Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

αρτιότητα σε ΖΟΕ


Recommended Posts

Καλημέρα σας, παρακαλώ έχω μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ευχαριστώ πολύ...

 

Αγροτεμάχιο σε περιοχή εκτός σχεδίου οικισμού δηλώνεται γύρω στα 3.700 τ.μ. όλα τα χρόνια.

Σύμφωνα με νεότερη εμβαδομέτρηση προέκυψε εμβαδόν πάνω από 4 στρ.

Έχει πρόσωπο σε επαρχιακό δρόμο κανονικά οπότε προκύπτει άρτιο και οικοδομήσιμο...

Το αγροτεμάχιο μαθαίνω πως βρίσκεται εντός ΖΟΕ οπότε βλέπω τους όρους δόμησης κλπ. που ορίζονατι στο ΦΕΚ και βλέπω τα εξής :

 

Το κατώτατο όριο κατάτμησης και αρτιότητας ορίζεται στα 10 στρ. (κανόνας) και κατά παρέκκλιση θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα γήπεδα τα οποία κατά τη δημοσίευση του παρόντος διατάγματος έχουν εμβαδόν 4 στρ.

 

Το διάταγμα δημοσιεύτηκε το 1992.

 

Οπότε το αγροτεμάχιο μου δεν θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο???

Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης έχει το αγροτεμάχιο αυτό εξ αδιαιρέτου με τον αδερφό του και ο ένας από τους δυο θέλει να χτίσει....

 

ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

ο πελάτης έχει το αγροτεμάχιο αυτό εξ αδιαιρέτου με τον αδερφό του και ο ένας από τους δυο θέλει να χτίσει....

 

ευχαριστώ για την απάντηση

 

διορθωσα την απαντηση μου,  διοτι   αρχικα θεωρησα οτι η ερωτηση αφορουσε  ΝΑΤΟΥΡΑ

 

επι της  νεας ερωτησης

οχι δεν μπορει να χτισει ο ενας.

Μπορουν ομως να βγαλουν αδεια,  να ζητησουν και διασπαση του "ενιαιου κτιριου"

 

και να κανουν συσταση και διανομη και να χτισει ο ενας το δικο του...

 

ο αλλος περιμενει....δξ  τί

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου αλλά θα επαναλάβω κάτι γιατί δεν το έχω τελείως ξεκάθαρο στο μυαλό μου και συγνώμη αν γίνομαι κουραστική...

 

όταν μια περιοχή βρίσκεται σε ΖΟΕ ισχύουν μόνο οι όροι δόμησης όπως αναφέρονται στο διάταγμα που την ορίζουν?

 

δηλαδή αυτοί που προανέφερα?

 

ή ισχύουν κατά προτεραιότητα?

 

δηλαδή εγω σύμφωνα με τον διάταγμα δεν είμαι στο κανόνα (που θέλει 10 στρ.) αλλά ούτε και στη παρέκκλιση καθώς όπως προανέφερα το αγροτεμάχιο δηλωνόταν πάντα (προφανώς και το 1992) λιγότερα απο 4 στρ.

 

άρα τους όρους δόμησης της ΖΟΕ δεν τους πληρώ..

 

μπορώ όμως να πω στη συνέχεια πως ανεξάρτητα τους όρους δόμησης της ΖΟΕ , το γεγονός ότι πληρώ τους όρους δόμησης που ισχύουν στις εκτός σχεδίου περιοχές (εμβαδόν, πρόσωπο) καθιστά το αγροτεμάχιο μου άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα???

 

αυτό θέλω να ξεδιαλύνω

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είμαστε σίγουροι για την νεότερη καταμέτρηση? Την έκανες εσύ? Εκεί θέλει προσοχή.

Όσον αφορά αυτό που γράφεις ότι δηλώνονταν 3700 τα προηγούμενα χρόνια εννοείς στο Ε9, χωρίς να έχει γίνει κάποια αποτύπωση?

Αν δεν κρύβεται από πίσω κάποιο ακορντεόν στο ακίνητο θεωρείς ότι υπήρχε πάντα το εμβαδό που προσδιορίζεις τώρα. Προσοχή χρειάζεται αν υπάρχει συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Κατά τα άλλα όπως τα έγραψε ο φίλτατος Δημήτρης.

Edited by agios
Link to comment
Share on other sites

Εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Θεωρώ ότι στην πολεοδομία θα υπάρχει πρόβλημα αφού θα ζητήσουν συμβόλαια και θα φανεί η διαφορά. Νομίζω καλύτερα είναι να γίνει διόρθωση πρώτα στους τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

σωστα

 

εν αρχη ειναι η τακτοποιηση του θεματος  εμβαδου...

[σε βοηθαει πολυ εκεινο το ....αποανεκαθεν :smile: :-) που γραφεται στο συμβολαιο  "ή οσο και εν  ειναι εντος των οριων του"

 

κατα τα λοιπα, ο παυλος μας βοηθαει με την παρακατω εγκυκλιο

 

ΝΣΚ-542/02   ( Γνωμ-542/02   Τμήμα Α της 9-10-02)
Κατά παρέκκλιση αρτιότητα και οικοδομησιμότητα σε εκτός σχεδίου περιοχές
που εμπίπτουν σε Ζώνες Οικιστικού Ελέγχου (ΖΟΕ)

 

 

http://www.michanikos.gr/topic/7375-Ζώνη-των-500-μ-γύρω-απο-οικισμούς/?p=756163

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφει ο άγιος (και γιατί συν. άγιος?) είναι όλα σωστά. Επειδή η γη δεν είναι λάστιχο δεν μπορούμε και να την κάνουμε λάστιχο (ή ακορντεον  που είπε και ο άγιος). Έχω δει γήπεδα που τα τρία στρέμματα γινόταν 4 και βάλε γήπεδα 3700τμ που γινόταν ..4003,5τμ και κανένα με λιγότερα μέτρα. Στις μετρήσεις σου θα υπολογίσεις- εξετάσεις και όλα τα όμορα. Θα πάρεις τους τίτλους τους και θα δεις, έστω θεωρητικά (στα σχέδια), αν μπορούν να εφαρμοστούν (δηλ στην μαλλιαρή  αν διατηρούν τα μέτρα τους). Αν το πιστέψεις πως οι μετρήσεις σου είναι πράγματι σωστές τότε θα γίνει διόρθωση συμβολαίου που θα λέει ...."...σύμφωνα με καινούρια αποτύπωση της/του τάδε (εδώ θέλει προσοχή) το τάδε γήπεδο βρέθηκε να έχει τόσα τ.μ. κλπ, κλπ). Με αυτό το συμβόλαιο πας για Οκ.Άδεια. Με αυτό που γράφει 3700τμ δεν νομίζω να έχεις τύχη. Και επειδή βλέπω είσαι ΤΕ (και μην αρχίσετε τον πόλεμο. Να την προστατεύσω θέλω γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου) πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.