Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με αρχεία AutoCAD


JohnStefa

Recommended Posts

Έχω το Autocad 2004 architecture, προσπαθώ να το εγκαταστήσω σε Windows 7 64Bit και μου βγάζει το εξής μήνυμα σφάλματα σε πακέτα MSI,Καθε φορά και διαφορετικό κωδικό σφάλματος/ Πρίν με τα XP δέν είχα οποιοδήποτε θέμα.Ξέρει κάποιος , ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν δε μπορέσεις να το εγκαταστήσεις ούτε σε XP mode τότε δε γίνεται τίποτα.

 

Νομίζω πάντως πως σε win7 32bit με compatibility mode τρέχει κανονικά.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ AutoCAD 2005 σε όλα τα Windows μέχρι και στα 10άρια :)

Το κλειδί είναι να κάνεις troubleshoot compatibility και στον installer και στο πρόγραμμα. Πιο αναλυτικά, για τα Win7 64 κάνω τα εξής:

1. Δεξί κλικ στον installer (setup/ setup64.msi) και Troubleshoot compatibility --> Automatic settings --> Next.

2. Αφήνω το παράθυρο ανοιχτό χωρίς να κάνω Save settings for this program και ξεκινάω κανονικά την εγκατάσταση.

3. Κάποια στιγμή βγάζει μνμ NET Framework has stopped working. Κλείνω πρώτα το compatibility window και μετά το μνμ για το NET Framework.

4. Όταν τελειώσει η εγκατάσταση (κλικ στο Finish) πάω στο shortcut του προγράμματος (ή στο acad.exe στα Program Files (x86)) και με δεξί κλικ επιλέγω και εδώ Troubleshoot compatibility, αποδέχομαι τα default settings, κλέινω και τα warnings που βγάζει και δουλεύει κανονικά.

 

Για τα 10άρια πρώτα κάνω εγκατάσταση του dotnetfx και του update του και μετά πάλι η ίδια διαδικασία. Εάν δεν κάνω εγώ την εγκατάσταση και αντ' αυτού κατεβάσω τα αρχεία του dotnetfx από το internet μέσα από το setup, βγάζει μνμ "There was a problem sending the command to this program". 

Αν δεν κάνω Troubleshoot compatibility πριν τρέξω το πρόγραμμα για πρώτη φορά, ζητάει μερικά dll (ac1st16.dll, acdb16.dll, acGe16.dll).

Επίσης, μετά την εγκατάσταση στα Win10 ψάχνει για drivers στο Drve1 folder (π.χ. wopengl8.hdi). Αντιγράφεις τον φάκελο Drv και του αλλάζεις όνομα σε Drve1 και είναι εντάξει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Όταν ανοίγω κάποια αρχεία dwg που μου έχουν στείλει συνάδελφοι εμφανίζονται άσχετες γραμμές πάνω στα σχέδια, οι οποίες δεν επιλέγονται καν για να τις σβήσω. Έχω το autocad 2016 και ο υπολογιστής έχει τα windows 10. Σε άλλο υπολογιστή με windows 10 τα αρχεία ανοίγουν κανονικά. Εγκατέστησα και το 2018 σπασμένο πάλι και το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Ευχαριστώ.

Edited by Gousgounis
Αφαιρούνται παραπομπές προς πειρατικό λογισμικό
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω το εξής πρόβλημα με το Autocad 2017. Τρία χρόνια δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Απόψε αποφάσισα να κάνω ένα λογαριασμό στην Autodesk. Με το που τον έκανα και το ενεργοποίησα, το Autocad έπαψε να λειτουργεί. Κάνω διπλό κλικ σε ένα (οποιοδήποτε) αρχείο dwg, ανοίγει και είναι κολλημένο.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, gio said:

Δεν μπορώ να ανοίξω αρχείο autocad.....Κάποιος που να ανοίγει αρχείο autocad 2019-2020 και να το αποθήκευση σε 2010

Στείλε.

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2018 at 1:54 ΜΜ, mitsos92 said:

Όταν ανοίγω κάποια αρχεία dwg που μου έχουν στείλει συνάδελφοι εμφανίζονται άσχετες γραμμές πάνω στα σχέδια, οι οποίες δεν επιλέγονται καν για να τις σβήσω. Έχω το autocad 2016 και ο υπολογιστής έχει τα windows 10. Σε άλλο υπολογιστή με windows 10 τα αρχεία ανοίγουν κανονικά. Εγκατέστησα και το 2018 σπασμένο πάλι και το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Ευχαριστώ.

Δοκίμασε τα παρακάτω:

Solution:
In the dialog Graphics performance (GRAPHICSCONFIG), disable the option Smooth Line Display (the Details button). Or switch it off by setting the system variable LINESMOOTHING (set to 0). In AutoCAD 2016 and higher, you will need first to disable high quality geometry (the dialog Graphics performance or the system variable HQGEOM), only then you can deactivate line smoothing. AutoCAD for Mac 2015 does not expose the LINESMOOTHING variable so you cannot apply this solution there. In DWG TrueView, use the status bar button to invoke graphics configuration.

Disabling hardware acceleration will also solve it.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, gio said:

Σου τα εστειλα σε πμ.

Τα πόσταρες στο προφίλ, δεν πειράζει, στα έστειλα με ΠΜ σε 2010.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.