Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Θα 'χει πολύ δρόμο ακόμα η ....βαλίτσα!

Όπως κι αν μεταφέρονται, το όποιο όφελος από το μειωμένο πρόστιμο θα ...εξανεμίζεται από τα extra του νέου νόμου και τελικά θα βγαίνει μεγαλύτερο κόστος!

 

 

Όσοι δικοί μου πληρώνουν στον 4178 με δόσεις, έχουν σταματήσει από το Μάϊο που μας πέρασε να πληρώνουν περιμένοντας να δουν το συμφέρον τους από τον καινούργιο.

Ό,τι κι αν τους λέω δεν το καταλαβαίνουν....

Τρίβω τα χέρια διότι είμαι αποφασισμένος να ζητήσω ξανά π.χ. ένα 500άρικο για κάθε δήλωση που θα μεταφέρεται....

Κι άσε τους "μάγκες" να πιστεύουν τους Γρυλλάκηδες.....

Βάλε και τον ελεγκτή δόμησης, βάλε και τη ΜΣΕ, βάλε και το extra ανταποδοτικό τέλος για τη μεταφορά, βάλε και καμιά extra παπαριά που όλο και θα ζητήσουν....

Φέξε μου και γλίστρησα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ ΙΑΣΟΝΑ.

Όποιος στον 4178 και είναι σε διαδικασία δόσεων με αυτά που ακούω και διαβάζω καλά θα κάνει να συνεχίσει

να πληρώνει τις δόσεις του. Ο νέος νόμος θα τα φέρει από αλλού τα κάστανα. Το πιο εύκολο που μου ρχεται στο

μυαλό είναι η ΜΣΕ που εισάγει ο νέος νόμος άμεσα και υποχρεωτικά για τα περισσότερα αυθαίρετα που θα ενταχθούν απευθείας σε αυτόν.

Βάλε το κόστος της μελέτης είτε σε στάδιο διευρευνησης αντοχών

αποτυπώσεων, μη καταστροφικών και καταστροφικών ελέγχων, ελέγχων θεμελιώσεως κλπ κλπ, βάλε και το κόστος

των απαιτούμενων τις περισσότερες φορές ενισχύσεων θα του ρθει ένα ωραιότατο κουστουμάκι άμεσα. Από την άλλη

όταν και αν  ανοίξει η ταυτότητα και δε θα χει ούτε για τσιγάρα με τους ταχύτατους ρυθμούς ανάπτυξης που κινούμαστε όλοι όποτε την

κανει τότε την ΜΣΕ......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μολις τελειωσε..

....συνεχεια την Τεταρτη στις 11.
Προλαβα και ακουσα στο τελος τον τελευταιο ομιλητη

Ως μηχανικος ηταν γνωστης και ειχε σωστες παρατηρησεις

 

να δουμε στην κατ αρθρο τι θα γινει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα προλάβουν?Για το σύστημα ΤΕΕ ξέρουμε -έχουμε ακούσει τίποτα για το πότε το βλέπουν να είναι έτοιμο?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το off-topic , αλλά ήμουνα νέος και γέρασα...

Άσπρισαν τα μαλλιά μου στην κυριολεξία.

 

Έχω κουραστεί πάρα πολύ με το γαϊτανάκι της αυθαίρετης δόμησης.

 

Και μόνο που σκέφτομαι τι θα επακολουθήσει του νέου νόμου με πιάνει φρίκη!

 

Εγκύκλιοι, οδηγίες, ερωτοαπαντήσεις, ημερίδες, σεμινάρια, συνέδρια και δεν ξέρω τι άλλο...Απογοητεύομαι.

Έχω κουραστεί... Δεν νιώθω καθόλου μηχανικός, νιώθω βαποράκι του κράτους.

Ενός εθισμένου κράτους που προσπαθεί με τη σειρά του να πάρει την δόση του.

 

Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι η τακτοποίηση των αυθαιρέτων θα έπρεπε να γίνει με κρατική επιστασία.

π.χ. Να αναλάμβαναν οι δήμοι την αποτύπωση, υπολογισμό και καταλογισμό των προστίμων. Με την πρόσληψη των αντίστοιχων μηχανικών.

Και τα έσοδα να πήγαιναν στους δήμους απ' όπου θα πλήρωναν και τις συμβάσεις των μηχανικών.

Δεν μπορεί ο ιδιώτης μηχανικός να αναλαμβάνει την τεράστια ευθύνη των νόμων-εκτρωμάτων.

 

Και πάλι συγγνώμη για το off-topic.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  Σωστά τα λες συνάδερφε σε γενικές γραμμές . Όλοι έχουμε κουραστεί, ακόμη και εμείς 

που μαστε λίγα χρόνια στο κουρμπέτι και χτίζουμε αυθαίρετη καριέρα...Όσον αφορά την

ευθύνη είναι όντως σημαντική, τελευταία όμως έχω πειστεί ότι δύσκολα θα επέλθει τιμωρία

για λάθη σε πρόστιμα κλπ. Και αυτό διότι οι εκδίδοντες-"νομοθέτες" είναι λιγότερο  σχετικοί

επί του νόμου από τους εφαρμόζοντες...Εκτός εάν ο έλεγχος πάει από ιδιώτη σε ιδιώτη

μέσω ελεγκτών κλπ. Που εκεί το πάνε δηλαδή, καθώς οι υπάλληλοι των ΥΔΟΜ όσες φορές έχω ρωτήσει έχω

πάρει απάντηση: "Α κύριε δεν ασχολούμαστε εμείς με αυτά, αλλά, εσείς οι ιδιώτες". Το συγκεκριμένο μου το είπε υπάλληλος

που κανει αυτοψίες σε καταγγελίες για αυθαίρετα...

  Αυτό με την κρατική επιστασία με πρόσληψη ιδιωτών θα ήταν ο ορισμός του "πανηγυριού". Θα κονομάγε ο 

κάθε κολλητός βλαχοδήμαρχου με απευθείας αναθέσεις 30-40-50 αυθαίρετα...Στην Ελλάδα είσαι...

Με την λίγη εμπειρία που έχω, 90% του δομημένου ιστού έχει αυθαιρεσίες. Κι όμως, όλοι οι οιονεί αυθαιρετούχοι

για το εξοικονομώ ρωτάν με αγωνία.... 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και σε υπαγωγη γίνεται. Εξαλλου η τελική προθεσμία αφορά την υπαγωγή.

Βρε παιδιά γιατί όχι και σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο με ή χωρίς πληρωμένο τέλος ανταπόδοσης? Που το λέει το νομοσχέδιο ξεκάθαρα ότι μόνο οι δηλώσεις από το στάδιο υπαγωγής και μετά θα μπορούν να ολοκληρωθούν με τον 4178?

 

Βρε το ζητούμενο είναι να μην κλειδώσουν τα Φ.Κ. ώστε να είναι δυνατές πιθανές διορθώσεις έστω και ΑΦΜ ή 0,20 τ.μ....

Καλά αυτό δεν εννοείται? Πόσο στόκοι μπορεί να είναι για να κλειδώσουν τα Φ.Κ?!! Δηλαδή αν διαπιστώσει κάποιος ένα λάθος την ώρα που φτιάχνει τα σχέδια και θέλει να το διορθώσει και στη δήλωση του ηλεκτρονικού συστήματος δεν θα μπορεί? Μα είναι δυνατόν? Θα μου πεις από αυτούς όλα να τα περιμένεις, αλλά μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο όπως και να έχει..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"Ο νέος νόμος θα τα φέρει από αλλού τα κάστανα. Το πιο εύκολο που μου ρχεται στο

μυαλό είναι η ΜΣΕ που εισάγει ο νέος νόμος άμεσα και υποχρεωτικά για τα περισσότερα αυθαίρετα που θα ενταχθούν απευθείας σε αυτόν.

Βάλε το κόστος της μελέτης είτε σε στάδιο διευρευνησης αντοχών"

 

Η ΜΣΕ νομίζω πρέπει να υποβληθει εντός 5ετίας.

Απο την άλλη και με τον 4178, μέσα στην 5ετία θα πρέπει να έχουν ΜΣΕ για την ηλεκτρονική ταυτότητα κτηρίου τα ακίνητα για τα οποία απαιτείται ΜΣΕ με το νέο νόμο.

 

Αρα είναι μια η άλλη. Σωστα ή κάτι δεν έχω καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.