Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επισκευή οροφής κατοικίας - παλιό και μάλλον επικίνδυνο


 
JTB

Recommended Posts

ο γιατρός δεν θα αναφέρει καν το χάπι και επειδή η ο μάγος του χωριού τελείωσε στην ιατρική, χάπια και μαλακίες δεν έχει. Στις κατασκευές επειδή υπάρχουν περισσότεροι μάγοι του χωριού (βάζω και μηχανικούς μέσα) απο Μηχανικούς πέφτουν πολλά χάπια χωρίς συνταγή. :mrgreen: :mrgreen:

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι, διαβάζω με τεράστιο ενδιαφέρον αυτά που γράφετε. Η αλήθεια πιστεύω ότι είναι κάπου στη μέση.  Δηλαδή,

Σαφώς και θεωρώ πως έχω την ευθύνη ενός μηχανικού εφόσον ενημερώθηκα για τη κατάσταση. 

Σαφώς και ότι πράξω πρέπει να "ακουμπά" τους κανονισμούς και να "υπόσχεται" μια διάρκεια και μια ασφάλεια για τον κάτοικο.

Σαφώς και οι δουλειές αυτές ξεκινάνε με στόχο το εργολαβικό κέρδος... αλλά σε καμία περίπτωση - εκτός αν είσαι ανόητος - δεν θα βάλεις νερό στο κρασί σου όταν πρόκειται για ζωές και ασφάλεια κατασκευής!

 

Οσο για τους νόμους και τους κανόνες και  - ας μου επιτραπεί - τις ηθικολογίες στη δουλειά μας... Νομίζω ότι τα έχουμε ξεπεράσει προ πολλού ως κλάδος με την απαράδεκτη συμπεριφορά ετών. Θα εκτιμούσα λοιπόν ιδιαίτερα αν είμασταν όλοι συγκρατημένοι στη φιλοσοφική συζήτηση γιατί ΟΛΟΙ μας κι εγώ πρώτος αν θέλετε, δεν κάναμε τίποτε να βελτιώσουμε την εικόνα του κλάδου και του εαυτού μας, ούτε καν να αποβάλλουμε από το επάγγελμα κραυγαλέες αλλά και πιο καθημερινές περιπτώσεις.

Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο σε αυτό... Οι γνώμες όλων είναι άκρως σεβαστές από εμένα και ξέρω ότι όλοι προσφέρουμε εδώ καθαρά από "πατριωτισμό".

 

 

 

Θα σας πώ λοιπόν τί έκανα.... Το βρίσκω πρωτότυπο και αποτελεσματικό.... Επειδή ο ιδιοκτήτης είναι νέος άνθρωπος, τον πήρα τηλέφωνο και του είπα... 

 

ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ MICHANIKOS.GR,  ΠΑΤΑ ΣΤΑΤΙΚΆ, ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ...  ΚΟΙΤΑ!!! ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΛΕΜΕ!!! ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ!!!

 

Ο άνθρωπος άρχισε να αντιλαμβάνεται τη σοβαρότητα και κλείσαμε ένα ραντεβού, τουλάχιστον για να του εκθέσω κάποιες ήπιες εναλλακτικές... 

Για να γίνουν αυτά που συζητάμε εδώ περί καθαιρέσεων κλπ, δεν υπάρχουν λεφτά, ή έστω με έχει πείσει ότι δεν έχει τα λεφτά... Αλλά τουλάχιστον να μη πάμε στο άλλο άκρο! Σοβάς, στόκος και χρώμα .... και  "ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΓΙΩΡΓΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ"..... 

 

Πώς σας φαίνεται η ενέργεια αυτή;;; Είναι σαν να ακούς το ιατρικό συμβούλιο πριν σε εγχειρήσουν!

 

Πάντως επειδή είναι και καλός άνθρωπος, μου είπε να σας μεταφέρω και τις ευχαριστίες του για τη γνωμοδότησή σας η οποία είναι πολυτιμη!

 

Το ραντεβού θα γίνει άμεσα, οπότε πιθανώς να υπάρξει ενημέρωση! 

 

Ευχαριστώ κι εγώ όλους σας με τη σειρά μου... πάντα ανεκτίμητη η βοήθειά σας.

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αγαπητέ συνάδελφε, τις δουλειές δεν τις κάνουμε ως κλάδος, αλλά ο κάθε ένας χωριστά.  Και όσοι κάνουν τη δουλειά τους σωστά, εξ' αντικειμένου βελτιώνουν και την εικόνα του κλάδου. Δεν ισχύει το "όλοι μαζί τα ...κάναμε"  8-)

Link to comment
Share on other sites

 

Σαφώς και ότι πράξω πρέπει να "ακουμπά" τους κανονισμούς και να "υπόσχεται" μια διάρκεια και μια ασφάλεια για τον κάτοικο.

 

Αν αυτή η συζήτηση βοηθήσει στο να ληφθούν σωστές αποφάσεις και να γίνει μία σωστή επισκευή, με σύννομες διαδικασίες, θα είναι μεγάλη ικανοποίηση για όλους του συμμετέχοντες στην κουβέντα.

 

Εδώ και δεκαετίες, η έλειψη επαγγελματικών κανόνων και η παρείσφρηση κάθε είδους τυχιδιώκτη στον χώρο της κατασκευής, έχει κάνει να φαντάζει "κανονικό" οτιδήποτε δεν είναι απολύτως εγγληματικό, ενώ η σωστή και έντιμη εργασία φαντάζει ως τρελή ουτοπία...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη άνοιξε ένα καινούργιο νήμα διότι το θέμα είναι αρκετά πιο πολύπλοκο. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία σκέψη, πριν καταθέσω τα όπλα...

Εχει κανείς εκτίμηση για το πάχος της πλάκας; Υποθέτοντας πως έχω μία σειρά καθ' ύψος τούβλα, τί τελικά ψαχνό μένει από πάνω; 

Δηλαδή στο παρακάτω σχήμα τί διαστάσεις (πάχη) θα βάζατε; 

 

Συγκεκριμένα, αν πληρωθεί η εργασία του να βγάλω τα τούβλα, να μπορώ να αναδιαμορφώσω τη πλάκα και τις διαδοκίδες με επισκευαστικά και να γεμίσω με φελιζόλ.... Θα σας φαινόταν καλή κίνηση;

Θα έμενε πιστεύετε μια πλάκα ικανή για απλή βατότητα που θέλω στη ταράτσα; 

Σαν εργασία πιστεύετε ότι θα είναι ιδιαίτερα δύσκολη με πολλούς κραδασμούς κλπ και ίσως πολλές ζημιές;

 

 

post-19320-0-01850100-1472324699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία σκέψη, πριν καταθέσω τα όπλα...

Εχει κανείς εκτίμηση για το πάχος της πλάκας; Υποθέτοντας πως έχω μία σειρά καθ' ύψος τούβλα, τί τελικά ψαχνό μένει από πάνω; 

Δηλαδή στο παρακάτω σχήμα τί διαστάσεις (πάχη) θα βάζατε; 

 

Συγκεκριμένα, αν πληρωθεί η εργασία του να βγάλω τα τούβλα, να μπορώ να αναδιαμορφώσω τη πλάκα και τις διαδοκίδες με επισκευαστικά και να γεμίσω με φελιζόλ.... Θα σας φαινόταν καλή κίνηση;

Θα έμενε πιστεύετε μια πλάκα ικανή για απλή βατότητα που θέλω στη ταράτσα; 

Σαν εργασία πιστεύετε ότι θα είναι ιδιαίτερα δύσκολη με πολλούς κραδασμούς κλπ και ίσως πολλές ζημιές;

 

την μετράς με μια αρίδα τρυπώντας.

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως την εποχή κατασκεής και τους διαθέσιμους πόρους 5~10cm Μπορεί να είναι το πάχος, αλλά δεν σημαίνει ότι θα ισχύει σε κάθε σημείο.

Link to comment
Share on other sites

αναλόγως την εποχή κατασκεής και τους διαθέσιμους πόρους 5~10cm Μπορεί να είναι το πάχος, αλλά δεν σημαίνει ότι θα ισχύει σε κάθε σημείο.

 

Αν μιλάμε για 5εκ το ξεχνάω... Το 10εκ είναι μια χαρά φαντάζομαι... Η μόνη χρήση της ταράτσας θα είναι σκούπισμα και ξεβούλωμα υδρορροής.

 

Αυτή η διαδικασία που περιγράφεις, νομίζεις οτι είναι φθηνότερη από κσθαίρεση + ανακατασκευή;

 

Μη σου πώ ψέματα, δεν το έχω υπολογίσει... Νομίζω όμως ότι αν αρκεστούμε σε αναστολείς και επισκευαστικά και σε μεροκάματα, ίσως να έχει μια διαφορά... Αν τώρα βγάλω 2-3 σειρές τούβλα και η πλάκα είναι χειρότερη και από τις διαδοκίδες, πληρώνει τα 150 ευρώ για τα 2 άτομα που θα έχω και μην τον είδατε...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.