Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταπτυχιακό σε άλλη σχολή


stefanidis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι 24 και ειμαι απόφοιτος του Πανεπιστημίου Πατρών του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών. Πριν λιγες μέρες τελείωσα και με το στρατό και τώρα θέλω να κάνω ενα μεταπτυχιακό. Ειχα κάνει αίτηση στο ΔΠΜΣ του ΕΜΠarrow-10x10.png "Δομοστατικός Σχεδιασμός και ανάλυση Κατασκευών" αλλα δεν έγινα αποδεκτός και η δευτερη εναλλακτική μου είναι το ΠΜΣ στο τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών. Θα ήθελα να αλλάξω λίγο γραμμη πλεύσης μιας και τα αντικείμενα του Πολιτικού Μηχανικού έχουν "πεθάνει" και το αντικείμενο του συγκεκριμένου προγράμματος είναι "Υπολογιστική και Πειραματική Μηχανική και Προηγμένα Υλικά" που δεν είναι εντελώς άσχετο με το πτυχίο μου.

 

Θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες για το πως πρέπει να συνεχίσω...

Edited by stefanidis
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα βάζοντας την ειδικότητα που έχεις στο προφίλ σου (δηλαδή Πολιτικός Μηχανικός) αντί του ιδιώτης που έχεις τώρα.

Καλό ξεκίνημα γενικα και μια γενική (προσωπική μου ) άποψη.

Αντί να αναζητάς μεταπτυχιακά αναζήτησε να αποκτήσεις εμπειρία στο επάγγελμα και στην ειδικότητα που κατ αρχήν έχεις. ή δες και για μεταπτυχιακά αλλά πρώτο σου ενδιαφέρον πρέπει να είναι να αρχίσεις και να αποκτήσεις εμπειρία της ειδικότητας σου... η οποία στην τελική έχει τεράστιο εύρος με ή άνευ μεταπτυχιακά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά που λέει ο Didonis και προσθέτω ότι εάν επιλέξεις να κάνεις μεταπτυχιακό βρες ένα που πραγματικά σε ενδιαφέρει και μην κοιτάς κάτι που απλά πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει να βρεις δουλειά. Κανείς δεν κοιτάει ούτε έξω ούτε μέσα το μεταπτυχιακό σου, θα κοιτάξει το βιογραφικό σου, ξεκάθαρα. Οπότε κάνε κάτι που εσύ θέλεις και που σαν γνώση θα βοηθήσει εσένα να καθιερωθείς στον τομέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς αυτο που με απασχολεί είναι πως η αγορά εργασίας στον κατασκευαστικό τομέα είναι σχεδόν μηδενική και σκέφτηκα οτι ενα μεταπτυχιακό σε καποιον διαφορετικο κλαδο οπως αυτο των μηχανολογων θα με βοηθησει να διευρυνω την "γκαμα" των επιλογων μου. Εχω στειλει παρα πολλα βιογραφικα σε τεχνικες εταιρειες και ζηταω πρακτικη ασκηση εστω και χωρις πληρωμη αλλα ακομα δεν εχω δει καποιο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Ούτε θα δεις με μεταπτυχιακό.. Αν για αυτό τον λόγο θέλεις να το κανείς είσαι πολύ λάθος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις μου προτείνετε να αποκτήσω εμπειρία με κάποια εργασια στο τομέα μου και το μεταπτυχιακο έρχεται σε δεύτερη μοίρα

Link to comment
Share on other sites

Απλώς αυτο που με απασχολεί είναι πως η αγορά εργασίας στον κατασκευαστικό τομέα είναι σχεδόν μηδενική και σκέφτηκα οτι ενα μεταπτυχιακό σε καποιον διαφορετικο κλαδο οπως αυτο των μηχανολογων θα με βοηθησει να διευρυνω την "γκαμα" των επιλογων μου. Εχω στειλει παρα πολλα βιογραφικα σε τεχνικες εταιρειες και ζηταω πρακτικη ασκηση εστω και χωρις πληρωμη αλλα ακομα δεν εχω δει καποιο αποτελεσμα

 

Αγαπητέ φίλε, προσωπικά θα σου συνιστούσα να διευρύνεις το επιστημονικό σου αντικείμενο μετακομίζοντας στους Μηχανολόγους.

 

Όσον αφορά το επίπεδο της διεύρυνσης, σαφώς η δυνατότερη - κατά τη γνώμη μου - λύση είναι αυτή των κατατακτηρίων εξετάσεων, οπότε και σε τρία χρόνια θα έχεις δύο διπλώματα μηχανικού και το μεγαλύτερο συνδυασμό δικαιωμάτων υπογραφής που μπορούν να προκύψουν από συνδυασμό δύο πτυχίων.

 

Αν τώρα, δεν θες να βρεθείς ξανά πίσω από έδρανα παρέα με 20χρονους μηχανολόγους και σκέφτεσαι ότι το μεταπτυχιακό είναι ένα σκαλοπάτι παραπάνω σε δυσκολία από το πτυχίο, τότε θα ήθελα να σε ενημερώσω, ότι σύμφωνα με τον κανονισμό σπουδών μπορείς να γίνεις δεκτός στο ΠΜΣ του ΤΜΑΜ για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής υπό ορισμένες προϋποθέσεις (βαθμός πτυχίου, βαθμοί μαθημάτων και δημοσιεύσεις). Αν πληρείς αυτά τα κριτήρια, τότε ίσως είναι η καλύτερη λύση.

 

Προσωπικά, όντας απόφοιτος του ίδιου τμήματος με εσένα, συνέχισα με μεταπτυχιακό στον κατασκευαστικό τομέα του ίδιου τμήματος και τώρα με διδακτορικό στους Μηχανολόγους.

 

Πάντως, μετά τους Π/Μ της Πάτρας, οι Μηχανολόγοι (και αεροναυπηγοί) θα σου φανούν σαφώς πιο εύκολη σχολή.

 

Φιλικά,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ότι αυτό που θέλουν οι εργοδότες είναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ και όχι πτυχία επι πτυχίων; Και που στην τελική γνωρίζεις ποιος τομέας εξειδίκευση έχει πέραση αν δεν έχεις επαφή με την αγορά εργασίας; Απλά από ανάγνωση της ύλης μαθημάτων; Μην πετάτε τα λεφτά τσάμπα.. Προσπάθησε να εξελιχθείς στον τομέα σου, στη συνέχεια βλέπεις τι περαιτέρω χρειάζεται και τι όχι. Τέλος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε πετάνε λεφτά, τα μεταπτυχιακά είναι τζάμπα, άσε που συμμετέχοντας στα ερευνητικά προγράμματα θα βγάλουν κιόλας.

Το να αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία με τον τρόπο που το λέγαμε κάποτε, σήμερα δεν ισχύει διότι δεν υπάρχουν δουλειές για κάποιον που βρίσκεται στο ξεκίνημα. Στο πανεπιστήμιο όμως μπορεί κάποιος να ξεκινήσει σαν προγραμματάκιας και σταδιακά να προσληφθεί στην εταιρεία που χρηματοδοτεί το πρόγραμμα. (και στην οποία δεν υπήρχε περίπτωση να τον δεχτούν με άλλο τρόπο, εκτός βύσματος)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμπειρία,εμπειρία ,εμπειρία ....όλα τα άλλα είναι λόγια να έχουμε να λέμε .Κανείς δεν ενδιαφέρετε για τα πτυχία σου ,μόνο για το αν μπορείς να του κάνεις τη δουλεία που θέλει.Τα πτυχία μόνο για το δημόσιο οπού οι πιθανότητες είναι μικρότερες απ ότι ειναι να πιάσεις το τζόκερ :smile:Προσωπικά σε όσες εταιρείες έδωσα συνέντευξη κάνεις δεν με ρώτησε πόσα μεταπτυχιακά έχω αλλά τι εμπειρία έχω και αν ξέρω να κάνω αυτό που θέλανε να κάνω.

Edited by hektor
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.