Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να έχω το χρόνο να το δω, έχω την αίσθηση ότι έχουν καταργηθεί τα προσύμφωνα και υπάρχουν περιορισμοί στα εξ αδιαιρέτου (πιο αυστηροί) από τον ν.4178/2013. Περιμένω σχόλια 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη χρήσης σε κτίσμα του 1897 από σταυβλο σε κατοικία μέσα σε ιστορικό τόπο, που είναι καλύτερα να το εντάξω; Ν4178/13 ή το νέο;;

Link to comment
Share on other sites

με οποιον κ να το ενταξεις το ιδιο θα ειναι...

με τον 4178 βάσει ΔΕΔΟΤΑ (Μ,Υ) θα στο στείλει πιθανότατα στον νέο Νόμο. Τα πρόστιμα– Παράβολα συμψηφίζονται, οπότε σε κάθε περίπτωση το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην εξοφληθεί εφάπαξ.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

με τον 4178 βάσει ΔΕΔΟΤΑ (Μ,Υ) θα στο στείλει πιθανότατα στον νέο Νόμο. 

Aυτο δε νομίζω οτι ισχύει. Μονο τα Υ εχουν υποχρέωσει για ΜΣΕ όταν (και αν) γίνει η ηλεκτρονική ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο! Αφαιρέθηκαν τα Μ. (διόρθωσα κ γω το ποστ)

Αλλά κ πάλι ένας στάβλος πιθανότατα να βγαίνει Υ...

 

Ομως οι ΜΣΕ πως συνδέονται με την ΗΤ; κατι μου ξεφευγει...

Link to comment
Share on other sites

Αρθ.99 παρ.η)


Η µελέτη στατικής επάρκειας µπορεί να υποβάλλεται µέσα σε προθεσμία τριών (3) ετών από την ηµεροµηνία υπαγωγής για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ4, Σ3 και πέντε (5) ετών για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ2.


Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στο ν. 4178/2013, η υποχρέωση υποβολής µελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται µε τις προϋποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου ως αυτή ορίζεται στα άρθρα 53επ., (επ?!!)


  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.