Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Εγώ πάντως πιστεύω ότι, αυτό με τους ΕΔ δεν θα υπάρχει στο τελικό.....

Με αυτα που κανουν βαζουν ιδιωτες μηχανικους να ελεγχονται μεταξυ τους και να μοιραζονται ευθυνες. Ας απολυσουν τους υπαλληλους των υπηρεσιων τοτε....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ελεγκτης δόμησης θα πρέπει να ελέγξει τα πάντα, οσο αφορα τον 4178.. ξεκινώντας απο μια χονδρική αποτύπωση και σε συνέχεια την ουσία, δηλαδη την ίδια την δήλωση. (συντελεστές, τιμές ζώνης κτλ.) αλλιώς δεν έχει νόημα.

Αν ο ελεγκτής δεν έχει την δυνατότητα επειδη δεν γνωρίζει ας κάτσει στο σπίτι του, η ας καθιερώσουν εξετάσεις ικανότητας , εγω είμαι υπέρ.

Πάντως εαν γίνει αυτό θα γελάσει ο καθε πικραμένος , γιατι είναι σίγουρο ότι θα τρέξουν να γίνουν ελεγκτές οι νεότεροι οι οποίοι είναι και οι λιγότερο έχοντες την εμπειρία (που κατα την γνώμη μου είναι αδύνατο να ανταπεξέλθει ελεγκτης εναν έλεγχο δήλωσης 4178 αν δεν έχει εντρυφήσει στο θέμα).

Αυτά γενικότερα.

Ειδικότερα θα χαρώ ιδιαίτερα να έλεγξω δηλώσεις μπαλαμουτιασμένες μέχρι αηδίας γιατι υπάρχουν κατι μηχανικάρες οι οποίοι δηλώνουν ότι θελουν με μόνο σκοπό να χαμηλώσουν το πρόστιμο και να κερδίσουν το πελάτη. Αυτό σημαίνει ότι εγώ έχασα το πελάτη πρώτον και δευτερον δεν είμαι τελικά τόσο καλός όσο κάποιος μηχανικάρας με παχιά διπλώματα που του είπε 6000 ευρώ όλα μαζί (χωρίς να ξεχωρίζει το πρόστιμο απο τις αμοιβές) ενω εγώ του είπα 13000 ευρώ το πρόστιμο + αμοιβές 1200. Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πολλά, απο συντελεστές σκόπιμα λάθος , απο τιμές ζώνης παρμένες απο αρχαίους λογαριασμούς της δεη , απο σπίτια που δηλώνονται Β.Χ. και διάφορα άλλα και απο πολλούς μηχανικούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"τα εν οικω μη εν δημω..."

 

εξ αλλου, αυτο που περιγραφεις ειναι η εξαιρεση  απο τον κανονα

 

Στην μεγιστη πλειοψηφια, οι συναδελφοι ειναι προσεκτικοι και νομοτυποι

 

[αποδειξη οι εκατονταδες  ερωτησεις για τα δυσκολα θεματα του νομου]

 

Το θεμα ειναι με ποια κριτηρια θα κρινουν οι "ελεγκτες" τις διαφορες υποθεσεις

και ποιές αλλες ειδικες γνωσεις θα εχουν και ποια πιστοποιηση θα υπαρχει οτι "αυτοι   εκριναν κατα νομο".

 

[Ελπίζω να μην δημιουργησουν καποιο σωμα πραιτωριανων...]

 

Πολυ φοβαμαι οτι εάν  θα προχωρησει αυτη η "ρυθμιση",

θα περασουμε τα επομενα 20 χρονια στα διαφορα πρωτοβαθμια/Ββαθμια οργανα/ ή Διοικητικα δικαστηρια...

χωρια, τυχον, ποινικα θεματα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η μεταβαση απο 4178/13 στο νεο νομο θα ειναι υποχρεωτικη; Δηλαδη υποθεσεις σε οριστικη υπαγωγη για τις οποιες δεν εχουμε ανεβασει αρχεια περνανε στο νεο νομο με ελεγκτες; Τι εχετε καταλαβει εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και εγώ πως αυτο που φοβάσαι Dimitris θα είναι η καταληξη.

Πάντως επειδη αυτο το ποσοστό των μηχανικών ειναι μεν η μειοψηφία αλλα σαν αριθμός πραγματικός δεν είναι τόσο μικρός..  τότε μάλλον τα του οίκου θα πρέπει να μαθευτούν για να ξέρουν και οι ιδιώτες ότι κάτι δε πάει καλά. και οχι σαν τα πρόβατα στη σφαγή.

και εδώ έρχεται το ερώτημα .. πόσοι ξέρουν ότι με την υπαγωγή στο 4178 θα πρέπει να παρουν και καποια σχέδια, κάποια στιγμή τελος πάντων.

δεν πολυλογώ.. αλλα δεν αναρωτιέστε πόσες δηλώσεις θα μείνουν χωρίς ποτε  να ανέβει όυτε ένα δικαιολογητικό.  εγω λεώ ενα 20%.

Link to comment
Share on other sites

Με τους ΕΔ, θα δημιουργηθει σοβαρο θεμα, για πολλους και διαφορους λογους.

Θεωρω οτι θα ειναι απο τις διαταξεις στις οποιες θα πεσει μαχαιρι...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως συμφωνώ μαζί σου κι επιμένω....

 

Θα είναι μια από τις ....."πινελιές" του νέου υπουργού!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.