Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύμμεικτες πλάκες


 

Recommended Posts

Στο πρόγραμμα "Sym Deck Designer" της εν λόγω εταιρείας μπορείς να βάλεις και πρόσθετα μόνιμα. Έχει σχετικό πεδίο η φόρμα εισαγωγής δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το site.

Είμαι φοιτητής και κάνω τη διπλωματική μου πάνω στις σύμμεικτες κατασκευές.

θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες!!!!!

1)θέλω να κάνω σύμμεικτη πλάκα με χαλυβδόφυλλα.Πως θα επιλέξω πόσες διαδοκίδες θα βάλω?

2)Στις διαδοκίδες μπαίνουν διατμητικοί ήλοι ή μόνο στις κύριες δοκούς?

 

1)Εξαρταται απο τη γεωμετρία της πλάκας σου και το προφιλ (και το πάχος) τουχαλυβδοφυλλου που χρησιμοποιείς. Οι εταιρείες παραγωγής δίνουν πίνακες με μέγιστα ανοίγματα για τα οποία δεν χρειάζεται υποστήριξη του χαλυβδόφυλλου κατά τη φάση κατασκευής (που ειναι και το ζητούμενο από οικονομικης άποψης). Τα χαλυβδόφυλλα τοποθετούνται κάθετα στις διαδοκίδες (σε τομή της διατομής της διαδοκίδας δεν βλέπεις το πριφίλ του χαλυβδόφυλλου) και μεταβιβάζουν φορτία μόνο σε αυτές. Συνήθη ανοίγματα είναι 2,5-4 μέτρα με επικρατέστερα αυτά μεταξύ 3 και 3,5.

Οπότε κοίταξε να βάλεις τόσες διαδοκίδες ώστε η μεταξύ τους απόσταση να είναι μεταξύ 3-3,5 μέτρα.

 

2)διατμητικοί ήλοι μπαίνουν οπου θελεις λειτουργία σύμεικτης δοκού, άρα και στις διαδοκίδες και στις κύριες δοκούς. Αλλιώς πρέπει να διαστασιολογήσεις τη δοκό ως χαλύβδινη και να κανεις και έλεγχο στρεπτοκαμπτικού + ότι δεν θα σου βγει ο έλεγχος βυθίσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σύμμεικτες πλάκες με ελαφρομπετόν αντί κανονικού σκυροδέματος.

Στην πραγματικότητα δεν λειτουργούν ως σύμμεικτες αλλά το ελαφρομπετόν είναι νεκρό φορτίο που επιβαρύνει την λαμαρίνα η οποία καλείται να παραλάβει τα φορτία της πλάκας μόνη της.

 

Το ερώτημά μου είναι:

Το ελαφρομπετόν διατρέχει κίνδυνο να ρηγματωθεί τόσο που να μην ανταποκριθεί στον ρόλο του;

 

Ο ρόλος του στην προκειμένη περίπτωση είναι να γεμίσει τα κενά της τραπεζοειδούς λαμαρίνας και να δημιουργήσει ένα οριζόντιο, επίπεδο υπόστρωμα πάνω στο οποίο θα κολληθούν τα κεραμικά πλακάκια.

Link to comment
Share on other sites

και συμπληρώνω αν επιτρέπεται την ερώτηση του Χάρη με δική μου ..

αποτελεί διάφραγμα δεδομένου ότι δεν μπαίνουν διατμητικοί ήλοι αλλά απλά βιδώνεται με τις ειδικές βίδες η λαμαρίνα στις δοκίδες?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνετε ανάλυση 1ης τάξης βάζεται προπαραμόρφωση στο φορέα για τις γεωμετρικές ατέλειες?

 

Κατα λάθος το έβαλα σε λάθος ενότητα....νόμιζα ότι το θέμα ήταν σύμμικτες κατασκευές. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει....

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Δεν αποτελεί διάφραγμα εκτός εάν βάλεις αντιανεμίους χιαστί από κάτω.

Αυτό τουλάχιστον ζητήθηκε από την πολεοδομία.

Το όλο θέμα θυμίζει το αντίστοιχο με τα πάνελς.

Θυμίζω ότι στα downloads υπάρχει σχετική μελέτη του ge_liakos ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα και απο εμένα! Υπαρχει τελικά καποιος τυποποιημένος πίνακας που να αναφέρεται στους διατμητικούς ήλους? γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ κατι?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνετε ανάλυση 1ης τάξης βάζεται προπαραμόρφωση στο φορέα για τις γεωμετρικές ατέλειες?

 

Οι αποκλίσεις της πραγματικής από την ιδεατή γεωμετρία ονομάζονται γεωμετρικές ατέλειες.

Στις σιδηρές κατασκευές έχουμε γεωμετρικές ατέλειες, λόγω μεταφοράς και ανέγερσης αλλά και λόγω της διαδικασίας παραγωγής.

 

Τώρα ανάλογα την μέθοδο ανάλυσης λαμβάνεις υπόψη και πως θα λυθεί ο φορέας σου. Στην γραμμική ελαστική ανάλυση οι ατέλειες δεν λαμβάνονται υπόψη και αυτό γιατί οι παραμορφώσεις και οι ανηγμένες παραμορφώσεις είναι μικρές έτσι ώστε η συμπεριφορά να είναι ελαστική και η επίλυση γίνεται για τον αρχικό φορέα χωρίς τις όποιες παραμορφώσεις. Δηλαδή η επίλυση με την θεωρία 1ης τάξης γίνεται με τον αρχικό φορέα, τον αποραμόρφωτο φορέα. (Δεν λαμβάνονται υπόψη οι γεωμετρικές ατέλειες)

 

Ακόμα και πλαστική ανάλυση να κάνεις πάλι δεν λαμβάνονται υπόψη. Αρχίζουν και λαμβάνονται υπόψη στην μη γραμμική συμπεριφορά όπου και εκεί ανάλογα τις παραμορφώσεις έχεις ανάλυση με θεωρία 2ης τάξης ή θεωρία 3ης τάξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.