Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικίνδυνη Πολυκατοικια


Kostas Laskoris

Recommended Posts

Μωρε αν είχα 100 χιλιάρικα θα πήγαινα να φτιάξω μια μονοκατοικία να ησυχασω. Ρώτησα για την υγρασία διότι μου έθεσε το θέμα ο κύριος Ροδοπουλος. Με ανησυχεί το υγιειονομικο θέμα αλλά πιο πολύ φοβάμαι για το κεφάλι μου. Η από πανω οπότε της χτυπάω δεν ανοιγει. Μίλησα με την εταιρεία κοινοχρηστων για να της πουν κατι. Δεν έχουν κάνει τιποτα. Σκέφτομαι σαν τελευταία λύση να της στείλω τη πολεοδομια με την αστυνομια. Τουλάχιστον να δει τι πρόβλημα εχει, να το φτιαξει, έτσι ώστε να μπορέσω να φτιάξω το ταβάνι μου.

 

Να σε ανησυχεί περισσότερο το υγειονομικό.

Link to comment
Share on other sites

το μπάνιο έχει παράθυρο? ο αερισμός του (φυσικός ή τεχνητός) είναι επαρκής? μήπως έχεις τη θέρμανση το χειμώνα στο φουλ?

Link to comment
Share on other sites

το μπάνιο έχει παράθυρο? ο αερισμός του (φυσικός ή τεχνητός) είναι επαρκής? μήπως έχεις τη θέρμανση το χειμώνα στο φουλ?

 

και αν έχει παράθυρο και αερισμό τι αλλάζει? 

Link to comment
Share on other sites

συνήθως η ανάπτυξη μυκήτων συναντάται σε οροφές που από κάτω έχουμε μεγάλη συγκέντρωση υδρατμών (ανεπαρκής αερισμός) καθώς και μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά του άνω με τον κάτω χώρο.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως η ανάπτυξη μυκήτων συναντάται σε οροφές που από κάτω έχουμε μεγάλη συγκέντρωση υδρατμών (ανεπαρκής αερισμός) καθώς και μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά του άνω με τον κάτω χώρο.

 

ο αερισμός δεν βοηθάει στην μείωση της υγρασίας. Κάποιοι ηλίθιοι στο ΤΕΕ το έγραψαν αυτό πριν χρόνια και κάποιοι άλλοι ηλίθιοι το έκαναν και ΦΕΚ. Διάβασε εδω  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μιλάω για μείωση της σχετικής υγρασίας του αέρα, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι το πρόβλημα του φίλου μας προέρχεται αποκλειστικά από διαρροή του άνω διαμερίσματος, αν υπήρχε διαρροή εν ενεργεία θα 'έβρεχε' μέσα στο μπάνιο, εκτιμώ από τα λίγα στοιχεία που έχουμε ότι συμβάλλουν καθοριστικά οι δικής του παραγωγής υδρατμοί 

Link to comment
Share on other sites

μιλάω για μείωση της σχετικής υγρασίας του αέρα, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι το πρόβλημα του φίλου μας προέρχεται αποκλειστικά από διαρροή του άνω διαμερίσματος, αν υπήρχε διαρροή εν ενεργεία θα 'έβρεχε' μέσα στο μπάνιο, εκτιμώ από τα λίγα στοιχεία που έχουμε ότι συμβάλλουν καθοριστικά οι δικής του παραγωγής υδρατμοί 

 

μπορείς να υπολογίσεις το υγρομετρικό φορτίο και να το μοιράσεις με τον όγκο αέρα της κατοικίας. Σε κάθε περίπτωση όμως ο εξαερισμός δεν βοηθάει αν δεν το επιτρέπουν οι τοπικές κλιματολογικές συνθήκες. Ο εξαερισμός είναι για την μείωση του CO2, CO που παράγεται στην κατοικία ώστε να υπάρχει ποιότητα αέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μετά από καιρο. Ηρθε σήμερα χαρτί από τη πολεοδομια για το θέμα της στατικοτητας του κτιριου και την απόρριψη της έντασης της μηχανικου από της εταιρείας διαχειρισης. Αύριο θα ανεβάσω τις 10 σελίδες με το σκεπτικό της απορριψηΣ της ένστασης αλλά και το μας υποχρεώνει να κάνουμε ως ένοικοι του κτιριου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.