Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάθεση παθητικής


peratis

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Όταν για την έκδοση πιστοποιητικού κατατίθεται στην πυροσβεστική μαζί με τα υπόλοιπα και η παθητική, πρέπει κάποιο αντίγραφο της να πάει και Πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Η κοινοποίηση αυτή γίνεται από την ΠΥ;

 

Είναι υποχρέωση του μηχανικού να την προσκομίσει στην Υπηρεσία Δόμησης; Έχει συνέπειες η μη προσκόμιση;

 

Σε δύο διαφορετικά γραφεία πυρασφάλειας μου έδωσαν διαφορετικές απαντήσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχω και γω αυτο το ερωτημα και ειναι λιγο ασαφεις οι απαμντησεις που μου δινουν....

 

Λοιπον , απο πισ/κα πυρ/σιας που εχω βγαλει σε συνεργεια αυτ/των σε νεα κτίρια (δλδ που εχουν οικ.αδεια μετα την εκδοση του ΠΔ 71/89) και εχουν κανει εσωτερικες διαρρυθμισεις αλλα και αλλαγη των πυροδιαμερισματων τους οπως π.χ. διαχωρισμος απο 1 σε 2 πυροδιαμερισματα,  στην Πολεοδομια που πηγα να καταθεσω αντιγραφο της παθητικης μου ειπαν (off the record) να μην το κανω γιατι θα "εμπλεκα" λογω του οτι για τις αλλαγες αυτες δεν  εκδοθηκε νεα οικ.αδεια ή αδεια μικρης κλιμακας ή Ν.4178/13...

 

Τωρα για μια περιπτωση που εχω εκδοση νεου πιστοποιητικου σε συνεργειο αυτ/των  και συνταξη παθητικης (αρθ.11) λογω τακτοποιησης εσωτερικου παταριου με τον Ν.4178/13 θα μπορω να καταθεσω αντίγραφο της παθητικης στην Πολεοδομια ?(δεν το ρωτησα ακομη...)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή τη στιγμή περίπτωση όπως ακριβώς την περιγράφεις , όπου μου έστειλε έγγραφο η πολεοδομία (δύο χρόνια μετά) και μου ζητάει την ΄΄προσκόμιση της παθητικής και τα στοχεία νομιμότητας του κτιρίου αλλιώς θα κινηθεί διαδικασία ελέγχου από το Τμήμα Ελέγχου των κατασκευών της Υπηρεσίας΄΄. 

 

*Η Πυροσβεστική είχε κοινοποιήσει στην πολεοδομία την έγκριση ενεργητικής.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην πυροσβεστική μπορείς να κάνεις τροποποίηση παθητικής όποτε θέλεις και με ότι αλλαγές θέλεις έτσι απλά?

Νόμιζω πως ζητάνε άδεια ή 4178 όποτε δεν τη γλιτώνεις ούτως η άλλως την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην πυροσβεστική μπορείς να κάνεις τροποποίηση παθητικής όποτε θέλεις και με ότι αλλαγές θέλεις έτσι απλά?

Νόμιζω πως ζητάνε άδεια ή 4178 όποτε δεν τη γλιτώνεις ούτως η άλλως την πολεοδομία.

δεν ειναι προβλημα η Πολεοδομια απο την στιγμη που έγινε παθητικη με τα πραγματικα στοιχεια (...) στα πλαισια παραλληλης τακτοποιησης (μικρη κλιμακα ή Ν.4178) , απλα θελουμε να ξερουμε αν απαιτειται να καταθεσεις αντιγραφο της μελετης προς ενημερωση φακελου...

 

Στην μια περιπτωση που προανεφερα οπου δεν εγινε τιποτα απο τα παραπανω παρα μονο συνταχθηκε παθητικη, οταν πηρα το πιστοποιητικο και τις μελετες μου εδωσαν 2 αντιγραφα (1 για ιδιοκτητη, 1 για Πολεοδομια που θα το πηγαινα υποτιθεται εγω...) επομενως λογικα δεν θα κανουν καποια ενημερωση ή διαβιβαστικο προς Πολεοδομια ωστε να  καλεσουν τον ιδιοκτητη  να καταθεσει νομιμοποιητικα εγγραφα, σωστα ?

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.