Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στο ν. 4178/2013, η υποχρέωση υποβολής µελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται µε τις προϋ- ποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ο- λοκλήρωση της ηλεκτρονοικής ταυτότητας του κτιρίου ως αυτή ορίζεται στα άρθρα 53επ.,


 


  Για αυτό λέω ζήσε Μάη μου...Απλα δε ξέρουν ότι Υ δε θα βγει μόνον ο σταβλος αλλά ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό αυθαιρέτων με βάση την βαθμολογία του ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ......


Όσες δηλώσεις μπήκαν στον 4178 και πληρώθηκαν αμοιβές κλπ με βάση το ότι αυτός ζητούσε, κλείνουν με ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ . Τώρα πιθανή απαίτηση ΜΣΕ για αυτές η οποία


προκύπτει με βάση το νέο νόμο είναι νέα δουλειά και ανεξάρτητη της ρύθμισης.


 Για αυτό για μένα βάλε τον στάβλο στον 4178 κανε το ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ σου χωρίς να σκεφτείς αν και 


πώς για ΜΣΕ παρε την αμοιβή σου και όταν έρθει εκείνη η ώρα κανε την προσφορά σου για την ΜΣΕ και ας πάει αλλού....Το κεφάλι σου ήσυχο θα έχεις στο κάτω κάτω..Προσωπικά έτσι το βλέπω απ όταν βγήκε ο νέος


νόμος δεν επηρεάστηκα πουθενά όσον αφορά τα ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. Οσα πήγαιναν για Υ πριν  πηγαίναν  Υ και μετά χωρίς τραβήγματα για να βγει Μ....Τώρα άλλοι συνάδερφοι μπορεί να τα πήγαιναν και Χ αλλά ο καθένας


όπως το βλέπει....


Edited by laxanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άσχετο μεν, αλλα πότε ξεκινάει η υποχρεωτικη ηλεκτρονική υποβολή διαγραμμάτων?

 

Όταν εκδοθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ιστορία με την υποβολή δοαγραμματων καθώς πέρα από το σπαμ στο fb της διαφήμισης της εκδήλωσης δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα τι αφορά? Θα ανεβάζουμε κάπου τα τοπογραφικά? Για να τα δει ποιος?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η ιστορία με την υποβολή δοαγραμματων καθώς πέρα από το σπαμ στο fb της διαφήμισης της εκδήλωσης δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα τι αφορά? Θα ανεβάζουμε κάπου τα τοπογραφικά? Για να τα δει ποιος?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

άστα να πάνε....οχι απλά θα τα ανεβάζεις....ηλεκτρ. υπογραφή κτλ κτλ, έχει πολύ πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ξαναρωτήσω: μας έρχεται κάποιος τη Δευτέρα για βεβαίωση μηχανικού. Θα έχουμε σύστημα αυθαιρέτων ή θα περιμένουμε;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.