Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή οροφής κατοικίας - παλιό και μάλλον επικίνδυνο


 

Recommended Posts

Αν μιλάμε για 5εκ το ξεχνάω... Το 10εκ είναι μια χαρά φαντάζομαι... Η μόνη χρήση της ταράτσας θα είναι σκούπισμα και ξεβούλωμα υδρορροής.

 

 

 

 

για πόσα ακριβώς χρόνια θα του εγγυηθείς ότι θα μπορεί να ξεβουλώνει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω ιδέα... εντελώς τίμια μιλώντας... Αλλωστε όπως προείπα θα πρέπει να το δώ γυμνό και μετά να του πώ τί και αν θα μπορεί να κάνει κάτι με ασφάλεια...

 

*** Πάντα off the record... Εχω σκοπό να του συντάξω τεχνική έκθεση πλήρη και σαφή και να μου υπογράψει ότι έλαβε γνώση και ότι δεν εμπλέκομαι πέραν της αρχικής γνωμάτευσης. *** 

Μπας και το σώσω αν τυχον γίνει κάτι... είτε μείνει είτε το πουλήσει...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε να σου θυμίσω ότι έχεις και ένα κομμένο υποστύλωμα, οτιδήποτε κι αν σου υπογράψει όταν θα γίνει η στραβή παρέα θα αναλάβετε την ευθύνη. Δεν είναι αποδεκτό ένας μηχανικός να εμπλέκεται με τον οποιοδήποτε τρόπο σε τεχνικό έργο με κομμένο υποστύλωμα και να ασχολείται με επισκευαστικά και αναστολείς.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Η υπογραφη που θα αναζητήσεις, θα σε απαλλάξει από κάθε αστική αξίωση του ιδιοκτήτη και μόνο αυτου.

Link to comment
Share on other sites

θα υπογράψετε στην πράξη ένα παράνομο συμφωνητικό, θα λέτε δηλαδή: "αμφότεροι οι συμβαλλόμενοι γνωρίζουμε ότι αυτό που θα κάνουμε είναι λάθος και επικίνδυνο, παρ'ολα αυτά θα το κάνουμε γιατί δεν υπάρχουν τα χρήματα". Άποψη μου είναι ότι παράνομα συμφωνητικά δεν έχουν νομική ισχύ. Αρμοδιότερος να εκφράσει άποψη είναι ο φίλος μας ο Δημήτρης, κάπου εδώ θα τριγυρνάει  :mrgreen:

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Και άμα κινηθεί ο ιδιοκτήτης εναντίον του, τότε το δικαστήριο θα τον στείλει σπίτι του γιατί απλά.... μαζί τα κάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θα ήθελα να σας θυμίσω ότι τον συνάδελφο Αρχιτέκτονα που έκανε εργολαβικά τα χωρίσματα με ξηρή δόμηση στην Ricomex 

καταδικάστηκε γιατί δεν τους "κάρφωσε" ότι είχαν καταργήσει υποστυλώματα από την αρχική μελέτη.

Οι μελετητές και επιβλέποντες είχαν αποδημήσει από τον μάταιο αυτό κόσμο και τον βρήκαν βολικό οι δικαστές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήμουν σαφής μάλλον... Δεν θα υπέγραφα συμφωνητικό... Μια τεχνική έκθεση θα είναι, όπου δηλώνεται ρητώς ότι... "πέραν των αναγραφόμενων στο παρόν, ουδεμία εμπλοκή έχω σε παρούσα ή μελλοντική εργασία"....

 

Οσο για το "τον βρήκαν βολικό οι δικαστές"... αυτά φοβάμαι, γιατί δεν τους έχω καθόλου σε υπόληψη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να "φανείς" εσύ δεν καταλαβαίνω....

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις ο μηχανικός δεν υπογράφει τίποτα. Δείχνει τι πρέπει να γίνει και βάζει μάστορες να το κάνουν. Αν θες να φανείς τότε μπλέκει πολύ το πράγμα. Και αφού ο πελάτης σου δεν συνεργάζεται γιατί να το κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.