήταν ενεργειακοί επιθεωρητές στις 29.07.2016, ημέρα δημοσίευσης του Ν.4409/2016.

 

Αυτοί λοιπόν που ήταν επιθεωρητές την 29.07.2016, είναι ταμειακό ενήμεροι μέχρι μία ημερομηνία. Διαφορετική για τον κάθε έναν.

π.χ. εγώ είμαι ως τις 27.08.2016.

Θα πρέπει λοιπόν να πληρώσω τα 100€ για να συνεχίσω να είμαι ενήμερος.

Είναι το σύστημα όπως λειτουργούσα παλιά. Είμαστε σε διαδικασία μεταβατικών διατάξεων.

 

Για το αν μπορεί να γίνει κάποιος ΣΗΜΕΡΑ επιθεωρητής εφόσον πληροί τις προϋποθέσεις που ίσχυαν προ δημοσίευσης του 4409, δεν γνωρίζω. Θεωρώ πως ναι αλλά δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...

Για να γίνει κάποιος Ενεργειακός Επιθεωρητής τι χρειάζεται? Έχω διαβάσει αρκετά αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου και οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.

Το σίγουρο είναι οτι καταργήθηκαν οι εξετάσεις. Τα σεμινάρια? Είναι υποχρεωτικά για να γίνει κάποιος Ε.Ε? Η αναγγελία που αναφέρεται στο άρθρο που γίνεται? Στο site του Μητρώου δεν βρήκα κάτι.

Υπάρχει κάποια δεύσμευση για το αν μπορώ να γίνω Κτιρίων, Θέρμανσης ή Κλιματισμού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Τα 100 ευρώ είναι για κάθε κατηγορία, δηλαδή κάποιος που έχει και θέρμανση-κλιματισμό πρέπει να σκάσει 300ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.