Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Αφήστε να ψηφιστεί να δούμε τι θα αλλάξουν όπως λέει και ο DIDONIS .Κάποια μπορεί να είναι παραλείψεις από λάθος-βιασύνη.Ελπίζω να δούν τα τρανταχτά σημεία αλλά δεν νομίζω να δώσουν λύσεις γιατί πολύ απλά δεν ξέρω αν θέλουν.Το μόνο σίγουρο είναι πως οτι σου γλιτωνει από εκπτώσεις (σαν ιδιοκτήτης) στο πρόστιμο, θα το πάρει εμμέσως από αλλού (ΦΠΑ έξτρα δικαιολογητικών Ε.Δ. Ταυτότητα ,ΜΣΕ(?) ΜΣΔ κτλ κτλ κτλ) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποψηφιος πελατης......μου λεει: θελω να δηλωση με τον νεο νομο που θα ερθει για τα αυθαιρετα. Μονοκατοικια σε ορεινο οικισμο,  με κατω των 500 ή 300 κατοικων θα εχω προστιμο μονο το ελαχιστο που θα ειναι 250€ !!!!

Λεω που το γνωριζετε αυτο......μου λεει μου το ειπαν αλλοι κατοικοι της περιοχης. και τεκμηριονεται απο την τελευταια απογραφη του 2011 που

 

Το βρηκατε αυτο καπου στο νεο νομο;

 

Επισης μου εθεσε και τα παρακατω για την περιπτωση του.

Ο οικισμος ειναι παραδοσιακος, αλλα την αδεια την εβγαλε και εκανε τις αυθαιρεσιες 3 μηνες πριν χαρακτηριστει ως παραδοσιακος ο οικισμος!!

 

Αρα εχω 2 θεματα. 1. οικισμοι με κατοικους 300-500 & 2. παραβασεις πριν χαρακτηρισθει παραδοσιακος.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια προκαταρκτική ερώτηση που φαντάζομαι θα τύχει και σε άλλους συναδέλφους :

 

έχω περίπτωση που ο ιδιοκτήτης επέμενε να δηλώσει μια παρανομία στο ακίνητό του με την προυπόθεση οτι ένα κτίσμα που έβγαζε μεγάλο πρόστιμο και δεν ήθελε να το πληρώσει θα το κατεδάφιζε. Του εξήγησα όλες τις παραμέτρους , ότι μελλοντικά δε θα μπορεί να πάρει βεβαίωση αν δεν το ρίξει κτλ κτλ και συμφώνησε, είναι και γνωστός, προχωρήσαμε. Έχει πληρώσει το πρόστιμο για τη δήλωση που κάναμε, την έχω αφήσει σε κατάσταση υπαγωγής.

 

Τώρα που ακούγονται τα μειωμένα πρόστιμα και οι εκπτώσεις για το νέο νόμο μιλήσαμε και θέλει να εξετάσουμε την περίπτωση να το δηλώσουμε και αυτό εφόσον γλιτώνει χρήματα σε σχέση με τον 4178.

 

Αν προσθέσω φύλλο καταγραφής στον 4178 βγάζει τα παλιά -μεγάλα-πρόστιμα. Περιμένουμε τον καινούργιο νόμο και κάνουμε 2η δήλωση ? Δικαιολογείται από τη σκοπιά του μηχανικού με την έννοια οτι ο ιδιοκτήτης θέλησε να περιμένει για να γλιτώσει πρόστιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα χουν κάνει αίντε να δούμε.Δήλωσε το στον 4178 μην το πληρώσει μέχρι να βγεί ο νέος νόμος να φανεί οτι δεν είναι πληρωμένο και βάλτονα στον καινούργιο.Είναι εφάπαξ το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

επισης πεστους να παει να τα φτιαξει ο δημοσιογραφος που κανει τα ρεπορταζ,η ο υπουργος που τα ξερει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Εφάπαξ είναι το πρόστιμο, και πληρωμένο , απλά έχω αφήσει τη δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής. Άντε να βγάλεις άκρη τώρα, σε αυτό το χάος.

Link to comment
Share on other sites

Υποψηφιος πελατης......

....

 

Αρα εχω 2 θεματα. 1. οικισμοι με κατοικους 300-500 & 2. παραβασεις πριν χαρακτηρισθει παραδοσιακος.

μη σου πω ότι μπορεί να έχεις και 3ο θέμα.... με το παραδοσιακός να θές υπογραφή αρχιτέκτονα.... 

 

αλλά λύσε πρώτα τα 250€ μαξ πρόστιμο που θέλουν εκει... 

Link to comment
Share on other sites

μια σκέψη κάνω..

 

Μήπως η υποχρεωτική Μ.Σ.Ε 

έχει ως σκοπό  να γρκεμισθούν τα περισσότερα αυθαίρετα

αντί να ενισχυθούν?

 

(αφού όμως πρώτα δηλωθούν και πληρωθούν τα πρόστιμα!)

Link to comment
Share on other sites

Αρα εχω 2 θεματα.

 

Έχεις πολύ περισσότερα ...θέματα!!! Να είσαι βέβαιος....

Link to comment
Share on other sites

Υποψηφιος πελατης......μου λεει: θελω να δηλωση με τον νεο νομο που θα ερθει για τα αυθαιρετα. Μονοκατοικια σε ορεινο οικισμο,  με κατω των 500 ή 300 κατοικων θα εχω προστιμο μονο το ελαχιστο που θα ειναι 250€ !!!!

Λεω που το γνωριζετε αυτο......μου λεει μου το ειπαν αλλοι κατοικοι της περιοχης. και τεκμηριονεται απο την τελευταια απογραφη του 2011 που

 

Το βρηκατε αυτο καπου στο νεο νομο;

 

Επισης μου εθεσε και τα παρακατω για την περιπτωση του.

Ο οικισμος ειναι παραδοσιακος, αλλα την αδεια την εβγαλε και εκανε τις αυθαιρεσιες 3 μηνες πριν χαρακτηριστει ως παραδοσιακος ο οικισμος!!

 

Αρα εχω 2 θεματα. 1. οικισμοι με κατοικους 300-500 & 2. παραβασεις πριν χαρακτηρισθει παραδοσιακος.

 

μη σου πω ότι μπορεί να έχεις και 3ο θέμα.... με το παραδοσιακός να θές υπογραφή αρχιτέκτονα.... 

 

αλλά λύσε πρώτα τα 250€ μαξ πρόστιμο που θέλουν εκει... 

 

Έχεις πολύ περισσότερα ...θέματα!!! Να είσαι βέβαιος....

 Μην με απογοητευετε!!!!

Για αρχιτεκτονα μπορει...θα το δω...δεν εχω προβλημα.

Ξερετε αν ισχυει το 250 σε οικισμους κατω των 300-500κατοικων;

Τι αλλα θεματα μπορει να εχω, εκτος απο επιτροπη!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.