Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Χάνεται" από τις κατασκευές το 44% των νέων μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Εσύ τα κάνεις κουλουβάχαρτα που στην εφορία σου βάζεις το 37% των εισφορών. Για εφορία μιλάμε. Όχι το σύνολο τι σου παίρνει το κράτος. Γιατί το 37% δεν το αποφεύγεις ή το κράτος θα το πάρει ή η ING ή δεν ξέρω εγώ ποιος. Τέλός π΄ντως..τα ίδια λέμε. Εσείς το λέτε ποσοστό επί εισοδήμματος που πάει στο κράτος. Οκ παραδίνομαι...!! Τόσο είναι 70%.

 

Εννοείται ότι έχεις και άλλα 10χιλ μαύρα + ακόμη με αυτά που συζητάμε αλλιώς δεν βγάινεις. 

 

Και εγώ ρωτάω, αυτό σε ενοχλεί ή ότι λόγω έλλειψης τζίρου οι τιμές έχουν πέσει στον πάτο...σε δημόσια, άδειες, αυθαίρετα, ενεργειακά ?

 

Πες ότι ο φόρος πάει από 70% στο 30%. Με τον τρόπου που πάει το πράγμα οι αμοιβές θα φτάσουν...στα δημόσια η έκπτωση 70%, στα αυθαίρετα 300 η τακτοποίηση, η άδεια 1000ρικο μαξ κτλ....Αυτό πω το αντιμετωπίζεις ?! Βγάινεις με το ντουφέκι να κυνηγάς τους τζαμπατζίδες? Γιατί στον φόρο έχω λύση. Σε αυτό δεν έχω.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι μένει στη τσέπη σου από αυτά που σου κρατάει το κράτος είτε είναι εφορία είτε ταμεία είτε δεν ξέρω τι.. Και δεν στα παίρνει κάποιος ιδιώτης, το κράτος στα παίρνει.. Τι σου μένει μετράει.

Οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση.. Το έχουμε αναλύσει και αλλού..

Επίσης υπάρχει κόσμος που αμείβεται με σταθερό μισθό. Αυτοί χάσανε ή δεν χάσανε αφού τους τρελένεις σε φόρους, εισφορές κτλ? Μήπως πρέπει να ζητήσουν αύξηση από τον εργοδότη που επίσης βρίσκεται ζημιωμένος?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε  nik   δεν  θα  εδινες  37 %  του  εισοδήματος  σου  στην ιδιωτικη  εταιρεια

για  ασφαλιστικες  εισφορες   ,  στα  κρατη  που  δινεις  ποσοστο  του  εισοδήματος 

για  ασφαλιστικες  καλυψεις  εχεις  ανταποδοτικοτητα  95 %   εδώ  πρεπει  να  ξαναβαλεις 

το  χερι  στην  τσεπη  και  να  ξαναπληρωσεις   για  θεματα  υγειας  παιδειας   ειδάλλως 

ειτε  θα  πεθανεις  ειτε  θα  μεινεις  αγραμματος και  δουλικος  στις  θεωριες  συνομωσίας .\

οσο  για  το  τερατούργημα  κατρουγκαλου   εχω  να  σου  πω  το  εξης  ακομα  και  τα 

μεγαλα  δικηγορικα  γραφεια    δουλευουν  πια  100 %  μαυρα  καταμαυρα 

τα  εσοδα  του  κρατους  θα  μειωθουν κατα πολύ    και θα  χρειαστεί  νέο  ασφαλιστικο

εντος  2019-20  ,  μαζι  με  αυτό  μειωνεται  και  η  φορολογητεα  υλη  και  θα  αναζητηθουν 

νεοι  φοροι   δηλαδή  φαυλος  κυκλος  .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αναμένω κούρεμα καταθέσεων.Μακάρι να βγώ ψεύτης, αλλά θα είναι ταφόπλακα για την πραγματική οικονομία σε συνδυασμό με τα capital

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αναμένω κούρεμα καταθέσεων.Μακάρι να βγώ ψεύτης, αλλά θα είναι ταφόπλακα για την πραγματική οικονομία σε συνδυασμό με τα capital

Αργησαν συνάδελφε! Το λίπος φαγώθηκε και οτι δεν φαγώθηκε είναι σε στρώματα και εξωτερικό...

 

 

Το θέμα είναι τι μένει στη τσέπη σου από αυτά που σου κρατάει το κράτος είτε είναι εφορία είτε ταμεία είτε δεν ξέρω τι.. Και δεν στα παίρνει κάποιος ιδιώτης, το κράτος στα παίρνει.. Τι σου μένει μετράει.

Οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση.. Το έχουμε αναλύσει και αλλού..

Επίσης υπάρχει κόσμος που αμείβεται με σταθερό μισθό. Αυτοί χάσανε ή δεν χάσανε αφού τους τρελένεις σε φόρους, εισφορές κτλ? Μήπως πρέπει να ζητήσουν αύξηση από τον εργοδότη που επίσης βρίσκεται ζημιωμένος?

Συμφωνώ απολύτως, το εχω πει άλλωστε στην προηγούμενη σελίδα.

Και αυτό που είπε ο ικαρος, εχω φιλο και συνάδελφο μισθωτό ο οποιος μου ελεγε προτεινως οτι απο τοτε που μπήκε στην εταιρεία ο μισθός τους εχει αυξηθεί 1.000 σε μεικτά και σε καθαρά 150!!!

 

 

Εσύ τα κάνεις κουλουβάχαρτα που στην εφορία σου βάζεις το 37% των εισφορών. Για εφορία μιλάμε. Όχι το σύνολο τι σου παίρνει το κράτος. Γιατί το 37% δεν το αποφεύγεις ή το κράτος θα το πάρει ή η ING ή δεν ξέρω εγώ ποιος.

Συνάδελφε ο πρώτος που ανέφερα οτι για την κατάσταση που περιγράφει το περιοδικό φταίνε οι φόροι και οι κρατήσεις ήμουν εγώ. Αρα δεν μιλάμε για εφορία μονο. Μιλάμε για φόρους+κρατήσεις. Μιλάμε δλδ για το τι μένει στο παντελόνι!

 

Και στην τελική ρε παιδία μη το πάμε μακρυα. Απλα πράγματα. Προ κρισης εκανες τζιρο 50.000 είχε εξοδα γραφείου + ΤΣΜΕΔΕ + Φορους σύνολο 10-12.000 αρα καθαρα στο παντελόνι 38.0000 δλδ πάνω απο 3.000/μήνα.

Τωρα κάνεις τσιρο τα μισα (και αν) και δεν σου μενει ουτε 1.000 το μήνα!

Νιώθεις ή οχι οτι η μεγάλη σφαγή εγινε με τα χαρατσια?

και εξηγούμαι:

Στα 25.000 τζιρο -12.000 εξοδα με τα παλαια δεδομένα θα σου εμεναν 13.000 αρα 1100/μηνα.  Ποσό το οποίο οκ δεν εχει καμια σχεση με τα προηγούμενα νουμερα αλλά δεν παυει να είναι ενα αξιοπρεπες μηνιάτικο.

Η πραγματικότητα ομως λεει οτι 25.000-5.000εξοδα γραφείου (συμπιεσμένα μεχρι σκασμού)=20.000. -35% τσμεδε πας στα 14.000 -26%εφορια =10.360-650 τελος επιτηδευματος 9.710 - κατι εισφορες αλλυλεγγυης και κατι τετοια τελικό εισοδημα 9.500.Αρα 790/μήνα αξιοπρεπες δεν το λες...

 

Αν εισαι τυχερός και δεν σε πιάνουν αντικειμενικά κρητηρια....και χωρις να σου εχω αφαιρέσει αλλα χαρατσια στυλ ΕΝΦΙΑ και ξερω εγω τι αλλο....

 

Αρα το συμπέρασμα με μια πρόταση ειναι: Ναι εχει μειωθεί ο τζίρος, προφανώς αυτό είναι ενα πρόβλημα, αλλά με τέτοια φορολογία (+κρατήσεις+χαράτσια+++) δεν αξίζει πλέον να δουλευεις στην ελλάδα. Γιατί όσα και να τζιράρεις το τελικό ποσό που μένει στο παντελόνι, σε ποσοστο, είναι γελίο.

 

Για να καταλάβεις καλύτερα το παραπάνω συμπέρασμα θα μιλησω παλι με νούμερα: Παλαιά, οπως ανεφερα παραπάνω, εκανες εναν τζίρο 50.000 (τυπικό τζίρος ενος μικρομεσαιου τεχνικού γραφείου) και σου έμεναν 38.000. Ποσό αρκετά καλό, αλλά για να το τζιράρει ενα τεχνικό γραφείο - ατομική επιχείρηση θα έπρεπε να δουλειει σαν το σκυλί.Δεν βγαίναν και χαλαρα αυτά τα χρήματα.

Αν δεχτούμε τον συλλογισμό σου, οτι δλδ φταίει ο μειωμένος τζίρος, για να βγάλεις το ίδιο μηνιάτικο (καθαρά) σήμερα, θα πρέπει να τζιράρεις 80-90.000 τον χρόνο (μην ειναι και περισσότερα).

Εστω οτι αυτό είναι εφικτό (που δεν είναι).Εισαι τυχερός, εχεις μπλεχτεί σε διαπλεκόμενα, παίρνεις κάθε χρόνο την Μελέτη και κατασκευή 2 ξενοδοχείων 800 κλινών ξερω εγώ κάπως ως εκ θαυματος τζιράρεις 90.000! Πιστεύεις οτι συμφέρει (είναι δλδ αποδοτικό) να τζιράρεις 90 χιλιάρια για να σου μείνουν στο τέλος 35? Ο κόπος σου ανταμείβεται? Γιατί για να τζιράρει μια ατομική επιχείρηση αυτό το ποσο θα πρέπει να δουλεύεις 7μερες την βδομάδα και να πάιξεις και ράτζο στο γραφείο για να μην χάνεις χρόνο στο πήγενε έλα...

 

Υ.Γ. Τιμές πλέον ΦΠΑ! :P

Link to comment
Share on other sites

Καμία χώρα του δυτικού, πρώην ανατολικού, Ασιατικού κλπ κόσμου δεν έχει υποστεί σε περίοδο ειρήνης πτώση του ΑΕΠ>6% για διάστημα μεγαλύτερο απο 24 μήνες. Στην Ελλάδα η πτώση δεν οφείλεται στον πόλεμο των ξένων, κατά 95% αλλά στο γεγονός οτι το ΑΕΠ της χώρας ήταν πλασματικό απο το 2001 διότι βασίζονταν στο δανεισμό τόσο των ιδιωτών όσο και του κράτους. Καμία χώρα με απαιτήσεις πληρωμών ομολόγων 5ετίας 162 δις ευρώ (2002-2007) δεν αναλαμβάνει Ολυμπιακούς αγώνες. Καμία χώρα δεν αποκρύπτει στοιχεία ωστε οι μελέτες τελικού κόστους των ολυμπιακών αγώνων να μην θεωρούνται αξιόπιστες. Οι "εκτιμήσεις" της Τροικας μιλάνε για +35 δις ή 10 φορές παραπάνω απο τον προϋπολογισμό.

 

Κάποια στελέχη της Task Force μπροστά μου είπαν στον υπουργό γιατί κάνατε Ολυμπιακούς αγώνες τέτοιου κόστους απο την στιγμή που η οικονομία σας ήταν 1 βήμα πριν την χρεωκοπία? Ο υπουργός δεν απάντησε και έφυγε. Επειδή δεν μασάω τα λόγια μου τους είπα οτι στην ελληνική φεουδαρχία κάτι τέτοιο είναι λογικό. Όταν γνωρίζεις την αναπόφευκτη καταστροφή διασώζεις αυτούς που επιθυμείς να συνεχίσουν το παιχνίδι. Το υπουργείο οικονομικών, οι θεσμικοί επενδυτές, οι τραπεζίτες, το μεγάλο κεφάλαιο γνώριζε άπω το 2002 ότι το πρόβλημα ήταν τεράστιο. Δεν γνώριζαν αν θα συνέβαινε το 2008 ή το 2009 (ασχέτως της κρίσης στις ΗΠΑ).      

 

Η Ελλάδα σήμερα πληρώνει μέσω της πτώσης του ΑΕΠ τα εγκλήματα 200 ετών μονοκοπανιά. Το ΑΕΠ θα συνεχίζει να πέφτει σε πραγματική αξία. Η Ελλάδα θα σταθεροποιηθεί στα 120-130 δις Ευρώ διότι αυτό είναι το πραγματικό της ΑΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Καμία χώρα του δυτικού, πρώην ανατολικού, Ασιατικού κλπ κόσμου δεν έχει υποστεί σε περίοδο ειρήνης πτώση του ΑΕΠ>6% για διάστημα μεγαλύτερο απο 24 μήνες. Στην Ελλάδα η πτώση δεν οφείλεται στον πόλεμο των ξένων, κατά 95% αλλά στο γεγονός οτι το ΑΕΠ της χώρας ήταν πλασματικό απο το 2001 διότι βασίζονταν στο δανεισμό τόσο των ιδιωτών όσο και του κράτους.

 

To άθροισμα δημόσιου και ιδιωτικού δανεισμού σε εθνικό επίπεδο σε καμία περίπτωση δεν κινήθηκε πάνω από τον Ευρωπαϊκό μέσο όρο (ακόμη και το 2008-09), κυρίως διότι ο ιδιωτικός δανεισμός ήταν εξαιρετικά χαμηλός. Η έκρηξη της στεγαστικής πίστης μεταξύ 2001-2008 απλώς αφήνει στην κοινωνία μία λανθασμένη αίσθηση βασιζόμενη σε επιφανειακή προσέγγιση.

 

 

 

Η Ελλάδα σήμερα πληρώνει μέσω της πτώσης του ΑΕΠ τα εγκλήματα 200 ετών μονοκοπανιά. Το ΑΕΠ θα συνεχίζει να πέφτει σε πραγματική αξία. Η Ελλάδα θα σταθεροποιηθεί στα 120-130 δις Ευρώ διότι αυτό είναι το πραγματικό της ΑΕΠ.

 

Με κάθε σεβασμό, πως προκύπτουν τα 120-130δις, τι είναι το 'πραγματικό ΑΕΠ' και τι η ΄πραγματική αξία' ; 

 

Κατά τα άλλα, σύμφωνοι απολύτως για τα περί τοπικής φεουδαρχίας κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικοί μιλάνε για απόλυτα νούμερα σε σχέση με τον Μέσο όρο. Σε σχέση με τον αριθμό κατοίκων μιλάμε για πολύ πάνω από τον μέσο όρο. Ο δανεισμός της γενικής κυβέρνησης για να καλύψει τα ελλειματα δίνετε στο διάγραμμα. Ο δανεισμός για το 2008-2015 θα ήταν 317 δις για να καλύψει αποκλειστικά λήξεις ομολόγων. 

 

Αν εφαρμόσουμε το μηδενικό έλλειμμα, την αποπληρωμή δανείων προς το ΔΝΤ, δανείων προς τους Ευρπαικούς μηχανισμούς (με ελάχιστο επιτόκιο), δανείων των τραπεζών προς τον ELA και το αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο που συνεχίζετε, θα καταλήξουμε στα 120-130 δις εντός του 2020. Τα νούμερα θα τα βρεις στην τράπεζα της Ελλάδος. Απλή αριθμητική.   

post-25466-0-68289600-1472230001_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία διαφωνία πως το δημόσιο χρέος έχει διαλύσει την πορεία της οικονομίας όπως φαίνεται και στο συνημμένο από πάνω.

Παραταύτα, όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα, όπως ξανα-επισημαίνω για το προηγούμενο σχόλιο που διάβασα, η αίσθηση υπερχρέωσης δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.  

 

https://www.dropbox.com/s/b4d18znxj62uvgs/1.jpg?dl=0

 

 

Πολύ περισσότερο όσον αφορά μικρής κλίμακας έργα ( όχι μόνο ανεγέρσεις αλλά και ανακαινίσεις, ανακύκλωση οικιστικού αποθέματος, τουριστικές κλίνες κτλ) το χρέος των νοικοκυριών και επιχειρήσεων είναι από τα χαμηλότερα στην Ευρώπη, ασχέτως που η κρίση ρευστότητας καθιστά το μεγαλύτερο μέρος ανίκανο να το εξυπηρετεί ομαλά. 

 

https://www.dropbox.com/s/esjob16co1mb15h/2.png?dl=0

 

* Το Λονδίνο, ακόμα και το Βερολίνο, περνούν σαφώς εντονότερη 'φούσκα' η οποία και μάλλον θα σκάσει σύντομα (στο Λονδίνο έχει ήδη αρχίσει αλλά απορροφάται σιωπηλά με την υποτίμηση της στερλίνας, στη γερμανία με τη δημογραφική ενίσχυση μεταναστών-προσφύγων).

 

 

Για το χρέος τέλος , να επισημάνω πως ο ELA λανθασμένα αναφέρεται ως δάνειο προς επιστροφή, πόσω μάλλον πραγματικό χρήμα, αλλά αποτελεί λογιστική και έκτακτη, στήριξη ρευστότητας η οποία σε 'ομαλές' περιόδους αντικαθίσταται κεντρικά μέσω της ΕΚΤ (αέρας κανονικός Vs αέρα έκτακτου)

Τέλος, το εμπορικό ισοζύγιο αφορά ακριβώς αυτό : το εμπόριο αγαθών. Αν λάβουμε υπόψιν και τις υπηρεσίες (τουρισμός) το ισοζύγιο συναλλαγών είναι πλέον ισοσκελισμένο (από το 2013-14) κ οριακά θετικό.

 

 

Εν γένει, δεν υποστηρίζω ότι 'πάμε καλά', αλλά ομοίως έχει κουράσει η 'ντετερμινιστική μαυρίλα '. Χώρα η οποία εισοδεύει το 20% του ΑΕΠ της χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο η ίδια(τουρισμός ο οποίος ακουμπά άμεσα τις κατασκευές, σταδιακή συμμετοχή κατοικιών μέσω AirBnB κλπ) , με μία σχετική ηρεμία και αξιοπιστία προφανώς δε θα πέσει άλλο, αλλά θα εκτιναχθεί πολύ υψηλότερα από τα σημερινά επίπεδα. Αν θα κάνει έστω τα στοιχειώδη, είναι άλλη ιστορία....

 

PS. Πως ανεβαίνει φωτογραφία στο σχόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Στάθη .  

 

Χρήστο σε έχει φάει η θεωρία και οι Αγγλικούρες .

 

Αν αύριο μια πατριωτική φιλελεὐθερη κυβέρνηση , δώσει κίνητρα στους εφοπλιστές και φέρουν 1000 πλοία στην σημαία μας και τα γραφεία τους στον Πειραιά , αντί για το Σίτυ , πόσο θα πάει το ΑΕΠ μας με την μία ?

 

Οι πολίτες είμαστε ελάχιστα χρεωμένοι σε σχέση με τους Δυτικοευρωπαίους , για αυτό και αντέξαμε και μάλιστα μειώσαμε κατά 20 % το ιδιωτικό χρέος μέσα στην κρίση  . Στην Δυτική Ευρώπη σε ανάλογες διαδικασίες θα είχε αυτοκτονήσει ο μισός πληθυσμός σε 2-3 χρόνια .

 

Ολες οι στατιστικές για το ιδιωτικό χρέος το λένε αυτό . Ακόμα και τώρα έχουμε 200 δισ ιδιωτικό χρέος , που σε σχέση με το διαλυμένο ΑΕΠ μας των 180 δισ , είναι ΑΑΑ , όταν οι άλλες χώρες φτάνουν σε 200 % του ΑΕΠ τους και πλέον ιδιωτικό χρέος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.