Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκεντρότητα πεδίλων


 
sundance

Recommended Posts

αναγκαστικα πρεπει να εχω μια θεμελιωση της παρακατω μορφης,λογω συνορευοντων κτιριων.

 

προκειται για ισογειο.

 

πως κρινετε αυτη τη μορφολογια?πρεπει να προσεξω/διορθωσω κατι?

 

αν επροκειτο για κτιριο πολλων οροφων,καποιες υποδειξεις?

 

 

uemelivshcp1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλ. §18.6.2 ΕΚΩΣ.

1) α<2>=h/3

 

Στα έκκεντρα πέδιλα το (1) είναι εύκολο να το ξεπεράσεις και να μην το τηρήσεις γι αυτό προσοχή.

Καλό θα ήταν τα Cx και Cz (Fespa) να είναι περίπου ίσα.

Εφόσον το ολικό ύψος των πεδίλων σου είναι 0,70m γιατί δεν κάνεις, για κατασκευαστικούς λόγους και τα συνδετήρια σου 25/70cm;

Τέλος, τις αγκυρώσεις (το τμήμα της ράβδου που γυρνάει προς τα πάνω) των ράβδων των πεδίλων όταν αυτά είναι έκκεντρα μπορείς λίγο να τις μεγαλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

τη διαταξη και το μεγεθος των υποστυλωματων πως την κρινετε?

 

προκειται για ισογειο με ξυλινη στεγη.

Link to comment
Share on other sites

Οι διατομές 40/25 θυμίζουν παλιές εποχές, πριν το 1985.

Δεν υπάρχουν καθόλου τοιχώματα, οι διαστάσεις των στύλων δεν επαρκούν για την αγκύρωση των ράβδων των δοκών.

Ειδικά στο μεσαίο κατά x δίστυλο πλαίσιο μήκους 7μ τα υποστυλώματα έπρεπε να έχουν οπωσδήποτε δόντι κατά x.

Πέδιλα και συνδετήρια έχω να χρησιμοποιήσω πάρα πολλά χρόνια και τα έχω αντικαταστήσει με πεδιλοδοκούς.

Τοιχώματα προσπαθώ να έχω πάντα ακόμα και σε ισόγεια κτίρια. Το μήκος του ας είναι και 1,20μ.

Ακόμα και αν δεν έχει πρόβλεψη ορόφων σε 15-20 χρόνια μπορεί να θελήσουν να κάνουν άλλον έναν όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Το υποστύλωμα να μην είναι ορθογωνικό αλλά να έχει μια προεξοχή κατά τη διεύθυνση x που στο Fespa, απ' όπου και η φωτογραφία, είναι η οριζόντια διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Χάρη και θα πώ ότι συμφωνώ στο να είναι μεγαλύτερα τα υποστυλώματα και όσον αφορά στα τοιχώματα.

 

Επίσης είναι άκυρο εντελώς το σύστημα με συνδετήρια.

 

Κάντο με πεδιλοδοκούς και όταν με το καλό το επιβλέψεις θα καταλάβεις πολλά για την ευκολία του. Τώρα μελετητικά μπορεί να είναι ορθό αλλααααα....

 

Επίσης άλλη μια πρακτική ερώτηση πρός προβληματισμό σου ....

 

ο οπλισμός που χρησιμοποιείς στα υποστυλώματα θα σου αφήσει καμία δίοδο για τον δονητή ? Στον άξονα αυτού στη στάθμη θεμελίωσης θα χωρ'εσει από πουθενά να μπεί ?

 

Να προτείνω κάτι εντελώς φιλικά πρός όλους τους νέους μελετητές ?

 

Σαν ιδέα δείτε τε το.......

 

Πηγαίντε και πάρτε τίποτα ρετάλια σίδερα, 10-12-16 κλπ κλπ κλπ μικτά κομμάτια 30-40 εκ.

 

Μετά σε κάθε Κ που μελετάτε βάλτε τε μέσα και κοιτάτε που και πού.

 

Βγάζεις ωραία συμπεράσματα.

 

Ακόμα να σου πώ ότι αν αποφεύγεις τις πεδιλοδοκούς για να γλυτώσεις κυβικά και οπλισμό σε ενημερώνω ότι άλλη τιμή εργασίας (φατούρας) έχει η εργασία σκυροδέτησης κορμού πεδίλου και άλλη του πέλματος με ευνοικότερη σαφέστατα του πεδίλου. Οπότε μην τρομάζεις. Δεν είναι δα και τα τρελά λεφτά σε διαφορά.

 

Αν ο υπεργολάβος που θα επιβλέψεις είναι σωστός θα σου δώσει χωριστές τιμές. Τιμές παρόμοιες με γενική κοιτόστρωση

 

Επίσης ξέχασα να πώ για τα τοιχώματα......κάνε μόνος σου εκτίμηση αν μελλοντικά θα χρειασθεί 2ος και 3ος όροφος. Ανάλογα την περιοχή το πότε έχει μπεί στο σχέδιο πολεως(πράξη εφαρμογής - υλοποίηση, γενικότεροι κανόνες και τάση της περιοχής σε ζήτηση, σε δόμηση και γενικά σε καθ΄'υψος μελλοντική εκμετάλλευση.

 

Αυτά.....φιλικά πάντα να μην παρεξηγηθώ.....γιατί ξαναδιαβάζοντας το από μόνος μου μου φαίνεται κάπως σαν να κάνω το δάσκαλο που δεν είμαι

:oops:

Link to comment
Share on other sites

πεδιλοδοκους για 2οροφο τι διαστασεις προτεινετε?

 

υψος κορμου(χωρις το υψος του πελματος) / παχος κορμου / υψος πελματος / πλατος πελματος.

 

πολυ χρησιμες οι παρατηρησειςσας για τωρα και για το μελλον...

εκτιμω πολυ αυτη την παραθεση αποκομισθεισας εμπειριας που γινεται κτημα και νεων μηχανικων!

Link to comment
Share on other sites

ολικό ύψος πεδιλοδοκού = 0,70μ

πάχος κορμού = 0,25-0,40μ - σε καμιά περίπτωση να μην έχουμε μέρος των στύλων "έξω" από τις πεδιλοδοκούς

ύψος πέλματος = 0,40μ

πλάτος πέλματος = 1,00 - 1,50μ ίσως και περισσότερο αναλόγως του εδάφους, των τάσεων κλπ

Προσπαθούμε δε οι τιμές των τάσεων εδάφους στις πεδιλοδοκούς να είναι όσο το δυνατόν κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

εχω προσθηκη καθ υψος κ θελω να βαλω περιφεριακα υποστηλωματα. Στη θεμελίωση μ εμεονωμενα πέδιλα πως θα δωσω την εκκεντροτητα τους? βαζοντας Cy k Cz ισα με μηδεν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.