Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με αρχεία AutoCAD


JohnStefa

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα, έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.
Έχω AutoCAD και τόσα χρόνια το δουλεύω κανονικά. Ξαφνικά άρχισε να μην ανοίγει αρχεία ή να κολλάει την ώρα που τα φορτώνει ή να μην κάνει Save As κλπ…
…ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι?

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με…!  :cry:

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εγω δουλευω σε γνήσιο lt 2011 και άρχισε να μου το κανει και μενα.

το ιδιο μου ειπε και φίλος με σπασμενο.

δε μπορει να κρασσαραν ομαδικα, κατι εκανε η autodesk πιθανον ή κάποιο υποαρχειο "χτυπηθηκε" με καποιο update των win ή του αντιιικου

 

ψάξε στο google για λύσεις φίλος το έλυσε κάνοντάς το reset στις αρχικές ρυθμισεις (χάνεις το profile σου όμως και πρεπει να το ξαναστησεις αποτην αρχη το interface που σε βολευει).

"ψαξε στο google" λεω γιατι αναλογα με την έκδοση διαφερει η λύση, εγώ για το 11 LT πχ δε βρήκα ως τωρα πώς γινεται αυτο αυτοματα, σε νεοτερες εκδοσεις υπάρχει επιλογή απο τα προγραμματα->autodesk-> επαναφορα.

Για την ωρα μονο save και όχι save as, και rename τα αρχεια πριν τα ανοιξεις!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάντε απεγκατάσταση το dropbox και το πρόβλημα θα λυθεί...πιθανόν μετά απο κάποιο update ξεκίνησε το θέμα!..εμένα λύθηκε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίεργο συμβαίνει αυτό είναι σίγουρο.

Μου το έκανε και σε εμένα σε ένα PC (acad 12 – win7) και σε ένα
Laptop (Acad 9 -vista).

Στο άλλο PC δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Η ιδιαιτερότητα είναι ότι ξεκίνησε στο λαπ το Σάββατο και κατέβαζα καντήλια αλλα και Δευτέρα στο γραφείο μου έκανε τα ίδια κόλπα και το PC.

Το μοναδικό πρόβλημα που πρόλαβα να δω εγώ έχει να κάνει με το άνοιγμα του παραθύρου όταν πατάς το save as.

Πατάς την εντολή και δεν ανοίγει το παράθυρο που να το σώσεις. Το σκέτο save σε προϋφιστάμενο σχέδιο δουλεύει σωστά.

Πριν λίγο που είδα και την κουβέντα εδώ έκανα δοκιμή και σε αρχικό σχέδιο που δεν του είχε δοθεί ακόμα όνομα οπότε επιλέγοντας και το απλό save έπρεπε να ανοίξει το παράθυρο για να επιλέγεις τι όνομα και που θα το σώσει.

Τόμπολα… τα ίδια σαν το save as.

Και στο λαπ και στο pc δεν έγινε καμία αναβάθμιση λειτουργικού αυτές τις μέρες…

(το έγραψα αναλυτικά για να δούμε αν είναι στοχευόμενη η ημερομηνία)

 

(το θέμα μεταφέρθηκε από την ενότητα «Αρχιτεκτονικά» εδώ. Συνάδερφε JohnStefa βάλε ειδικότητα στο προφίλ σου παρακαλώ, βοηθά τον μεταξύ μας διάλογο)

 

 

edit

Μόλις είδα την τελευταία απάντηση και μου φάνηκε λογική. Θα το δοκιμάσω.

Το σκεπτόμουν κι εγώ διότι το save είχε πρόβλημα σαν υπαρξιακό λες και έψαχνε τι δίσκους να διαλέξει … άρα ποιοί θέλουν ντε και καλά να σώζουμε στα δικά τους… 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου παιδιά...
 

Ίσως όχι, τα αρχεία που δεν μου τα ανοίγει, και σε κάποιους άλλους υπολογιστές κάποιον γνωστών μου που τα δοκιμάσαμε δεν τα ανοίγει ούτε εκεί
ενώ τα δοκίμασα και σε ένα κατάστημα που είχαν κι εκεί autocad και εκεί τα άνοιξε κανονικά. Σε κάποιους άλλους πάλι που έχουν σπασμένα τα άνοιξε...
Τι μπορεί να γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω τώρα να κάνω απεγκατάσταση του dropbox...




Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κάντε απεγκατάσταση το dropbox και το πρόβλημα θα λυθεί..

 

Οκ.

Τσεκαρίστηκε και δούλεψε. Απεγκατάσταση drop box

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.